Anna Dziewit-Meller

Dziennikarka, redaktor naczelna Grupy Wydawniczej Foksal. Jej debiutem literackim była wydana w 2006 roku książka „Głośniej! Rozmowy z pisarkami” napisana wraz z Agnieszką Drotkiewicz. Oprócz wywiadów Anna Dziewit-Meller ma w swoim dorobku literackim również powieści dla dzieci oraz książki podróżnicze.

Podstawowe dane:

  • Rok urodzenia: 1981
  • Najważniejsze książki: Głośniej! Rozmowy z pisarkami, Gaumardżos! Opowieści z Gruzji, Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy, Disko
  • Nagrody: nagroda Magellana (2011), Nagroda Róża Gali (2020)
  • Gatunek literacki: powieść polska, dla dzieci, reportaż, literatura podróżnicza

Opis autorki

Anna Dziewit-Meller — pisarka i dziennikarka, wcześniej także liderka kobiecego zespołu rockowego Andy. W jej literackim dorobku znajdują się powieści Od jednego Lucypera (2020), Góra Tajget (2016) oraz Disko (2012).

W 2017 r. wydała książkę Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy, a rok później jej kontynuację Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy. Wraz z Agnieszką Drotkiewicz opublikowała dwa tomy wywiadów Głośniej! Rozmowy z pisarkami (2006) i Teoria trutnia i inne. Rozmowy z mężczyznami (2009), a z Marcinem Mellerem zbiór reportaży Gaumardżos! Opowieści z Gruzji (2018).

Oprócz twórczości własnej wiele czasu poświęca książkom cudzym – wcześniej w programach telewizyjnych, od 2016 r. w autorskim kanale internetowym bukbuk.pl. W 2016 roku nominowana była za wywiad do Nagrody Grand Press. Od stycznia 2017 r. do października 2020 r. felietonistka „Tygodnika Powszechnego”. Od listopada 2020 r. felietonistka „Polityki”. Od stycznia 2021 roku redaktorka naczelna i dyrektorka wydawnicza Grupy Wydawniczej Foksal.

Pochodzi ze Śląska, mieszka w Warszawie.

więcej
Filtruj
Kategorie
Polecane
Wybrani autorzy
Seria
Wydawnictwo
Dostępność
Cena
Ocena

Anna Dziewit-Meller - książki