Bruce Liu

Bruce Liu to kanadyjski pianista chińskiego pochodzenia. Zdobył międzynarodową popularność dzięki zdobyciu pierwszego miejsca podczas XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2021 roku. Sukces ten sprawił, że z dnia na dzień stał się jednym z najpopularniejszych twórców muzyki klasycznej na świecie. W 2021 roku ukazała się jego płyta „Winner Of The 18th International Fryderyk Chopin Piano Competition Warsaw 2021”, która zawiera nagrania na żywo z występu w Konkursie Chopinowskim.

Podstawowe dane:

  • Data i miejsce urodzenia: 8 maja 1997Paryż
  • Płyty: Winner Of The 18th International Fryderyk Chopin Piano Competition Warsaw 2021
  • Nagrody: pierwsze miejsce podczas XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2021)
  • Gatunek muzyczny: muzyka poważna

Opis artysty

Bruce Liu – pochodzenie i dzieciństwo

Bruce Liu urodził się 8 maja 1997 roku w Paryżu. Jego ojciec pochodzący z Pekinu był malarzem, który w stolicy Francji poszukiwał inspiracji artystycznych. Kiedy Bruce miał 6 lat, przeprowadził się wspólnie ze swoim ojcem do Montrealu w prowincji Quebec. W wieku 8 lat rozpoczął naukę gry na pianinie, a 3 lata później po raz pierwszy wziął udział w konkursie pianistycznym.

Wykształcenie Bruce’a Liu

Kanadyjski pianista jest absolwentem Konserwatorium Muzycznego w Montrealu w klasie fortepianu pod kierunkiem Richarda Raymonda oraz Uniwersytetu Montrealskiego pod kierunkiem pochodzącego z Wietnamu pianisty Đặng Thái Sơna – laureata X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 1980 roku.

Nagrody i najważniejsze występy

Bruce Liu występował z licznymi zespołami, m.in. z Orkiestrą Obu Ameryk, Izraelską Orkiestrą Filharmoniczną, Montrealską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Obwodowej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy, Orkiestrą Symfoniczną Sendai, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach czy orkiestrą symfoniczną Cleveland Orchestra.

Liu jest laureatem wielu konkursów pianistycznych. Można do nich zaliczyć m.in. Arthur Rubinstein Competition w Tel Awiwie (2017), Prixd’Europe 2015, Grand Prix Animato w Paryżu (2016), Konkursu Artura Rubinsteina w Tel Awiwie (2017) czy Interlaken Classics w Bernie. Został również finalistą Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Montrealu (2014). Artysta wykonał interpretacje utworów wielu słynnych muzyków, w tym Fryderyka Chopina, Ludwiga van Beethovena czy Maurice’a Ravela.

Przełomowym momentem w karierze Bruce’a Liu był występ w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2021 roku. Kanadyjski muzyk został laureatem tego prestiżowego konkursu muzyki klasycznej. Po odniesieniu tego sukcesu otrzymał zaproszenie do wzięcia udziału w licznych koncertach na czterech kontynentach. W 2021 roku wystąpił jeszcze w trzech polskich miastach – Katowicach (NOSPR), Wrocławiu (Narodowe Forum Muzyki) oraz Poznaniu (Filharmonia Poznańska).

Bruce Liu – płyta z interpretacjami utworów Chopina

19 listopada 2021 roku nakładem niemieckiej wytwórni muzycznej Deutsche Grammophon ukazał się album Bruce’a Liu „Winner Of The 18th International Fryderyk Chopin Piano Competition Warsaw 2021”. Na płycie znalazło się 19 utworów, które Bruce Liu wykonał na żywo podczas różnych etapów XVIII Konkursu Chopinowskiego.

Ciekawostki na temat Bruce’a Liu
  • Ulubionymi pianistami kanadyjskiego muzyka są Arturo Benedetti Michelangeli i Keith Jarrett;
  • Bruce Liu w wieku 8 lat grał na elektrycznym keyboardzie;
  • do swoich zainteresowań zalicza pływanie, grę w szachy błyskawiczne, oglądanie filmów oraz wyścigi gokartów;
  • po występie podczas XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie otrzymał owacje na stojąco;
  • Bruce Liu w jednym z wywiadów stwierdził, że w jego opinii muzyka Fryderyka Chopina jest przepełniona radością, poczuciem humoru, a także w pewnym stopniu sarkastyczna;
  • artysta mówi płynnie w trzech językach – chińskim, angielskim oraz francuskim.
więcej
Filtruj
Kategorie
Kategoria
Empik Premium
Nośnik
Dostępność
Cena
Ocena

Dowiedz się więcej o Bruce Liu

Wszystkie artykuły

Bruce Liu - płyty

Winner Of The 18th International Fryderyk Chopin Piano Competition Warsaw 2021