Malarz, ilustrator, grafik, fotograf i projektant – Alfons Mucha to niezwykle utalentowany artysta, który wypracował swój własny styl. Jego prace pełne wyrafinowanej elegancji łatwo można rozpoznać już na pierwszy rzut oka. I wcale nie trzeba być do tego znawcą sztuki.

 

 

Kim był Alfons Mucha?

Alfons Mucha urodził się 24 lipca 1860 roku w niewielkim miasteczku na południu Moraw. W szkole nie uchodził za prymusa i nie udało mu się dostać na Akademię Sztuk Pięknych w Pradze. Jednak to nie przeszkodziło mu w osiągnięciu spektakularnego sukcesu i rozgłosu w świecie sztuki. Alfons Mucha to wybitny czeski artysta, który popularność zdobył jeszcze za życia.

 

alfons mucha obrazy
Alfons Mucha, Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych, domena publiczna

 

Alfons Mucha – obrazy i nie tylko

Uznawany jest za jednego z najważniejszych przedstawicieli secesji i fin de siècle’u. Zaprojektował i stworzył mnóstwo prac komercyjnych, m.in. plakaty reklamowe, afisze teatralne, okładki czasopism, kalendarze czy restauracyjne karty dań. Jego grafiki w stylu belle époque są rozpoznawalne na całym świecie. Co jeszcze tworzył Alfons Mucha? Plakaty, meble, dekoracje wnętrz czy kostiumy teatralne. Tu należy wymienić chociażby jego projekt fotela i biurka z serii „Monténégro”.

Artysta zmarł 14 lipca 1939 roku w Pradze w tragicznych okolicznościach, tuż po tym, jak wojska hitlerowskie wkroczyły do Czechosłowacji. Zdążył jeszcze być przesłuchiwany przez gestapo. Dożył 79 lat.

 

Puzzle Monaco Monte Carlo Alfons Mucha 1000 elementów Enjoy

 

Twórczość Alfonsa Muchy

Alfons Mucha zasłynął jako grafik, malarz i autor plakatów. Już w wieku szkolnym przejawiał zainteresowanie szeroko pojętą sztuką. Przygotowywał amatorskie przedstawienia teatralne, tworzył do nich dekoracje i zaproszenia. Jego talent został zauważony i doceniony w Wiedniu, gdzie pracował w znanej pracowni, projektującej dekoracje teatralne.

 

 

To otworzyło mu furtkę do rozwoju. Najpierw wyjechał do Monachium, gdzie rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych, a później trafił na Akademię Julian w Paryżu. Pierwszy największy sukces osiągnął w wieku 35 lat po tym, jak w 1895 roku stworzył plakat teatralny do sztuki „Gismonda” Victoriena Sardou na zamówienie aktorki Sary Bernhardt.

 

alfons mucha plakaty - gismonda
„Gismonda” (1894), domena publiczna

 

Charakterystyczne dla dzieł Alfonsa Muchy są ciepłe kolory, złote akcenty, miękka kreska, bogata kwiatowa ornamentyka i wizerunki kobiet malowane w stylu belle époque. Chyba nikt tak jak Mucha nie umiał perfekcyjnie łączyć motywów bizantyńskich, czasem wręcz baśniowych, ze współczesnością. Bez wątpienia artysta wypracował własny, charakterystyczny styl.

W swojej twórczości Alfons Mucha odwoływał się głównie do tradycji Czech. Przez większą część życia mieszkał i tworzył właśnie tutaj, chociaż podróżował do Stanów Zjednoczonych, a w młodości mieszkał w Paryżu.

 

 

Alfons Mucha – dzieła artysty

Wśród najsłynniejszych obrazów Alfonsa Muchy znajdują się dzieła z cyklu „Cztery pory roku” z 1896 roku. To cztery oddzielne grafiki, które łączy jeden motyw przewodni – tytułowe pory roku. Na każdym obrazie jest eteryczna kobieta, symbolizująca odpowiednio wiosnę, lato, jesień oraz zimę.

 

alfons mucha dzieła - wiosna
„Wiosna” (1986), domena publiczna

 

Dziełem życia Alfonsa Muchy jest „Epopeja słowiańska” po raz pierwszy zaprezentowana w 1928 roku. Pracował nad nią przez 18 lat, co zaowocowało 20 monumentalnymi pracami, przedstawiającymi historię Słowian. Inspiracją do ich stworzenia była mitologia słowiańska, głównie w oparciu o historię Czech.

Alfons Mucha – plakaty i obrazy, które warto znać:

  • „Gismonda” – afisz teatralny z 1894 r.
  • „Biscuits Lefevre Utile” – plakat reklamowy z 1896 r,
  • „Job” – plakat reklamowy z 1896 r,
  • „Savonnerie de Bagnolet” – plakat reklamowy z 1897 r.
  • „Nestlé`s Food for Infants” – plakat reklamowy dla marki Nestle z 1897 r.
  • „Monaco Monte Carlo” z 1897 r.
  • „Taniec” z 1898 r.

 

alfons mucha obrazy - taniec
„Taniec” (1898), domena publiczna

 

Jakie godło zaprojektował Alfons Mucha?

Na koniec ciekawostka z życia Alfonsa Muchy. Być może mało kto wie, że ten wybitny secesyjny artysta zaprojektował godło Czechosłowacji, a także pierwsze znaczki pocztowe i banknoty. Godło jego autorstwa ustanowiono 30 marca 1920 roku.

Spodobał ci się ten artykuł? A może wiesz coś jeszcze na temat Alfonsa Muchy – wybitnego czeskiego artysty? Daj znać w komentarzu! Po więcej portretów słynnych twórców zapraszamy do działu Rysuję.