Spis treści:

  1. W czym pomogą naturalne kosmetyki dla nastolatków?
  2. Zestaw do pielęgnacji twarzy dla nastolatków
  3. Oczyszczające kosmetyki dla młodej cery
  4. Naturalny tonik dla nastolatki
  5. Serum do twarzy pielęgnujące młodą cerę
  6. Krem do twarzy dla nastolatków
  7. Krem chroniący przed słońcem

W czym pomogą naturalne kosmetyki dla nastolatków?

Pojawienie się tłustego błysku skóry, zaskórników i wyprysków już w wieku 10-12 lat może być sporym szokiem i nieprzyjemnym doświadczeniem. Jeżeli nagle pojawia się dużo ropnych zmian, bolesnych gul lub pozostają blizny, należy jak najszybciej wybrać się do dermatologa i w razie potrzeby wprowadzić odpowiednie leczenie, które ograniczy problem.

Już przy pierwszych zmianach na nastoletniej skórze warto zacząć wprowadzać podstawy świadomej pielęgnacji. Najlepiej, by kosmetyki miały stosunkowo proste składy pełniące konkretne funkcje. Kosmetyki naturalne mogą być dobrym wyborem – nie zawierają najmocniejszych detergentów, których młoda skóra nie potrzebuje, czy silikonów lub parafiny, mogących przyczyniać się do powstawania kolejnych zmian trądzikowych.

Zestaw do pielęgnacji twarzy dla nastolatków

Pielęgnacja młodej cery nie musi być skomplikowana. W kosmetyczce wystarczy umieścić podstawy:

  • delikatny produkt myjący,
  • produkt nawilżająco-regulujący,
  • ochronę przed słońcem.

Inne kosmetyki możemy dobrać do chęci i potrzeb – nie każdy bowiem będzie miał ochotę stosować szereg produktów. Na początek 2-3 kosmetyki większości zupełnie wystarczą, zwłaszcza w przypadku chłopców, których może być trudno przekonać do jakiejkolwiek pielęgnacji, jeśli nie pokażemy pozytywnych skutków. Wyrobienie dobrych nawyków wieczornego oczyszczania i nakładania kosmetyku pomocnego na trądzik jednak w końcu zaprocentuje.

Oczyszczające kosmetyki dla młodej cery

Nauka odpowiedniego oczyszczania to dla nastolatków konieczność! W ciągu dnia gromadzi się na skórze mnóstwo łoju, potu, kurzu, zanieczyszczeń powietrza. Wszystko to tworzy mieszanką prowadzącą do powstania zaskórników, wyprysków i stanów zapalnych, jeśli za długo pozostanie na skórze.

Buzię trzeba dokładnie umyć wieczorem, skupiając się również na linii włosów, czy brodzie - zdarza się, że tutaj umiejscawiają się krostki, jeśli zapomnimy o danych obszarach. Oczyszczanie powinno być dokładne, trwać około 0,5-1 minutę, a także delikatne - wykonane dłońmi, z dotarciem w załamanie nosa, czy przy uchu. Nie trzeba stosować żadnych ściereczek, ani szczoteczek. Te mogą podrażniać i zaostrzać stan zapalny.

Skórę myjemy też rano (tutaj już wystarczy krócej), a także po intensywnych aktywnościach, na przykład treningach czy jeździe na rowerze. Pozostawienie na skórze dużej ilości potu, zwłaszcza w nieprzewiewnych ubraniach, czy chloru po basenie, również będzie pogarszać stan skóry.

SVR Topialyse Baume Lavant

 

odżywiający balsam do mycia

 

Balsam myjący SVR jest niezwykle łagodnym produktem. Ma konsystencję gęstej emulsji, której odrobinę wystarczy rozetrzeć w mokrych dłoniach dla rozrzedzenia konsystencji. Nadaje się do oczyszczania w każdym wieku – od dziecka po osoby starsze, a także zarówno do ciała, jak i twarzy.

To spora zaleta zwłaszcza dla chłopców, którzy lubią mieć jeden produkt do mycia. Natomiast niektóre dziewczynki zaczynają już ukrywać wypryski pod makijażem. Balsam sprawdzi się i w tym przypadku, bo bez problemu usunie kolorówkę.

Naturalny tonik dla nastolatki

Tonik nie jest produktem niezbędnym w pielęgnacji, ale przyjemnym urozmaiceniem. Możemy wprowadzić go w formie płynu wylewanego na dłonie czy lekkiej mgiełki pryskanej prosto na twarz z atomizera, co daje też efekt orzeźwienia.

W tonikach będzie ważne pH w okolicach fizjologicznego skóry: 5-5,5. To pomoże w utrzymaniu stabilności płaszcza ochronnego skóry, jej szczelności i odpowiedniego mikrobiomu zaburzanego podczas oczyszczania, a także przez duże ilości łoju i czynniki środowiska.

