Latem pamiętamy, by przed wyjściem z domu posmarować dziecko kremem z filtrem UV i założyć mu nakrycie głowy. Ale czy każdy rodzic pamięta też o dziecięcych okularach przeciwsłonecznych? Odpowiednia ochrona oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym jest niezwykle ważna dla zdrowia małych i dużych. Choć świadomość społeczna w tym temacie z roku na rok rośnie, to jednak okulary przeciwsłoneczne dla dzieci bywają kością niezgody. Rodzice często nie mają siły dyskutować z upartym 4-latkiem, który nie chce ich założyć. Czasem tuż przed wyjściem z domu, nie możemy ich znaleźć w szufladzie, plecaku czy torebce. A gdy już się znajdują, okazuje się, że mają pęknięte szkiełko po ostatnim upadku malucha. Jednak z myślą o zdrowiu, ale i komforcie naszych pociech, warto od najmłodszych lat przyzwyczajać dzieci do noszenia okularów przeciwsłonecznych.

Jakie okulary przeciwsłoneczne dla dzieci kupić?

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci muszą spełniać kilka kryteriów. Dzięki temu faktycznie będą bezpieczne dla zdrowia malucha, a przy tym zapewnią mu komfort.

  1. Podstawą są okulary przeciwsłoneczne dla dzieci z atestem i filtrem. Stosowne oznaczenia informują nas o stopniu ochrony, jaki zapewniają. Dla najmłodszych wymagany jest certyfikat CE 100% UV (inaczej: UV 400) oraz kategoria 3 lub 4 (w skali od 0 do 4), która minimalizuje ilość światła słonecznego o 82-100%, docierającego przez soczewkę okularów do oka.
  2. Dla jeszcze większej ochrony wybieraj duże okulary przeciwsłoneczne dla dzieci. Im większe soczewki, tym lepiej będą chronić oczy, a nawet skórę wokół nich.
  3. Kupuj okulary dla dzieci przeciwsłoneczne z pewnego źródła i renomowanej marki. Nie zawsze musi to oznaczać najwyższą cenę. Pamiętaj, że najważniejsza jest jakość soczewek.
  4. Wygląd też ma znaczenie – dzieci chętniej założą okulary, które po prostu będą im się podobać. Może pozwól maluchowi samodzielnie je wybrać? Fana „Psiego Patrolu” z pewnością zainteresują okulary przeciwsłoneczne z ulubionymi bohaterami bajki. Pamiętaj tylko, by zaproponować wyłącznie kilka par o najlepszej jakości.
  5. Łatwiej przekonasz dziecko do noszenia okularów przeciwsłonecznych, jeśli będą wygodne. Niektóre marki oferują okulary z elastycznymi oprawkami albo z dopinanym paskiem, który utrzymuje okulary w jednym miejscu. Na plus jest także minimalistyczna konstrukcja pozbawiona wszelkiego rodzaju metalowych elementów, które mogłyby uwierać.

 

Okulary Przeciwsłoneczne Dla Dzieci Chicco My22 4 Lata+ Girl


Warto wiedzieć!

Oczy niemowląt i małych dzieci są szczególnie wrażliwe na słońce, ponieważ naturalna zdolność filtrowania szkodliwych promieni jest mniejsza niż u dorosłych, dlatego w głąb oczu dociera znacznie więcej światła słonecznego.

Ciemne szkła okularów bez odpowiednich filtrów przepuszczają 100% promieni UV. Źrenica oka za przyciemnionymi soczewkami jest rozszerzona i wpuszcza bardzo dużo szkodliwego światła.


Najlepsze okulary przeciwsłoneczne dla dzieci – propozycje

  • Kietla – okulary przeciwsłoneczne dla dzieci 0-1

Na dobry początek przygody z okularami przeciwsłonecznymi dla dzieci warto wybrać coś ekstra jak okulary marki Kietla dla maluchów od 0 do 1. roku życia. Te okulary są jak Rolls-Royce wśród luksusowych samochodów. Mają najwyższą kategorię przyciemnienia. Są niezwykle odporne na potłuczenia szkła i zostały wykonane z poliwęglanu, a elastyczne ramki zrobiono z materiału TPEE wolnego od BPA (brak szkodliwych związków chemicznych). Minimalistyczny design sprawia, że okulary mają ponadczasowy charakter, a przy tym nie ma w nich zbędnych elementów jak np. zawiasy (ramki są całkowicie elastyczne). Do zestawu dołączona jest regulowana opaska, która zapobiega zsuwaniu się okularów z nosa. Plusem jest także fakt, że soczewki przeciwsłoneczne można zastąpić szkłami korekcyjnymi.

