Michael Bublé

Michael Bublé to kanadyjski wokalista i twórca piosenek popowych i jazzowych. Dużą część swojej twórczości poświęca coverom najsłynniejszych amerykańskich przebojów, chcąc, aby nigdy nie zostały zapomniane. Oprócz tego tworzy własne, autorskie utwory. W ciągu dwóch dekad swojej kariery, Michael Bublé wydał dziewięć autorskich albumów studyjnych, kilka albumów live i wiele singli, wystąpił także w kilku filmach, m.in. w amerykańskiej komedii „Totalna blondynka”. 

 

Podstawowe dane:

 • Data i miejsce urodzenia: 9 września 1975, Burnaby
 • Wybrane płyty: Christmas, Crazy Love, It's Time, Michael Bublé
 • Nagrody:  Nagroda Juno, Nagroda Grammy 
 • Gatunek muzyczny: Pop, Jazz

Opis artysty

Michael Bublé – płyty dziadka, stare albumy i inspiracja klasyką jazzu 

Michael Steven Bublé urodził się w 1975 roku, w Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, w rodzinie włoskiego pochodzenia. Jego dziadek ze strony matki, Mitch Santago, zachęcał wnuka do słuchania muzyki. Chłopiec wyrósł więc, słuchając Franka Sinatry, Binga Crosby’ego, Tony’ego Benneta, Elli Fitzgerald, The Mills Brothers i innych jazzowych gwiazd amerykańskiej sceny XX wieku. Michael Bublé już w dzieciństwie zaczął śpiewać, a jako młody chłopak wygrał konkurs muzyczny dla młodzieży Canadian Youth Talent Search. Śpiewał też w lokalnych klubach i na imprezach, często towarzysząc innym artystom. Występował też w spektaklach i musicalach, zagrał też małą rolę w filmie „Tylko w duecie” (Duets, 2000). W 2001 i 2002 roku ukazały się dwa pierwsze albumy Michaela Bublé, zawierające standardy jazowe w wykonaniu artysty – „BaBalu” i „Dream”.  

Płyta „Michael Bublé” i początek kariery 

Kiedy Michael Bublé występował na ślubie córki Martina Mulroneya (byłego premiera Kanady), jeden z gości – producent muzyczny David Foster – zainteresował się młodym muzykiem i postanowił pomóc mu w karierze. Dzięki współpracy z Paulem Anką, studiem Warner Bros i menedżerem Brucem Allenem, Michale Bublé mógł w 2003 roku nagrać swój pierwszy album autorski, zatytułowany po prostu „Michael Bublé”. Album uzyskał status platynowej płyty w Kanadzie, USA, Wielkiej Brytanii i w Polsce, a sam Bublé otrzymał za niego kanadyjską muzyczną Nagrodę Juno.  

Solowe albumy studyjne Michaela Bublé 

Kolejne płyty Michaela Bublé powtórzyły, a nawet przewyższyły sukces debiutanckiego albumu. Michael Bublé nagrał kolejno: „It’s Time” (2005), „Call Me Irresponsible” (2007), „Crazy Love” (2009), „Christmas” (2011), „To Be Loved” (2013), „Nobody But Me” (2016) i „Love” (2018). Premiera płyty „Higher” jest przewidziana na marzec 2022. Albumy Michaela Bublé zawierają zarówno jego własne utwory, jak i covery sławnych przebojów: Franka Sinatry, Niny Simone, Bee Gees, Mariah Carey i innych gwiazd jazzu i popu. Za swoje płyty i promujące je single Michael Bublé otrzymał jeszcze kilka Nagród Juno oraz nagród Grammy. 

Koncertowe albumy Michaela Bublé i występy na ekranie 

Michael Bublé aktywnie koncertuje i ma na swoim koncie kilka albumów live z koncertów: „Come Fly With Me” (2004), „Caught in the Act” (2005) i „Michael Bublé Meets Madison Square Garden” (2009), a także EP-ki (jak „Let It Snow”) i single. Artysta wystąpił też w czterech filmach. Oprócz „Duetów” i „Totalnej blondynki” zagrał w dramacie „Zimne piekło” (The Snow Walker, 2003) i w dokumentalnym filmie o znanym jazzowym wokaliście Tonym Bennecie pt. „The Zen of Bennet” (2012).  

Życie prywatne  

Michael Bublé mieszka w swoim rodzinnym mieście Burnaby w Kolubmii Brytyjskiej. Jest żonaty z aktorką Luisaną Lopilato, z którą ma troje dzieci. Oprócz tego artysta angażuje się w działalność charytatywną i jako miłośnik hokeja wspiera lokalne kluby hokejowe: Vacouver Canucks i Vacouver Giants. 

więcej
Filtruj
Kategorie
Empik Premium
Nowości
Wybrani wykonawcy
 • więcej
Nośnik
Dostępność
Cena
Ocena
Sposób dostawy (oferta empik)

Michael Bublé - płyty

 • BaBalu (2001)
 • Dream (2002)
 • Michael Bublé (2003)
 • It’s Time (2005)
 • Call Me Irresponsible (2007)
 • Crazy Love (2009)
 • Christmas (2011)
 • To Be Loved (2013)
 • Nobody but Me (2016)
 • Love (2018)