Chris Botti

Chris Botti to amerykański trębacz jazzowy, jeden z najpopularniejszych artystów instrumentalnych na świecie, laureat nagrody Grammy 2013 za album „Impressions”. Jest znany zarówno z własnych utworów i płyt, jak też ze współpracy z największymi gwiazdami jazzu, smooth jazzu i innych gatunków muzycznych: Stingiem, Rodem Stewartem, Joe Cockerem, B.L.U.E. i wieloma innymi. Wielką sławę przyniosła Chrisowi Bottiemu siódma płyta „When I Fall in Love”, wydana w 2004 roku. Kolejny album „Italia” (2007), live „Chris Botti in Boston” (2009) i kompilacja „This Is Chris Botti” (2011) odniosły wielki sukces na polskim rynku muzycznym, zyskując status płyt platynowych i diamentowych.

Podstawowe dane:

  • Data urodzenia: 12 października 1962
  • Gatunek muzyczny: jazz, smooth jazz
  • Najpopularniejsze albumy: Italia, Chris Botti in Boston, This Is Chris Botti

Opis artysty

Chris Botti – amerykańsko-włoskie korzenie i śmietanka dwudziestowiecznego jazzu

Chris Botti urodził się w 1962 roku w USA, w stanie Oregon, tam też dorastał. W dzieciństwie Chris spędził dwa lata we Włoszech, ponieważ jego ojciec, nauczyciel włoskiego, dostał urlop naukowy na pobyt w lombardzkiej Pawii. Matka Chrisa Botti była nauczycielką muzyki, więc prawdopodobnie to ona zainspirowała chłopca do nauki. Chris zaczął grać na trąbce w wieku dziesięciu lat. Jeszcze chodząc do liceum, grywał wieczorami w portlandzkich klubach jazzowych, później studiował w Indiana University School of Music, gdzie był uczniem Davida Bakera i trębacza jazzowego Billa Adama. Dzięki stypendium mógł także pobierać lekcje u trębacza Woody’ego Shawa i saksofonisty George’a Colemana. Pod koniec lat 80. XX wieku Chris Botti rozpoczął współpracę z największymi gwiazdami tamtych czasów: akompaniował Frankowi Sinatrze czy Arecie Franklin. Grał także z Markiem Cohnem, Bette Midler, Stingiem, Rodem Stewartem, Joe Cockerem, Toni Braxton, Barbrą Streisand, Jamesem Taylorem i wieloma innymi artystami.

Płyty Chrisa Botti – droga po nagrodę Grammy

W 1995 roku ukazał się pierwszy album studyjny Chrisa Botti pt. „First Wish”, następnie „Midnight Without You” (1997) – obydwie płyty wydała wytwórnia Verve Records. Trzecia płyta Chrisa Botti, „Slowing Down the World” (1999), ukazała się nakładem GRP Records, następnie artysta na dłużej związał się z wytwórnią Columbia Records – to właśnie pod jej szyldem ukazywały się kolejne albumy Chrisa Botti: „Night Sessions” (2001), „December” (2002), „A Thoussand Kisses Deep” (2003) i „When I Fall in Love” (2004), która stała się przełomem w jego karierze. Płyta dotarła na sam szczyt notowań jazzowych magazynu „Billboard” i sprawiła, że Chris Botti zyskał sławę najpopularniejszego amerykańskiego muzyka-instrumentalisty. Kolejne albumy to „To Love Again: The Duets” (2005), „Italia” (2007) i „Impressions” (2012). Za swój dziesiąty (i jak dotąd ostatni) album studyjny Chris Botti otrzymał w 2013 roku nagrodę Grammy w kategorii Najlepszy album instrumentalny.

Koncerty Chrisa Bottiego w Polsce i na świecie

Kariera muzyczna Chrisa Bottiego to nie tylko płyty. Artysta ma w swoim dorobku także płyty koncertowe, np. live „Chris Botti in Boston” (2009) czy kompilacje, np. „This Is Chris Botti” (2011), jednak w ostatnich latach główna oś jego działalności to koncerty i współpraca z innymi muzykami. Sezon koncertowy 2022-2023 Chris Botti ma już szczelnie wypełniony terminami występów. W jednym z wywiadów powiedział, że na tym właśnie polega życie muzyka – na bezustannym występowaniu przed publicznością, bo w tym kontakcie z ludźmi, w żywej atmosferze wymiany doświadczeń muzyka staje się żywa i może się rozwijać. Chris Botti jest muzykiem popularnym również w Polsce. Jego dwie płyty uzyskały status platynowych, a live z koncertu w Bostonie stał się płytą diamentową. Koncerty Chrisa Bottiego w wielu polskich miastach przyciągały dużą widownię – muzyk występował w Polsce wielokrotnie, poczynając od 2005 roku. Przy okazji pobytu w Krakowie w 2015 roku zagrał „gościnnie” hejnał z wieży mariackiej.

więcej
Filtruj
Kategorie
Empik Premium
Wybrani wykonawcy
  • więcej
Nośnik
Dostępność
Cena
Ocena