5 Seconds of Summer

5 Seconds of Summer, lub 5SOS, to założony w 2010 roku australijski zespół pop rockowy. Tworzą go: Luke Hemmings, Michael Clifford, Calum Hood i Ashton Irwin. Debiutancki album studyjny 5SOS pt. „5 Seconds of Summer” ukazał się w 2014 roku, jednak już wcześniej zespół publikował nagrania w Internecie i wydał dwa minialbumy: „Unplugged” i „Something New”. Od tego czasu 5 Seconds of Summer nagrali jeszcze cztery pełne płyty, z które łącznie osiągnęły milionowe nakłady. Zespół zdobył około 80 australijskich i międzynarodowych nagród muzycznych, w tym APRA Music Awards, MTV European Music Awards, ARIA Awards i BMI Awards. Piąta płyta 5 Seconds of Summer „5SOS5” jest dostępna od 23 września 2022 roku. 

Podstawowe dane:

  • Rok powstania: 2010
  • Gatunek muzyczny: Pop & Rock
  • Członkowie zespołu: Luke Hemmings, Michael Clifford, Calum Hood i Ashton Irwin

Opis zespołu

5 Seconds of Summer – początki działalności i pierwsze nagrania

Po koniec 2010 roku trzej szkolni koledzy z australijskiego Norwest Christian College: Luke Hemmings, Michael Clifford i Calum Hood zaczęli wspólnie grać i umieszczać nagrane przez siebie piosenki w serwisach internetowych. Z początku były to covery znanych przebojów, które szybko osiągnęły setki tysięcy wyświetleń. Rok później zespół przyjął Ashtona Irwina jako perkusistę. Dzięki zdobytej popularności 5SOS podpisali kontrakt z profesjonalną wytwórnią i już w 2012 roku nagrali dwa minialbumy: „Unplugged” i „Something New”. Jednak prawdziwą sławę przyniósł im występ w charakterze suportu zespołu One Direction w czasie ich światowej trasy koncertowej w 2013 roku.

Debiut i kolejne płyty 5 Seconds of Summer

W 2014 roku grupa 5 Seconds of Summer wydała singiel pt. „She Looks So Perfect”, a niedługo po nim swój pierwszy album studyjny zatytułowany „5 Seconds of Summer”, który w wielu krajach osiągnął status złotej i platynowej płyty. Za swój płytowy debiut zespół otrzymał wiele prestiżowych nagród, w tym American Music Awards, ARIA Music Awards czy Kerrang! Awards. W tym samym roku ukazał się pierwszy album live 5 Seconds of Summer „LiveSOS”, a rok później – druga płyta 5SOS „Sounds Good Feels Good”. W 2018 roku zespół nagrał płytę „Youngblood” i album live z trasy koncertowej „Meet You There Tour Live” a w 2020 swój czwarty album studyjny „Calm”. Wiosną 2022 ukazały się single promujące piątą płytę, czyli „5SOS5” w tym przebój „Complete Mess”

5 Seconds of Summer – nie tylko muzyka

Choć działalność 5SOS koncentruje się wokół muzyki, to ich cele nie ograniczają się jedynie do grania. Od kilku lat zespół angażuje się w działalność charytatywną na wielu polach. Przy okazji premiery filmu „Bohemian Rhapsody” nagrali cover piosenki Queen, a cały dochód przekazali na walkę z AIDS. Angażują się także w inicjatywy na rzecz ochrony środowiska. W czasie wielkich pożarów buszu w Australii, na początku 2020 roku, wspomagali akcje gaszenia ognia i pomocy poszkodowanym przez pożary, m.in. przez udział w koncertach charytatywnych organizowanych w tym celu w ramach akcji „Fire Fight Australia”. Zespół założył markę odzieżową Friends of Friends, z której dochody są przeznaczane na wspieranie działalności organizacji „Safe Place for Youth”, która pomaga bezdomnym młodym ludziom w Los Angeles. Specjalne limitowane serie odzieży Friends of Friends zostały stworzone także na rzecz pomocy ofiarom pożarów w Australii, uczestnikom ruchu Black Lives Matter czy na promowanie udziału w wyborach prezydenckich w USA w 2020 roku.

5 Seconds of Summer – książki i filmy

5SOS opowiadają o sobie również poprzez tradycyjne kanały komunikacji. W 2015 roku ukazała się polska wersja ich oficjalnej biografii pt. „5 Seconds Of Summer. Hej, załóżmy zespół!”. Członkowie grupy wystąpili w czterech filmach dokumentalnych o sobie, wielokrotnie też ukazywali się w telewizji australijskiej i nie tylko. Występowali m.in. w programach The Voice Australia, The Voice Kids Australia, w brytyjskich i amerykańskich talk-showach, programach śniadaniowych i wielu innych programach rozrywkowych i publicystycznych.

 

więcej
Filtruj
Kategorie
Empik Premium
Nowości
Wybrani wykonawcy
  • więcej
Nośnik
Cena
Ocena