Kings of Leon

Założycielami zespołu Kings of Leon są trzej bracia - Natan, Caleb i Jared oraz ich kuzyn Matthew. Sama nazwa pochodzi od imienia ich dziadka i ojca - Leona. Zespół został założony w Nashville w USA, jednak największość popularność zyskał w Europie, a zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, gdzie do tej pory posiadają największe grono fanów. 

Podstawowe dane:

 • członkowie: Caleb Followill, Matthew Followill, Jared Followill, Nathan Followill
 • rok i miejsce założenia: 1999, Nashville, Tennessee, USA
 • gatunki muzycznealternatywny rock, country rock, indie rock
 • debiutancki album: Youth and Young Manhood
 • najpopularniejsze utwory: Sex on Fire, Pyro, Use Somebody, Radioactive

Opis zespołu

Początkowe lata funkcjonowania zespołu Kings of Leon

W 1999 roku czterech panów z Tennessee, mieszkających w Nashville, postanowiło założyć zespół muzyczny, który składa się z trzech braci Followillów: Caleb, Jared i Nathan wspieranych przez kuzyna Matthew. Followillowie uczyli się pisania piosenek od zawodowego tekściarza, Angelo Petraglii.

W 1997 roku Nathan i Caleb Followillowie podpisali kontrakt z RCA Records, ale wytwórnia chciała, by do ich męskiego duetu przyłączyć więcej członków i stworzyć zespół. Tak też się stało – dołączył ich młodszy brat Jared oraz kuzyn Matthew. Nazwa grupy – Kings of Leon pochodzi od imienia ojca oraz dziadka muzyków – Leona.

Pierwszym minialbumem grupy Kings of Leon była płyta „Holy Roller Novocaine”, którą wydano w 2003 roku. Jednak debiutanckim albumem był krążek pod tytułem „Youth and Young Manood”. Wielu fanów grupie Kings of Leon przysporzył pierwszy singiel wydany w tym samym roku – utwór „Molly's Chambers”.

Kolejną płytę zespół Kings of Leon wydał w Wielkiej Brytanii w październiku 2004 roku, gdzie ich muzyka cieszy się cały czas takim samym uznaniem. Dopiero w lutym 2005 roku płyta „Aha Shake Heartbreak” ukazała się w USA. Singlami pochodzącymi z niej były utwory: „The Bucket”, „Four Kicks” oraz „King of the Rodeo”.

Już po pierwszej płycie zespół Kings of Leon występował wraz z takimi znanymi zespołami, jak U2 czy The Strokes, a później w 2005 i 2006 roku – z Pearl Jam i Bobem Dylanem. Kings of Leon jest uznawany za zespół rockowy, ale jest to zbyt duże uproszczenie, jeśli chodzi o gatunek muzyczny, w jakim się specjalizuje. To raczej mieszanka rocka „niezależnego”, alternatywnego, muzyki z południa USA oraz bluesa.

Kolejne płyty Kings of Leon

Trzecim albumem wydanym przez Kings of Leon w 2007 roku był krążek „Because of the Times”, który został entuzjastycznie przyjęty przez fanów. Został on także znakomicie oceniony przez krytyków, a nawet okrzyknięty najlepszym dziełem zespołu Kings of Leon. Płyta promowana była singlami „On Call”, „Fans” oraz „Charmer”. Podobno piosenka „Fans” została zadedykowana brytyjskim fanom Kings of Leon.

Pozycję na rynku brytyjskim i europejskim Kings of Leon ugruntowała następna płyta – „Only by the Night” wydana w 2008 roku. Pochodzą z niej utwory „Sex on Fire” i „Use Somebody”. Na szczyty listy przebojów wspięły się single „Pyro” i „Radioactive” pochodzące z albumu longplay pod tytułem „Come Around Sundown” wydanej przez Kings of Leon w 2010 roku. Szóstą płytą był krążek „Mechanical Bull” z 2013 roku, a siódmą – „Walls” z 2016 roku.

Paradoks popularności Kings of Leon

W swoich rodzinnych stronach, w Nashville, czy w ogóle w USA, Kings of Leon oraz ich kolejne płyty są traktowane po macoszemu i odbierane z umiarkowanym entuzjazmem. W przeciwieństwie do wrażeń towarzyszącym Amerykanom słuchającym kolejnych piosenek Kings of Leon, w Wielkiej Brytanii zespół ten jest traktowany jako najlepsza w historii amerykańska formacja rockowa.

5 marca 2021 roku ukazała się ósma z kolei płyta Kings of Leon pod tytułem „When You See Yourself”. W sumie znalazło się na niej 11 piosenek. Zespół był wielokrotnie nagradzany – zdobył cztery statuetki Grammy, m.in. za piosenkę „Sex on Fire” w 2009 roku. W 2011 roku otrzymał Fryderyka za najlepszy album zagraniczny za krążek „Come Around Sundown”.

więcej
Filtruj
Kategorie
Empik Premium
Polecane
Nowości
Wybrani wykonawcy
 • więcej
Nośnik
Dostępność
Cena
Ocena

Kings of Leon - płyty

 • Youth & Young Manhood (2003)
 • Aha Shake Heartbreak (2004)
 • Because of the Times (2007)
 • Only by the Night (2008)
 • Come Around Sundown (2010)
 • Mechanical Bull (2013)
 • Walls (2016)
 • When You See Yourself (2021)