Camila Cabello

Camila Cabello to amerykańska piosenkarka oraz autorka tekstów. Śpiewa głównie pop i R&B z wpływem muzyki latynoamerykańskiej. Zyskała popularność dzięki udziałowi w programie „The X Factor”, w którym była jedną z wokalistek zespołu „Fifth Harmony”. Od 2016 roku jest solową artystką, która do 2022 roku ma w swoim dorobku artystycznym trzy płyty studyjne. Zyskała liczne nominacje oraz nagrody: Global Awards, MTV Video Music Awards, Billboard Music Awards czy Teen Choice Awards. Płyty Camili Cabello opowiadają o miłości, trudnych relacjach, a także o rodzinie i przyjaźni.

Podstawowe dane:

  • Imię i nazwisko: Karla Camila Cabello Estrabao
  • Pseudonim artystyczny: Camila Cabello
  • Albumy studyjne: „Camila”, „Romance”, „Familia”
  • Najbardziej znane utwory: „Havana”, „Señorita”, „I Know What You Did Last Summer”, „My Oh My”
  • Gatunki muzyczne: pop, R&B, rock, dance-pop, teen pop

Opis artystki

Camila Cabello – pochodzenie i początek kariery

Urodziła się 3 marca 1997 roku w Havanie na Kubie. Córka Kubanki Sinuhe Estrabao i Meksykanina Alejandro Cabello. Dla kariery muzycznej, w dziewiątej klasie porzuciła szkołę średnią Palmetto w Miami. Wzięła udział w „The X Factor”, w którym zaproponowano jej utworzenie pięcioosobowego girlsbandu „Fifth Harmony”. W finale programu muzycznego zespół zdobył 3 miejsce. Camila Cabello występowała gościnnie w singlach innych artystów: Shawna Mendesa, Machine Gun Kelly, Cashmere Cata, Pitbulla czy Majora Lazera. W utworach Camili Cabello słychać wpływy muzyki latynoamerykańskiej, która wywodzi się z jej rodzinnej Kuby.

„Camila” – pierwsza solowa płyta Camili Cabello

Debiutancki solowy album Camili Cabello został wydany 12 stycznia 2018 roku nakładem trzech wytwórni Epic Records, Sony Music oraz Syco Entertainment. Początkowo jego nazwa brzmiała „The Hurting. The Healing. The Loving.”, lecz została zastąpiona tytułem „Camila”. Płyta składa się z jedenastu popowych utworów z wpływami R&B i muzyki latynoskiej. Album jest opowieścią o zakochiwaniu się, miłości i przyjaźni. Z płyty „Camila” ogłoszono 4 single: „Crying in the Club”, „Havana”, " Never Be the Same” i „Consequences”. Album znalazł się na pierwszym miejscu listy Billboard 200.

„Romance” – druga studyjna płyta Camili Cabello

„Romance” jest drugą solową płytą Camili Cabello, wydaną 6 grudnia 2019 roku przez wytwórnie Epic Records oraz Syco Music. Zawiera on 13 utworów, z których siedem stało się singlami: „Liar”, „Shameless”, „Cry for Me”, „Living Proof”, „My Oh My”, „Easy” oraz „First Man”. Album w warstwie lirycznej skupia się na miłości, niepokoju i odrzuceniu. Inspiracją do jego stworzenia była relacja Camili Cabello z piosenkarzem Shawnem Mendesem. Płytę promowała trasa koncertowa „The Romance Tour”, w ramach której artystka odwiedziła Europę i Amerykę Północną.

„Familia” – trzecia studyjna płyta Camili Cabello

Trzeci solowy album Camili Cabello wydała 8 kwietnia 2022 roku wytwórnia Epic Records. Powstawał on podczas okresu pandemii COVID-19 w latach 2020-2021. Inspiracją twórczą było zjednoczenie artystki z rodziną, jaki mógł nastąpić po zakończeniu izolacji domowej. „Familia” jest inspirowana relacjami w gronie przyjacielskim, rodzinnym oraz związkiem partnerskim. Płyta opowiada o tym, że rodzina to nie tylko więzy krwi, ale także osoby, które są przez nas w życiu wybierane. Słychać na niej kubańskie korzenie i latynoski pop. Na albumie znalazło się 12 utworów. W kilku piosenkach gościnnie zaśpiewali: María Becerra, Willow, Ed Sheeran oraz Yotuel. Płytę promowały cztery single: „Don't Go Yet”, „Bam Bam”, „Psychofreak” i „ Hasta Los Dientes”.

Camila Cabello – ciekawostki o artystce

Wśród inspiracji muzycznych Camili Cabello pozostają – Alejandro Fernández, Celia Cruz, Michael Jackson, Shakira oraz Rihanna. W pisaniu tekstów piosenek piosenkarka wzoruje się m.in. na treści utworów Eda Sheerana i Taylor Swift. Debiutem aktorskim Camili Cabello była główna rola w filmie muzycznym „Kopciuszek” z 2021 roku. Amerykańska artystka nagrała także piosenki do ścieżki dźwiękowej z tego filmu.

więcej
Filtruj
Kategorie
Kategoria
Empik Premium
Polecane
Wybrani wykonawcy
  • więcej
Nośnik
Cena
Ocena