Bastille

Bastille to brytyjski zespół wykonujący muzykę indie rockową. Przełomowym momentem w historii grupy było wydanie singla „Pompeii”, który znalazł się na czołowych pozycjach list przebojów w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych oraz w wielu innych państwach.

 

Podstawowe dane:

 • Członkowie: Dan Smith, „Woody” Chris Wood , Will Farquarson i Kyle Simmons 
 • Gatunki muzyczne: indie rock, synthpop, rock, dance, R&B, muzyka elektroniczna 
 • Płyty studyjne: Bad Blood, Wild World, Doom Days, Give Me The Future 
 • Najważniejsze utwory: Pompeii, Bad Blood, Of the Night, Things We Lost in the Fire, Those Nights 

Opis zespołu

Historia zespołu Bastille 

Założycielem grupy muzycznej Bastille jest Dan Smith, Brytyjczyk urodzony 14 lipca 1986 roku w Londynie. Pierwsze piosenki komponował on już jako nastolatek w swojej sypialni, lecz ukrywał je przed bliskimi – do momentu aż przez przypadek nakrył go podczas tworzenia jeden z przyjaciół. Pod jego namową wziął udział w konkursie Leeds Bright Young Things 2007, gdzie po raz pierwszy zaprezentował swoją muzykę. 

Dan Smith studiował język angielski i literaturę na University of Leeds. Po ukończeniu studiów ponownie zamieszkał w Londynie, gdzie zaczął rozwijać solową karierę. W 2010 roku nawiązał współpracę z perkusistą Chrisem Woodem, gitarzystą Willem Farquarsonem oraz instrumentalistą klawiszowym Kyle’ym Simmonsem. Założył wspólnie z nimi zespół Bastille, w którym pełni rolę wokalisty, autora tekstów, instrumentalisty klawiszowego, gitarzysty oraz producenta muzycznego. Nazwa grupy nawiązuje do nazwy Święta Narodowego Francji, które przypada na dzień urodzin Dana Smitha.  

Zespół po raz pierwszy wystąpił na scenie w lipcu 2010 roku, po wydaniu debiutanckiego singla, na którym zostały nagrane 2 utwory – „Flaws” i „Icarus”. W 2011 roku w sprzedaży pojawił się pierwszy mini album Bastille pt. „Laura Palmer”, liczący 4 utwory – „Laura Palmer”, „Overjoyed”, „Things We Lost in the Fire” oraz „Get Home”. Piosenki z płyty zostały zamieszczone w serwisie YouTube i MySpace, co pomogło grupie zdobyć wielu fanów. W 2011 roku muzycy Bastille podpisali kontrakt z profesjonalną wytwórnią Virgin Records. 27 kwietnia 2012 roku ukazał się pierwszy oficjalny singiel pt. „Overjoyed”

W październiku 2012 roku rozpoczęła się pierwsza trasa koncertowa zespołu pn. „Flaws Tour”. Zespół wziął również udział w znanych brytyjskich festiwalach, w tym Glastonbury Festival, Reading and Leeds Festival, Isle of Wight, Redfest czy Blissfields. Przełomowym wydarzeniem dla Bastille okazało się wydanie singla „Pompeii”, który zdobył dużą popularność w Wielkiej Brytanii oraz zagranicą. 

Bad Blood – pierwszy studyjny album Bastille 

4 marca 2013 roku ukazała się debiutancka płyta studyjna Bastille. Znalazło się na niej 13 utworów, w tym 7 singli – „Overjoyed”, „Bad Blood”, „Flaws”, „Pompeii”, „Laura Palmer”, „Things We Lost in the Fire” oraz „Oblivion”. Album ten znalazł się na pierwszej pozycji notowania UK Albums Chart, a także został najlepiej sprzedającą się płytą cyfrową 2013 roku w Wielkiej Brytanii. Singiel „Pompeii” uzyskał status podwójnej platyny w USA oraz platyny w Wielkiej Brytanii. Zespół Bastille po nagraniu płyty zdobył nagrodę Brit Award 2014 w kategorii na najbardziej przełomowy występ. 

Pierwszy studyjny album Bastille wyróżnia się zastosowaniem efektów smyczkowych oraz męskich chórków. Teksty niektórych utworów nawiązują do greckiej mitologii oraz motywów biblijnych. 

Wild World – druga płyta studyjna Bastille 

Kolejny album studyjny Bastille miał swoją premierę 9 września 2016 roku. Liczy on 19 utworów, w tym 4 single – „Good Grief”, „Send Them Off!”, „Blame” oraz „Glory”. Na płycie znajduje się znacznie więcej gitarowych brzmień niż na „Bad Blood”. Drugi album znalazł się na pierwszej pozycji notowania w Wielkiej Brytanii. Płyta została wyróżniona tytułem „Najlepszego albumu” w konkursie NME Awards 2017. 

Doom Days – trzeci studyjny album Bastille 

Trzecia płyta studyjna Bastille ukazała się 14 czerwca 2019 roku i znalazło się na niej 11 utworów. Singlami zostały 4 spośród nich – „Quarter Past Midnight”, „Doom Days”, „Joy” oraz „Those Nights”. Album znalazł się w TOP 5 na listach w Wielkiej Brytanii i USA. Od maja do sierpnia 2019 roku zespół brał udział w licznych festiwalach, które służyły promocji płyty. 

Give Me The Future – czwarta studyjna płyta Bastille 

Na 4 lutego 2022 roku została wyznaczona premiera czwartego albumu studyjnego zespołu Bastille. Na płycie „Give Me The Future” znalazło się 13 utworów, a jeszcze przed jej premierą wydano 5 singli – „Distorted Light Beam”, „Give Me the Future”, „Thelma + Louise”, „No Bad Days” i „Shut Off the Lights”. Teksty utworów podejmują tematykę szans i zagrożeń związanych z rozwojem nowoczesnych technologii. 

więcej
Filtruj
Kategorie
Empik Premium
Nowości
Wybrani wykonawcy
 • więcej
Nośnik
Dostępność
Cena
Ocena

Bastille - płyty

 • All This Bad Blood (2012)
 • Other People's Heart Ache (2012)
 • Bad Blood (2013)
 • Haunt (2013)
 • VS. (2014)
 • Wild World (2016)
 • Doom Days (2019)
 • Doom Days: This Got Out Of Hand! (2019)
 • Give Me The Future (2022)