Krzysztof Zalewski

Krzysztof Zalewski-Brejdygant (Zalef) to polski wokalista i muzyk instrumentalny, kompozytor, autor tekstów, aktor i radiowiec. Ma w swoim dorobku albumy studyjne i koncertowe, single i utwory stworzone we współpracy z innymi artystami. Komponował muzykę do piosenek, filmów i seriali. Zagrał m.in. główną rolę w filmie „Historia Roja”. Płyty Krzysztofa Zalewskiego zdobywały statusy złotych i platynowych.

Podstawowe dane:

  • Data i miejsce urodzenia: 24 sierpnia 1984, Lublin
  • Zespoły: Loch Ness, Nie-bo, Hey, Muchy i Japoto
  • Nagrody: Bestsellery Empiku (2022), Fryderyk (2019, 2021), O!Lśnienia (2021), Mężczyzna roku Glamour (2019), Mateusze (2017)
  • Gatunki muzyczne: pop, rock

Opis autora

Krzysztof Zalewski-Brejdygant urodził się w 1984 roku w Lublinie. Jego ojcem jest aktor, reżyser i scenarzysta Stanisław Brejdygant. Krzysztof już we wczesnej młodości uczył się muzyki: gry na fortepianie, gitarze i perkusji, a także śpiewu. Studiował dziennikarstwo, jednak swoją karierę poświęcił muzyce i aktorstwu.

Płyty Krzysztofa Zalewskiego

Jako piętnastolatek Krzysztof Zalewski założył z przyjaciółmi zespół Loch Ness. W 2003 roku Krzysztof wygrał drugą edycję „Idola” i rozpoczął karierę jako „Zalef”. W rok później ukazała się debiutancka płyta Krzysztofa Zalewskiego „Pistolet” , wydana przez wytwórnię BMG Poland.

Następne albumy studyjne Krzysztofa Zalewskiego wydawała już wytwórnia Kayax. Były to: „Zelig” (2013), „Złoto” (2016), „Zalewski śpiewa Niemena” (2018), i „Zabawa” (2020). Z kolei albumy koncertowe Krzysztofa Zalewskiego to dwa nagrania z „Męskiego Grania” (z 2018 i 2019 roku) oraz nagranie MTV Unplugged.

Krzysztof Zalewski i „Męskie Granie”

Artysta był związany trasami koncertowymi „Męskiego Grania” od 2013 roku, kiedy to jako Zalef wystąpił na koncercie w Chorzowie. W następnych latach Zalewski także występował, solo i w ramach Męskiego Grania Orkiestry.

Najsłynniejsze stały się single związane z tymi wydarzeniami: „Początek” (2018) oraz „Sobie i Wam” (2019), które Krzysztof Zalewski nagrał wspólnie z innymi muzykami (Dawidem Podsiadło, Kortezem, Katarzyną Nosowską, Igorem Walaszkim i Organkiem). Zdobyły one ogromną popularność i trafiły na szczyty list przebojów, a „Początek” zyskał status płyty diamentowej.

Krzysztof Zalewski i inni artyści

Zalef jest również zaangażowany w tworzenie projektów muzycznych wraz z innymi artyst(k)ami polskiej sceny, reprezentującymi różne style muzyczne. Krzysztof Zalewski występuje gościnnie lub gości innych w swoich utworach, komponuje muzykę do ich piosenek, gra lub „użycza” wokalu. Należą do nich m.in.: Monika Brodka, Katarzyna Nosowska, Natalia Kukulska, Natalia i Paulina Przybysz, Daria Zawiałow, Tymon Tymański, Mela Koteluk i inni.

Krzysztof Zalewski często wykonuje także utwory innych muzyków – jak w albumie „Zalewski śpiewa Niemena”. Zresztą nie tylko Niemena – także Perfect, Grzegorza Turnaua, teksty Agnieszki Osieckiej i inne.

Krzysztof Zalewski – film i aktorstwo audio

Krzysztof Zalewski zagrał główną rolę w filmie „Historia Roja” (2016) w reżyserii Jerzego Zalewskiego. Za tę rolę został nominowany do satyrycznej antynagrody Węże 2017 w kategorii „najgorsza rola męska”. W 2021 roku Krzysztof Zalewski zagrał w filmach „Bo we mnie jest seks” i „Piosenki o miłości”.

Użyczał głosu w dubbingu do miniserialu „Kajko i Kokosz” (EGoFILM, Netflix) i „W co w duszy gra” (Pixar).

W 2011 roku Zalewski skomponował ścieżkę dźwiękową do „Jeża Jerzego”, a „#1 Wilkołak – serial oryginalny” Wojciecha Chmielarza, w którym wystąpił m.in. Krzysztof Zalewski, otrzymał nagrodę Bestsellera Empiku w kategorii „audiobook”.

więcej
Filtruj
Kategorie
Empik Premium
Polecane
Nowości
Wybrani wykonawcy
  • więcej
Nośnik
Dostępność
Cena
Ocena

Krzysztof Zalewski - płyty