Uzdrovisco, aktywny tonik-esencja

 

aktywny tonik

 

Często stosowany do nakładania toniku wacik możemy wyrzucić do kosza, a właściwie go nie kupować w duchu less waste! Wystarczy sięgnąć po lekko żelową formułę toniku jak ta proponowana przez uzdrovisco. Żelowość sprawia, że tonik jest niezwykle wydajny, świetnie się rozprowadza na skórze i nie ucieka od razu z dłoni jak typowo wodne produkty.

Zawarty w toniku syrop weglowodanowy i gliceryna będą świetnie nawilżać, a ekstrakty z fiołka i dziewanny działają przeciwzapalnie, co pomoże redukować wypryski i przyspieszać gojenie.

Serum do twarzy pielęgnujące młodą cerę

Serum to z założenia produkt mocno aktywny, ukierunkowany na konkretny problem i działanie. W tym przypadku zależy nam na redukowaniu wydzielania łoju, zmniejszaniu błysku skóry, ograniczaniu powstawania zaskórników, wyprysków oraz stanu zapalnego im towarzyszącego.

Najlepiej wybierać konsystencje wodne lub emulsyjne, bo przy cerach tłustych zdarza się, że niektóre produkty oleiste bywają zbyt ciężkie i mogą prowadzić do zapychania. Warto również zwrócić uwagę na konkretne składniki, które będą działać w omawianych celach, jak:

  • cynk – działający przeciwzapalnie i matująco, podobnie jak kwas azelainowy zmniejszający powstawanie łoju,
  • niacynamid – redukujący łojotok, zmniejszający przebarwienia powstające po wypryskach,
  • kwas – salicylowy odblokowujący pory,
  • antybakteryjny olejek z drzewa herbacianego i dodatkowo złuszczający kwas migdałowy w niskich stężeniach,
  • skrobia i glinki – pochłaniające sebum,
  • ekstrakty z zielonej herbaty, szałwii, wierzby, lotosu.

Soraya, I love serum normalizujące

 

Serum normalizujące do cery tłustej i mieszanej

 

Serum Soraya zawiera połączenie 8% niacynamidu zmniejszającego tłustość, stan zapalny, przebarwienia, a także wspierającego zdrową barierę skórną z betainą salicylową, czyli łagodniejsza pochodną kwasu salicylowego zwalczającego zapychanie oraz nawilżającą gliceryna i propanediolem. Można nakładać je jako bazę pod krem z filtrem SPF, by w ciągu dnia skóra mniej błyszczała.

Krem do twarzy dla nastolatków

Krem nie powinien być zbyt ciężki, dający wrażenie oklejenia skóry. Jeśli ma być jedynym kosmetykiem, może mieć nieco bogatszy, bardziej aktywny skład – spójrz ponownie na składniki wspomniane wyżej przy serum. Jeśli chcemy, by głównie nawilżał i chronił, może mieć skład bardziej bazowy.

Lynia, krem anti acne

 

Krem anti acne z olejem konopnym

 

Krem Lynia powinien być odpowiednio wyważoną opcją dla młodych, problematycznych skór. Zawiera składniki aktywne działające przeciwzapalnie i regulująco, jak wspomniany niacynamid oraz azeloglicyna, czyli łagodniejsza pochodna kwasu azelainowego. Ma w sobie także łagodzący olej konopny bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, których często skórom tłustym i trądzikowym brakuje. Sok z aloesu i pantenol natomiast będą nawilżać i przyspieszać gojenie. Taki krem można stosować tylko na noc lub dokładać odrobinę na dzień pod filtr, jeśli jest potrzeba.

Krem chroniący przed słońcem

Krem z filtrem SPF to ważny punkt pielęgnacji skóry, także młodej! Promienie słoneczne docierają w głąb skóry, uszkadzają jej komórki, zaostrzają stan zapalny, a także powodują utlenianie sebum, co przyczynia się do rozwoju zmian trądzikowych, podrażnień i pogorszenia jej wyglądu.

Kremy z filtrem ograniczą te wszystkie działania i pomogą utrzymać cerę w lepszym stanie oraz chronić ją przed powstawaniem zmian nowotworowych. Powinno się je aplikować codziennie, gdy spędzamy czas poza domem, a także w przypadku przebywania blisko okna.

Holika Holika, Aloe Soothing Essence SPF 50

 

krem przeciwsłoneczny

 

Filtr Holika Holika jest bardzo lekki na skórze, nie powinien zapychać, jeśli będziemy przykładać się do oczyszczania. Daje lekki glow, ale bez tłustego błysku. Można dokładać go kilka razy w ciągu dnia bez obawy o zbytnie obciążenie. Spora pojemność 100 ml, podczas gdy standardowo dostajemy 50 ml, wystarczy na dłużej.

Podsumowując, już od pierwszego momentu pojawiania się zmian na skórze podczas dojrzewania warto zadbać o odpowiednią pielęgnację. Ta nie musi być skomplikowana. Wystarczy jedynie wprowadzić zdrowy nawyk dokładnego oczyszczania, ochrony przed słońcem i regulowania oraz nawilżania, gdy to potrzebne.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock