Autorka: Ewa Świerżewska

Zbieżność nazwisk nieprzypadkowa

Nietrudno się domyślić, że zarówno nazwisko, jak i wygląd tytułowego bohatera są bezpośrednim nawiązaniem do postaci wybitnego kompozytora, Wolfganga Amadeusza Mozarta. Podobnie jak sławny Austriak, tak i mała myszka ma wielki muzyczny talent, tyle tylko, że nie może go rozwijać ze względu na brak fortepianu. Do czasu. Chcąc spełnić marzenie dwójki spośród szóstki swoich mysich dzieci, pani Anna-Maria i pan Leopold, zamieszkali w instrumencie nadwornego kompozytora władców Austrii, Antonia Salieriego - wilka.

Zrządzenie losu

Los chciał, że właśnie tego dnia, gdy Myszart zdobył się na odwagę i przez tajemne przejście przedostał się na klawisze fortepianu, by wreszcie zagrać muzykę, którą do tamtej pory słyszał tylko w swojej głowie, obok domu Salieriego przejeżdżał cesarz z małżonką. Zachwycony władca zapragnął zrobić prezent cesarzowej w postaci zagranego na żywo zasłyszanego utworu. Wszyscy byli przekonani, że to dzieło Salieriego, dlatego polecono służbie wezwanie muzyka do pałacu. Z oczywistych przyczyn wilk wpadł w panikę i musiał podstępem schwytać tego, kto naprawdę grał na fortepianie.

Jeden za wszystkich

Później sprawy potoczyły się bardzo szybko, Myszart zagrał najpiękniej jak umiał, ale niestety groziło mu śmiertelne niebezpieczeństwo. Na szczęście na ratunek przybyła mysia rodzina z… czarodziejskim fletem.

Komiks „Myszart” to nie tylko świetna graficznie, ale też ciekawa opowieść, która z pewnością przypadnie do gustu młodym czytelnikom. Jest też duża szansa, że stanie się inspiracją do sięgnięcia po muzykę Mozarta, a także inne książki opisujące życie i twórczość sławnych ludzi.

Myszart

Myszart

Therry Joor
il. Gradimir Smudja
przeł. Marek Puszczewicz
wyd. Egmont, 2020
wiek: 6+