Def Leppard

Def Leppard to brytyjski zespół rockowy, którego muzyka zahacza o różne style, od hard rocka i metalu do klimatów zbliżonych do popu. Założony w 1977 roku w Sheffield, z początku nazywał się Deaf Leopard. Def Leppard zadebiutowali w 1980 roku albumem „On Through the Night”, który w Ameryce zyskał status platynowej płyty. Od tego czasu ukazało się jeszcze dziesięć płyt Def Leppard, kilkanaście albumów live, liczne single i kompilacje. Zespół zdobył wiele nagród, w tym American Music Awards, Kerrang! Awards, a w 2009 roku - Metal Hammer Golden Gods Awards dla „legendy” rocka. Od końca 2018 roku Def Leppard mają swoje miejsce w największym światowym muzeum rocka - Rock and Roll Hall of Fame. 

Podstawowe dane:

  • Rok powstania: 1977
  • Gatunek muzyczny: hard rock, metal, pop
  • Skład zespołu: Joe Elliott (wokal), Rick "Sav" Savage (gitara basowa), Rick Allen (perkusja), Phil Collen (gitara) i Vivian Campbell (gitara)

Opis zespołu

Powstanie i ewolucja „Głuchego Lamparta”

Jesienią 1977 roku, w brytyjskim Sheffield, odbyła się pierwsza próba rockowej grupy założonej przez czterech kolegów: Joe’go Elliotta (wokal), Ricka Savage’a (bas), Pete’a Willisa (gitara) i Tony’ego Kenninga (perkusja). Nazywali się Deaf Leopard – taką nazwę wymyślił wokalista Joe Elliott – i z początku grali głównie covery. Później chłopcy zmienili nazwę na Def Leppard, a już w 1978 roku wydali swój pierwszy minialbum „The Def Leppard EP”. Skład osobowy zespołu także się zmieniał. Jeszcze przed wydaniem pierwszej EP-ki, Kenninga zastąpił Frank Noon, a zaraz potem – Rick Allen, który należy do zespołu do dziś. Pete Willis odszedł z zespołu w 1982 roku, zastąpiony przez Phila Collena. W tym samym roku zmarł gitarzysta Steve Clark, a dziesięć lat później do grupy dołączył Vivian Campbell. Od 1992 skład Def Leppard pozostaje bez zmian.

Pierwsze płyty Def Leppard i sława za oceanem

Swoją pierwszą płytę Def Leppard nagrali w 1980 roku, po trzech latach koncertowania. Album „On Through the Night”, wydany przez wytwórnię Mercury Records, okazał się wielkim sukcesem artystycznym i komercyjnym w Europie oraz w Ameryce, gdzie uzyskał status płyty platynowej. To otworzyło zespołowi drogę do sławy w USA. Pojechali tam na trasę koncertową jako support dla śmietanki hard rocka i metalu, m.in. zespołów Judas Priest i AC/DC. Po powrocie, na festiwalu w Reading, rodzima publiczność miała im to za złe i powitała ich wrogo. Jednak to nie przeszkodziło ich karierze. Wciąż byli w trasach, w krótkim czasie wydali jeszcze dwa albumy studyjne, „High'n' Dry” (1981) i „Pyromania” (1983), promowany przez znany singiel „Photograph”. W 1984 perkusista Rick Allen stracił lewą rękę w wypadku samochodowym. Nie załamał się jednak, nauczył grać jedną ręką i do dziś jest w zespole.

Entuzjazm i „Hysteria”

Rok 1986 to kolejny koncert Def Leppard w UK, w Castle Donington. Publiczność tym razem zareagowała entuzjastycznie, zupełnie inaczej niż kilka lat wcześniej. W następnym roku ukazał się jeden z najpopularniejszych albumów Def Leppard „Hysteria”. Album zyskał status płyty wielokrotnie platynowej, a w Kanadzie – diamentowej. Zawierał takie przeboje jak m.in.: „Pour Some Sugar On Me”, „Love Bites”, „Armageddon It” czy „Hysteria”, które zostały wydane jako single. Płyta Def Leppard „Hysteria” była promowana przez 227 koncertów i zdobyła nagrodę American Music Awards 1989 w kategorii „najlepszy album heavymetalowy/hardrockowy”.

Koncerty, covery i kolejne albumy Def Leppard

Def Leppard nagrywali kolejno następne płyty: „Adrenalize” (1992), „Slang” (1996), „Euphoria” (1999), „X” (2002), „Yeah!” (cover album, 2006), „Songs from the Sparkle Lounge” (2008) i eponimiczny album „Def Leppard” (2015), za który dostali nagrodę Classic Rock Roll of Honour Awards w kategorii „album roku”. Na kolejny album fani zespołu musieli czekać aż siedem lat. W 2022 roku Def Leppard przedstawi światu swoją dwunastą płytę pt. „Diamond Star Halos”. Oprócz albumów studyjnych zespół wydał 15 albumów live, wiele składanek, singli i coverów, w tym sławny cover przeboju Depeche Mode „Personal Jesus”. Przy tym grupa wciąż koncertuje, czasem zapraszając inne gwiazdy, aby wystąpiły gościnnie, np. Tima McGrawa czy Taylor Swift.

więcej
Filtruj
Kategorie
Empik Premium
Polecane
Wybrani wykonawcy
  • więcej
Nośnik
Dostępność
Cena
Ocena