Olivia Rodrigo

Olivia Rodrigo  to młoda amerykańska aktorka i piosenkarka pochodzenia filipińskiego, laureatka wielu nagród, w tym American Music Awards i Grammy Awards. W wieku 12 lat zadebiutowała w filmie „An American Girl: Grace Stirs Up Success”, później grała jedną z głównych ról w serialu „Bizaardvark” i w innych produkcjach. Rok 2021 przyniósł debiut muzyczny Olivii Rodrigo – album „Sour”, poprzedzony wielkim sukcesem singla „Drivers License”, który niedługo po publikacji osiągnął szczyt listy notowań Billboard Hot 100. Jej debiutancka płyta „Sour” w wielu krajach osiągnęła status złotej i platynowej. Oprócz tego Olivia Rodrigo nagrała wiele piosenek spoza płyty – m.in. utwory ze ścieżki dźwiękowej „Bizaardvarka” i innych filmów, w jakich grała. 

Podstawowe dane:

  • Data urodzenia: 20 luty 2003
  • Gatunek muzyczny: pop-rock
  • Debiutancki album: Sour
  • Znane single: Drivers License, Deja Vu, Let It Glow

Opis artystki

Pochodzenie Olivii Rodrigo i jej kariera aktorska

Olivia Isabel Rodrigo urodziła się w 2003 roku w mieście Temecula w Kalifornii. Jej ojciec pochodzi z rodziny filipińskiej, przodkowie matki pochodzili z Niemiec i Irlandii. Filipińskie korzenie są ważną częścią tożsamości Olivii, która celebruje swoją rodzinną różnorodność kulturową. Olivia Rodrigo już w szkole podstawowej lubiła występować, uczyła się aktorstwa i śpiewu, i często brała udział w szkolnych przedstawieniach. Fascynowało ją to, że gra pozwala na pewien czas stać się kimś innym, przywdziać inną tożsamość. Jako dwunastolatka Olivia Rodrigo zadebiutowała na ekranie – zagrała główną rolę w filmie familijnym „An American Girl: Grace Stirs Up Success” w reżyserii Vince’a Marcello. Wielką popularność przyniósł młodej Olivii udział w serialu Disneya „Bizaardvark”, który był emitowany w latach 2016-2019. Zagrała tam rolę Paige Olvery, która wraz z przyjaciółką Frankie tworzyła swój autorski kanał internetowy. Oprócz tego Olivia Rodrigo zagrała pomniejszą rolę w filmie „Jess i chłopaki” (2017) oraz produkcji  studia Disney+ „High School Musical: The Musical: The Series” (2019).

Debiut muzyczny Olivii Rodrigo – płyta i single

Pierwszą piosenką autorstwa Olivii Rodrigo był utwór „All I Want”, który znalazł się na ścieżce dźwiękowej „High School Musical: The Musical: The Series”. Wydanie pierwszego albumu studyjnego Olivii Rodrigo „Sour” (nakładem wytwórni Geffen) było poprzedzone wielkim komercyjnym sukcesem singla „Drivers License”. Piosenka zajęła pierwszą pozycję listy Billboard Hot 100 i pobiła wszelkie rekordy debiutów w serwisie Spotify (ponad 15 milionów odsłuchań w ciągu doby), również w Polsce (lista Spotify Polska Top 50). Ten utwór, jak i inne piosenki z albumu – w tym „Deja Vu” oraz „Good 4 U” - powstawały w czasie pandemii, a płyta ukazała się w maju 2021 roku, zdobywając statuetkę Grammy za najlepszą wokalną płytę pop. Trasa koncertowa „Sour Tour” została, ze względu na ograniczenia pandemiczne, odłożona do kwietnia 2022 roku. Wytwórnia Disneya nakręciła film dokumentalny „Driving Home 2 U (A Sour Film)” (2022), jako materiał dodatkowy promujący płytę „Sour”.

więcej
Filtruj
Kategorie
Kategoria
Empik Premium
Polecane
Nowości
Wybrani wykonawcy
Nośnik
Dostępność
Cena
Ocena

Dowiedz się więcej o Olivii Rodrigo

Wszystkie artykuły