Daria Zawiałow

Daria Zawiałow to polska piosenkarka sceny pop, której debiutancki album „A kysz!” i drugi „Helsinki” zdobyły status platynowych płyt. Laureatka licznych konkursów muzycznych i nagród, m.in. Fryderyków 2018 i 2020. Singiel „Hej Hej!” przez cztery tygodnie utrzymywał się na pierwszym miejscu listy utworów najczęściej granych w polskich stacjach radiowych AirPlay w 2019 roku. W czerwcu 2021 roku premierę miał trzeci studyjny album Darii Zawiałow „Wojny i Noce”.

 

Podstawowe dane:

  • Data i miejsce urodzenia: 18 sierpnia 1992, Koszalin
  • Popularne płyty: A kysz!, Helsinki, Wojny i noce
  • Nagrody: Fryderyki (2018, 2020), Płyta Roku Antyradia (2019)
  • Gatunek muzyczny: indie pop, rock

Opis artystki

Konkursy, festiwale i nagrody

Daria Zawiałow urodziła się w 1992 roku w Koszalinie. Już w dzieciństwie lubiła tańczyć oraz śpiewać, i z powodzeniem uczestniczyła w licznych konkursach muzycznych – w 2000 roku wystąpiła w konkursie „Od przedszkola do Opola”, a w 2009 roku w „Szansie na sukces” wygrała występ w Debiutach na Festiwalu w Opolu. Dwa lata później w programie „Mam talent” (2011) dotarła do półfinału, a w IV edycji „X Factor” znalazła się w finale. Jako nastolatka wygrała konkursy „Pejzaż bez Ciebie”, „Byłaś serca biciem”, Przegląd Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu i Festiwal Enea Spring Break. W 2016 roku podczas LIII Festiwalu w Opolu zaśpiewała swoja autorską piosenkę „Malinowy chruśniak” i wygrała nagrodę im. Anny Jantar oraz nagrodę Polskiego Radia.

Albumy studyjne Darii Zawiałow

W 2017 roku Daria Zawiałow nagrała swój pierwszy album studyjny „A kysz!”, promowany przez single „Malinowy chruśniak”, „Kundel bury”, „Miłostki” i „Lwy”. Płyta zdobyła status platynowej i wygrała dwa Fryderyki 2018 w kategoriach Album Roku – Alternatywa i Fonograficzny Debiut Roku. Druga płyta „Helsinki”, promowana przez singiel „Nie dobiję się do ciebie” i przebój „Hej Hej!” także stała się platynową płytą. W 2020 roku doczekała się reedycji i wersji winylowej. Album otrzymał także nominację w plebiscycie Bestsellery Empiku 2019 i zdobył Fryderyka 2020 w kategorii Album Roku – Pop Alternatywny. Premiera nowego albumu Darii Zawiałow „Wojny i Noce” z singlami „Za krótki sen” czy „Kaonashi” jest planowana na 11 czerwca 2021.

Trasy koncertowe, covery i filmy

Daria Zawiałow jest bardzo aktywną artystką. Bierze udział w wielu trasach koncertowych i wydarzeniach muzycznych, np. w Męskim Graniu, Albo Inaczej, Women’s Voices, w projekcie Cohen i Kobiety. Występowała na Open’er Festival w Gdyni, na Orange Warsaw, poznańskim Spring Break i łódzkim Festiwalu Czterech Kultur. Śpiewała gościnnie – na żywo i w studiu – z wieloma polskimi artystami, np. z Comą, Quebonafide, Happysad, Błażejem Królem, Igorem Walaszkiem, Organkiem i innymi. Piosenkarkę można też zobaczyć na ekranie – w filmie Kingi Dębskiej „Plan B” (2018). Jedną z piosenek na ścieżce dźwiękowej filmu jest cover przeboju Wojciecha Młynarskiego „Jeszcze w zielone gramy”, wykonany przez Darię Zawiałow.

więcej
Filtruj
Kategorie
Empik Premium
Polecane
Nowości
Wybrani wykonawcy
  • więcej
Nośnik
Dostępność
Cena
Ocena

Daria Zawiałow - płyty