„Uwerturki” – recenzja serii

Uwertura – trudne słowo, które w codziennym języku pojawia się raczej rzadko. Brzmi twardo i złowieszczo, chyba że zostanie zdrobnione i trafi na okładki pewnej niezwykłej serii, inaugurującej nową linię wydawnictwa PWM – „małe PWM”.

Jak sama nazwa wskazuje, „Uwerturki” to wstęp. Wstęp do edukacji muzycznej, ale też do niesamowitego świata dźwięków i muzyki. To szansa na pierwszy kontakt małego dziecka z instrumentami, ale nie tylko.

A kontakt ten będzie wyjątkowy, bo Kalina Cyz, pomysłodawczyni i autorka serii, świetnie wszystko wymyśliła. Kartonowe stronice z zaokrąglonymi rogami – żeby było bezpiecznie i na długo; często nieoczywisty wybór instrumentów i zaskakujące skojarzenia (np. wiolonczela jak wielbłąd); a do tego pogodne, pełne kolorów i energii ilustracje Jagody Charkiewicz – to wszystko sprawia, że „Uwerturki” same pchają się w dłonie – te małe i te całkiem duże.

W pierwszych trzech częściach autorka postanowiła uchylić przed dziećmi rąbka tajemnicy i zdradzić, skąd się biorą dźwięki, jaki kształt ma muzyka i jaki kolor ma muzyka. Na kolejnych stronicach już dwulatki mogą poznawać nazwy instrumentów, ich barwy, a także sposoby, w jakie wydobywamy z nich dźwięki.

Na końcu każdej książki znajduje się rzecz niezwykle przydatna, czyli zestawienie instrumentów, które pojawiły się wewnątrz. Nie dość, że ilustratorka przedstawiła je z ogromną precyzją, by żadne dziecko, gdy zobaczy puzon, nie pomyliło go z waltornią czy trąbką, to wprowadzony został podział na instrumenty strunowe, perkusyjne, dęte, tak by nie było wątpliwości.

Wiem z pewnego źródła, że „Uwerturki” to dopiero uwertura do „małego PWM”. Już wkrótce ponownie będę miała ogromną przyjemność zaprosić małych czytelników do świata muzyki i… jej twórców.

Ewa Świerżewska

 

Muzyka z patyka, czyli skąd się biorą dźwięki

Kup książkę 

Kółko, trójkąt i pięć linii, czyli jaki kształt ma muzyka?

Kup książkę 

Czarno na białym, czyli jaki kolor ma muzyka?

Kup książkę 

Seria: Uwerturki

Kalina Cyz
il. Jagoda Charkiewicz
wyd. PWM, 2018
wiek: 2+

Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Zobacz także

Komentarze