Bruce Springsteen

Bruce Springsteen urodził się 23 września 1949 roku w Long Branch w New Jersey. Jest amerykańskim wokalistą i gitarzystą. Laureat nagród Grammy, Złotych Globów, Oscara czy Tony Award. Odznaczony Prezydenckim Medalem Wolności. Amerykański magazyn Billboard umieścił piosenkarza na 24. miejscu listy największych artystów wszechczasów. Do 2022 roku artysta ma w swoim dorobku 21 albumów studyjnych.

Podstawowe dane:

  • Imię i nazwisko: Bruce Frederick Joseph Springsteen
  • Najpopularniejszy album studyjny: Born in the U.S.A.
  • Najbardziej znane utwory: Dancing In the Dark, Streets of Philadelphia, Born in the U.S.A., Tougher Than the Rest, I’m On Fire, Turn Back the Hands of Time
  • Gatunki muzyczne: rock, folk

Opis artysty

Bruce Springsteen – albumy z początku twórczości

W 1972 roku Bruce Springsteen wraz z zespołem muzyków E Street Band nagrał debiutancką płytę „Greetings from Asbury Park, N.J.”. Rok później został wydany rytmiczny bluesowy album: „The Wild, the Innocent & the E Street Shuffle”.

Przełomowa, trzecia płyta Bruce’a Springsteena „Born to Run” powstała w 1975 roku. Znalazła się ona na trzecim miejscu listy Billboard 200. Na całość materiału składało się 8 piosenek, a promowały go single: „Born to Run” oraz „Tenth Avenue Freeze-Out”.

W 1978 roku artysta wydał album „Darkness on the Edge of Town”, a dwa lata później „The River”. W 1982 roku Bruce Springsteen stworzył szóstą płytę pn. „Nebraska”. Składało się na nią 10 utworów.

Płyta Bruce’a Springsteena – „Born in the U.S.A.”

Siódmy studyjny album Bruce’a Springsteena „Born in the U.S.A.” uznany jest za największy sukces komercyjny artysty. Opublikowany 4 czerwca 1984 roku przez wydawnictwo Columbia. Składał się z 12 utworów, spośród których 7 ogłoszono singlami. Tytułowa piosenka jest nazywana hymnem patriotycznym. Na przestrzeni lat album uzyskał platynowy certyfikat aż kilkunastokrotnie.

Bruce Springsteen – płyty z lat 1987-1999

W 1987 roku opublikowano spokojny i refleksyjny album „Tunnel of Love”. Kilka lat później – w 1992 roku artysta wydał jednocześnie dwie płyty „Human Touch” i „Lucky Town”. W 1994 roku zaprezentował piosenkę „Streets of Philadepphia”, za którą otrzymał Oscara i nagrody Grammy. Była ona stworzona na potrzeby ścieżki dźwiękowej do filmu „Philadelphia”. W 1995 roku wydał folkową płytę „The Ghost of Tom Joad”, promowaną na małych salach koncertowych.

Bruce Springsteen – płyty wydane od 2000 do 2012 roku

W 2002 roku została wydana studyjna płyta „The Rising”, nagrana wraz z zespołem E Street Band. Album jest refleksyjnym nawiązaniem do zamachu na Word Trade Center z 11 września 2001 roku. Trzynasta studyjna płyta „Devils & Dust” składa się z 12 utworów nagrywanych w latach 1996-2004.

W 2006 roku ukazał się kolejny album – „We Shall Overcome: The Seeger Sessions”. Jest to zupełnie odmienny materiał, zawierający pieśni ludowe. Płyta promuje lokalną historię i kulturę. Rok później powstał album „Magic”, na którym znajdują się dwa single: „Radio Nowhere” i „Girls in Their Summer Clothes”. W 2009 roku znalazła się w sprzedaży płyta „Working on a Dream”, a w 2012 „Wrecking Ball”.

Najnowsze albumy Bruce’a Springsteena

W 2014 roku artysta wydał 18 album studyjny „High Hopes”. Nie są to nowe utwory, lecz covery lub odmienne brzmienia piosenek z dawnych lat. W 2019 roku powstała płyta „Western Stars”, składająca się z 13 utworów. Muzyka z albumu nawiązuje do tematyki Dzikiego Zachodu. Wszystkie piosenki stanowią ścieżkę dźwiękową do filmu „Western Stars”, wyreżyserowanego przez Springsteena.

W 2020 roku powstał 20 album artysty – „Letter to You”. 11 listopada 2022 roku Bruce Springsteen wydał płytę „Only The Strong Survive” z coverami w klimacie R&B i soul.

Bruce Springsteen – teksty piosenek i działalność charytatywna

Bruce Springsteen samodzielnie pisze teksty do swoich utworów. Jego płyty zawierają piosenki mające poruszającą, poetycką warstwę tekstową. Często dotykają problemów społecznych i katastrof.

Bruce Springsteen poświęca się działalności charytatywnej i politycznej. Często angażuje się w akcje pamięci dla ofiar katastrofy Word Trade Center, wspiera niepełnosprawne dzieci oraz bierze udział w kampaniach na rzecz praw człowieka. W 1985 wraz z innymi artystami nagrał piosenkę „We Are the World”, której celem było zebranie funduszy na walkę z głodem w Etiopii.

więcej
Filtruj
Kategorie
Empik Premium
Polecane
Nowości
Wybrani wykonawcy
  • więcej
Nośnik
Cena
Ocena