Doja Cat

Doja Cat to amerykańska wokalistka, autorka tekstów i producentka muzyczna, wykonująca głównie muzykę rap i R&B. Do 2021 roku wydała 3 płyty studyjne, a także wiele teledysków. Jest znana ze swojej ekscentrycznej osobowości scenicznej i nawiązań do erotyki w tekstach utworów. Za swoją twórczość zdobyła wiele prestiżowych nagród, w tym Nagrodę Grammy, American Music Awards, Billboard Music Award i MTV Video Music Awards.

Podstawowe dane:

  • Imię i nazwisko: Amala Ratna Zandile Dlamini
  • Pseudonim artystyczny: Doja Cat
  • Albumy studyjne: Amala, Hot Pink, Planet Her
  • Najbardziej znane utwory: Woman, Kiss Me More, Need to Know, Streets, Say So, Rules
  • Gatunki muzyczne: hip hop, R&B, pop, pop rap

Opis artystki

Doja Cat – pochodzenie i początki kariery

Doja Cat to pseudonim artystyczny, który przyjęła Amala Ratna Zandile Dlamini – raperka urodzona 21 października 1995 roku w Los Angeles. Córka pochodzącego z RPA aktora Dumisaniego Dlaminiego i Deborah Sawyer – projektantki graficznej o żydowsko-amerykańskim pochodzeniu. Doja Cat uczęszczała do liceum artystycznego w Los Angeles, lecz mając 16 lat rzuciła szkołę. Zaczęła publikować swoje utwory muzyczne na platformie SoundCloud, co pozwoliło jej w wieku 17 lat podpisać kontrakt z dwiema wytwórniami – RCA Records i Cemosabe. W 2014 roku wydała swój pierwszy minialbum pt. „Purrr!”. Występowała również na imprezach muzycznych w podziemnej scenie hip-hopowej w Los Angeles.

Amala – pierwsza studyjna płyta Dojy Cat

Debiutancki studyjny album Doja Cat opublikowała 1 czerwca 2018 roku pt. „Amala” – jego nazwa nawiązuje do imienia wokalistki. Na płycie znalazło się 13 utworów, w tym 4 single – „Go To Town”, „Candy”, „MOOO!” i „Tia Tamera”. Nie odniosła ona zbyt dużego sukcesu komercyjnego. Piosenkarce przyniósł jednak duży rozgłos singiel „Moo!”, który został wykorzystany w internetowym memie – Doja Cat fantazjuje w tym utworze o byciu krową. Płyta „Amala” stanowi połączenie R&B, hip-hopu, dancehall i muzyki psychodelicznej.

Hot Pink – drugi studyjny album Dojy Cat

Druga studyjna płyta Dojy Cat spotkała się ze znacznie cieplejszym przyjęciem. Album pt. „Hot Ping” znalazł się na 9. pozycji amerykańskiego notowania Billboard 200. Uzyskał również status złotej płyty w Stanach Zjednoczonych, Polsce i Wielkiej Brytanii, a także pokrył się platyną w Nowej Zelandii, Australii, Danii i Brazylii. Remiks singla „Say So” z udziałem Nicki Minaj uplasował się na pierwszym miejscu listy przebojów Billboard Hot 100. Album wydany 7 listopada 2019 roku liczy 12 utworów, spośród których 7 zostało singlami – „Juicy”, „Bottom Bitch”, „Rules”, „Cyber Sex”, „Say So”, „Like That” i „Streets”. Płyta oprócz R&B i hip-hopu i popu zawiera elementy emo rapu, pup punka, electro-popu, funku i soulu. Swojego wokalu użyczyli inni artyści – Tyga, Gucci Mane i Smino.

Planet Her – trzecia studyjna płyta Dojy Cat

Trzeci studyjny album Doja Cat wydała 25 czerwca 2021 roku. Zostało na nim nagranych 14 utworów, w tym 5 singli – „Kiss Me More”, „You Right”, „Need to Know”, „Woman” i „Get Into It (Yuh)”. Płyta łączy wiele gatunków muzycznych: R&B, hip-hop, pop, trap, mumble rap, afrobeat, pop-rap, funk, dancehall i urbano. Teksty utworów nawiązują do tematyki związków, seksu, kobiecości, samotności, bogactwa i wierności. Na płycie wystąpili gościnnie Ariana Grande, SZA, Young Thug, JID i The Weeknd. Album przez 3 tygodnie z rzędu plasował się na drugiej pozycji notowania Billboard 200, a utwór „Kiss Me More” spędził 19 tygodni w TOP 10 listy przebojów Billboard Hot 100. Album zdobył status platynowej płyty w Szwajcarii, Norwegii, Nowej Zelandii, Danii i Australii oraz złotej w Polsce, Meksyku, Wielkiej Brytanii, Francji Brazylii oraz we Włoszech.

Doya Cat – ciekawostki o artystce

Wokalistka do swoich największych inspiracji muzycznych zalicza Nicki Minay, Beyonce, Rihannę, Christinę Aguilerę, Misy Elliot, D’Angelo, Lauryn Hill oraz Busty Rhymesa. W 2020 roku nagrała singiel „Boss Bitch”, który tworzy ścieżkę dźwiękową do filmu „Birds of Prey”. Jej pierwszy koncert w Polsce został zaplanowany na 29 czerwca 2022 roku w Gdyni w ramach Open’er Festivalu.

więcej
Filtruj
Kategorie
Empik Premium
Nowości
Wybrani wykonawcy
  • więcej
Nośnik
Dostępność
Cena
Ocena