Cleo

Cleo to polska piosenkarka, autorka tekstów, artystka i – jak sama o sobie pisze – „naczelna Słowianka Rzeczpospolitej”. Znana z wydanego z Donatanem singla „My Słowianie”, który reprezentował Polskę na Eurowizji w 2014 rok. Oprócz tego Cleo ma w swoim dorobku wiele singli i teledysków, a także cztery albumy studyjne, z których najnowszy, „vinyLOVA”, ukazał się w maju 2020 roku.

 

Podstawowe dane:

  • Imię i nazwisko: Joanna Krystyna Klepko
  • Pseudonim artystyczny: Cleo
  • Data i miejsce urodzenia: 25 czerwca 1983, Szczecin
  • Gatunek muzyczny: pop, hip-hop, R&B, soul, gospel, funk

Opis autorki

Od Joanny Klepko, projektantki ogrodów, do Cleo – gwiazdy polskiej sceny muzycznej

Cleo, a właściwie Joanna Klepko, urodziła się w 1983 roku w Szczecinie. Ukończyła studia na Wydziale Architektury Krajobrazu w warszawskiej SGGW. Przez pewien czas pracowała jako projektantka ogrodów, jednak jej pasją był śpiew. Był członkinią chóru Soul Connection, amatorsko nagrywała swoje covery znanych przebojów żeńskich wokalistek (m.in. Whitney Houston), brała udział w konkursach muzycznych. Ulubione style muzyczne Cleo to soul, gospel, R’n’B, funk i hip hop. Wokalistka nie ogranicza się do wąskiego schematu, ale czerpie inspiracje z wielu stylów. Oprócz zdolności muzycznych Cleo ma także kwalifikacje graficzki – zarówno w dziedzinie grafiki komputerowej, jak rysunku i malarstwa. Jest również projektantką mody – zaprojektowane przez nią kolekcje ubrań cieszą się dużą popularnością. Cleo zasiadała też w jury popularnych muzycznych konkursów telewizyjnych, np. „The Voice Kids” i „Szansa na sukces. Eurowizja Junior 2020”. Za sędziowanie otrzymała nagrodę Telekamery 2021. W 2020 roku Cleo wystąpiła też w reklamie sieci sklepów ze sprzętem RTV i AGD, w której została również dyrektorką artystyczną.

Donatan i Cleo, „My Słowianie” i debiutancka płyta Cleo

W 2013 roku Cleo nagrała wraz z producentem muzycznym Witoldem Czamarą (Donatanem) teledysk do utworu „My Słowianie”. Piosenka od razu zdobyła wielką popularność, a w 2014 została polską piosenką na konkursie Eurowizji, gdzie zajęła 14 miejsce. Singiel zapoczątkował sukces muzyczny wokalistki i znalazł się w debiutanckim albumie Cleo „Hiper/Chimera”, która została wyprodukowana przez wytwórnię Urban Rec. Pierwsza płyta Cleo osiągnęła szczyt Oficjalnej Listy Sprzedaży i uzyskała status potrójnie platynowej. W 2015 roku album został nagrodzony SuperJedynką w kategorii „SuperAlbum”. Singiel „My Słowianie” wygrał m.in. nagrodę Eska Music Awards 2014, TOPtrendy 2014 w kategorii „nagroda słuchaczy RMF MAXXX”

„Bastet” i kolejne albumy Cleo

W 2016 roku, nakładem wytwórni Universal Music Polska, ukazał się drugi album studyjny Cleo pt. „Bastet”, nawiązujący tytułem do imienia kociogłowej egipskiej bogini. Płyta uzyskała status platynowej, choć już w przedsprzedaży stała się złotą płytą. Album był promowany przez singiel „Zabiorę nas”, który osiągnął wielką popularność i uzyskał miano diamentowego krążka. Kilka innych utworów z płyty „Bastet” – np. „Wolę być”, „N-O-C”, „Mi-Sie” czy „Na pół” - uzyskało status platynowych lub złotych płyt. W 2020 roku Cleo wydała swój trzeci album „superNOVA” z takimi singlami jak „Łowcy gwiazd” czy „EVA”.

„vinyLOVA” – co się odwlecze, to nie uciecze

W 2021 roku miała się odbyć premiera ostatniej płyty Cleo pt. „vinyLOVA”, wyprodukowana przez wytwórnię Musicom, jednak ze względu na ograniczenia epidemiczne wydarzenie zostało odłożone do maja 2022 roku. Na płycie znalazły się single „Kocham” czy „Za krokiem krok” (który został Przebojem Lata 2019 RMF i Polsatu). Cleo zaprosiła też do studia nagrań inne gwiazdy polskiej sceny muzycznej, w tym Marylę Rodowicz, która wystąpiła z nią w utworach „Dalej” i „Neony” oraz Dawida Kwiatkowskiego, z którym nagrała singiel „Bratnie dusze”. Single te jeszcze przed premierą płyty zdobyły wielką popularność fanów – na serwisie YouTube osiągnęły miliony wyświetleń i tysiące komentarzy. Płyta „vinyLOVA” – jak sugeruje nazwa – to koncept album nawiązujący do muzycznego stylu retro z drugiej połowy XX wieku.

więcej
Filtruj
Kategorie
Empik Premium
Nowości
Wybrani wykonawcy
  • więcej
Nośnik
Dostępność
Cena
Ocena

Cleo - płyty

  • Hiper/Chimera (2014)
  • Bastet (2016)
  • superNOVA (2020)
  • vinyLOVA (2022)