Alicia Keys

Alicia Keys to amerykańska piosenkarka R&B i soul, pianistka, autorka tekstów, producentka muzyczna i aktorka. Jej debiutancką płytą był wydany w 2001 album „Songs In a Minor”, a pod koniec 2021 ukazał się ósmy album studyjny Alicii Keys pt. „Keys”. Piosenkarka sprzedała miliony egzemplarzy płyt, zdobyła dziesiątki nagród muzycznych, w tym kilkanaście nagród Grammy, nagród American Music Awards i MTV Awards. Alicia Keys wystąpiła także w kilku filmach, m.in. w „Sekretnym życiu pszczół” oraz w „Niani w Nowym Jorku”. 

 

Podstawowe dane:

 • Imię i nazwisko: Alicia Augello Cook
 • Data urodzenia: 25 sycznia 1981, Nowy Jork
 • Nagrody: Grammy, American Music Awards, MTW Awards
 • Gatunek muzyczny: Pop&Rock

Opis artystki

Alicia Keys urodziła się w 1981 roku w Nowym Jorku jako Alicia Augello Cook. Artystka wielokrotnie z dumą podkreślała swoje mieszane pochodzenie: matka Alicii, Terria Joseph (Teresa Augello) to amerykańska aktorka pochodzenia włosko-irlandzkiego, a jej ojciec – ciemnoskóry Craig Cook jest pochodzenia jamajskiego.

Alicia Keys dorastała w dzielnicy Nowego Jorku Hell’s Kitchen, w niewielkim mieszkaniu, wychowywana przez matkę. W dzieciństwie uczyła się gry na fortepianie, śpiewu i tańca, od wczesnych lat brała także udział w występach – w 1985 roku wystąpiła w chórku w programie „The Cosby Show”. Ukończyła szkołę Professional Performing Arts School w Nowym Jorku. Rozpoczęła studia, ale przerwała je, aby poświęcić się całkowicie swojej doskonale zapowiadającej się karierze artystycznej.

Prywatnie Alicia Keys jest żoną producenta muzycznego i rapera Swizza Beatza, z którym ma dwóch synów: Egypta i Genesis.  

Albumy Alicii Keys – dwadzieścia lat sukcesów 

Alicia Keys zadebiutowała w 2001 roku albumem „Songs In A Minor”, który rozszedł się w kilkunastu milionach egzemplarzy i zdobył 5 nagród Grammy. Singiel z tej płyty, „Fallin’” przez przez półtora miesiąca utrzymywał się na szczycie listy przebojów Billboard Hot 100. Druga płyta Alicii Keys, wydana w 2003 roku „Diary of Alicia Keys” powtórzyła sukces debiutu – z 8 milionami sprzedanych egzemplarzy i 4 nagrodami Grammy. Kolejna płyta, „As I Am” (zawierająca takie hity jak „No One” i „Teenage Love Affair”) zdobyła 3 statuetki Grammy. Kolejne płyty Alicii Keys ukazywały się co kilka lat: „The Element of Freedom” (2009), „Girl on Fire” (2012), „Here” (2016), „Alicia” (2020) i „Keys”, album, który miał swoją premierę w grudniu 2021. Oprócz tego ukazało się kilka albumów Alicii Keys z występów live lub w wersjach unplugged. 

Single Alicii Keys – solo i w duetach 

Alicia Keys ma w swoim dorobku także wiele singli, które królowały na szczytach list przebojów, takich jak Billboard Hot 100. Należą do nich solowe utwory promujące jej płyty, np. „Fallin’”, „If I Ain't Got You”, „Girl on Fire” czy „No One”, a także klipy, na których gościła inne gwiazdy lub sama występowała gościnnie na płytach lub w teledyskach zaprzyjaźnionych artystów. Singiel „Diary” powstał z udziałem zespoły R&B Tony! Toni! Toné!, „Put It in a Love Song” Alicia Keys nagrała z Beyoncé, a „My Boo” z najjaśniejszą gwiazdą sceny R&B – Usherem. Do największych sukcesów Alicii Keys należy gościnny występ w utworze Jaya-Z „Empire State of Mind”, okrzyknięty nieoficjalnym hymnem Nowego Jorku. Alicia występowała także m.in. z Eve, Angie Stone, 50 Centem, Alejandro Sanzem i wieloma innymi.  

Kariera filmowa Alicii Keys 

Artystka spełnia się nie tylko w muzyce, ale i na ekranie. Bardzo często występowała w telewizji, zarówno we własnej osobie, jak i użyczając głosu postaciom animowanym. W 2005 roku wystąpiła w „Ulicy Sezamkowej”. Brała także udział w galach MTV, Grammy i i telewizyjnych „talent showach”, np. „The X Factor Australia”, „America's Next Top Model” czy „The Voice”. Wystąpiła w wielu reklamach, serialach i filmach. Do najbardziej znanych należy serial „Czarodziejki” i filmy „As w rękawie” (Smokin’ Aces, 2006), „Niania w Nowym Jorku” (The Nanny Diaries, 2007) i „Sekretne życie pszczół” (The Secret Life of Bees, 2008). Za ten ostatni film Alicia Keys była nominowana do nagrody ufundowanej przez NAACP (czyli Krajowe Stowarzyszenie na rzecz Popierania Ludności Kolorowej) w uznaniu dla osiągnięć nie-białoskórych aktorów i artystów „NAACP Awards”.  

więcej
Filtruj
Kategorie
Empik Premium
Wybrani wykonawcy
 • więcej
Nośnik
Dostępność
Cena
Ocena

Alicia Keys - płyty

 • Songs in A Minor (2001)
 • The Diary of Alicia Keys (2003)
 • As I Am (2007)
 • The Element of Freedom (2009)
 • Girl on Fire (2012)
 • Here (2016)
 • Alicia (2020)
 • KEYS (2021)