  • Animal Sunglasses – okulary przeciwsłoneczne dla dzieci 6M+

Równie dobry wybór dla maluszków to okulary przeciwsłoneczne dla dzieci marki Animal Sunglasses przeznaczone już dla półrocznych bobasów. Również mają najwyższą, 4 kategorię przyciemnienia oraz filtr UV 400 + Blue Light Protection, który chroni przed tzw. niebieskim światłem emitowanym m.in. przez ekrany telewizorów, smartfonów i laptopów. Oprawki są super elastyczne, nawet po rozciągnięciu zaraz wracają do pierwotnego kształtu, co jest niezwykle ważne w sytuacji, gdy okulary przeciwsłoneczne znajdą się w małych, ciekawskich rączkach. Zauszniki, które wyglądają jak żabie łapki, świetnie utrzymują okulary na swoim miejscu i zapobiegają zsuwaniu się ich z małego noska.

 

Animal Sunglasses, Okulary przeciwsłoneczne dziecięce, różowy, 6m+

 

  • Chicco – okulary przeciwsłoneczne dla dzieci 12M+

Znana wśród rodziców marka Chicco również oferuje okulary przeciwsłoneczne dla rocznych dzieci i starszych z filtrem i atestem. Miękkie, elastyczne oprawki są bezpieczne oraz wygodne dla maluchów, a odporne na zarysowania soczewki z poliwęglanu mają wysoką, 3 kategorię przyciemnienia. Te okulary przeciwsłoneczne z filtrami skutecznie chronią przed promieniowaniem UVA i UVB, a przy tym mają modny design.

 

Okulary Przeciwsłoneczne Dla Dzieci 12M+ Boy Chicco / My22

 

  • Chicco – okulary przeciwsłoneczne dla dzieci 2 lata

Dla maluchów od 2. roku życia Chicco oferuje nieco inne niż dla młodszych dzieci okulary przeciwsłoneczne z filtrami i atestami. Wciąż mają tę samą wysoką, 3 kategorię przyciemnienia, a także skuteczne filtry UVA oraz UVB, ale wyglądem przypominają miniaturki modnych okularów dla dorosłych jak model inspirowany kultowymi oprawkami. Dla większej wygody małych dzieci okulary przeciwsłoneczne dla dwulatków posiadają miękkie i elastyczne zauszniki.

 

Okulary Przeciwsłoneczne Dla Dzieci Chicco / My22 24M+ Boy Przezroczyste

 

  • Real Shades – przeciwsłoneczne okulary dla dzieci 2 lata

Real Shades to jedna z wiodących marek oferująca wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne dla dzieci. Wszystkie wykonane są z bezpiecznych materiałów, a szkła mają filtry UV 400. Oprawki i zauszniki zrobiono z super elastycznego materiału TPEE. Można je wyginać we wszystkie strony bez obaw, że się złamią! Szkła również są bardziej odporne na zarysowania i pęknięcia. Dla aktywnych maluchów w wieku 2+ idealnie sprawdzą się okulary przeciwsłoneczne z serii Explorer z odpinanym elastycznym paskiem.

  • Elle Porte – okulary przeciwsłoneczne dla dzieci 3+

Australijska marka Elle Porte doskonale łączy jakość z modnym designem. W kwestii bezpieczeństwa można jej zaufać, w końcu w Australii dobrze wiedzą, jak radzić sobie z ostrym słońcem. Hitem są dziś okulary przeciwsłoneczne dla dzieci w kształcie kwiatka. Oprawki Elle Porte w kolorze różowej gumy balonowej nie tylko świetnie wyglądają, ale przede wszystkim skutecznie chronią przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. To przeciwsłoneczne okulary dla dzieci z filtrem UV 400. Są odpowiednie od 3. aż do 10. roku życia!

 

Elle Porte, okulary przeciwsłoneczne dla dzieci filtr UV400 Bubble Gum

 

  • Beaba – okulary przeciwsłoneczne dla dzieci 2-4 lata

Minimalistyczny, modny design, wygoda i wysoka skuteczność – to główne cechy okularów przeciwsłonecznych dla dzieci 2-4 lata francuskiej marki Beaba. Oprawki oraz zauszniki z elastycznego tworzywa dopasowują się do kształtu twarzy, a dopinana opaska dodatkowo zwiększa wygodę noszenia okularów, które pewnie siedzą na nosie i głowie. Odporne na stłuczenia szkiełka mają 3 kategorię przyciemnienia. To wystarczy, by oczy malucha były dobrze chronione przed szkodliwym światłem słonecznym.

  • Okulary przeciwsłoneczne Psi Patrol dla dzieci 4+

Wyjątkowy produkt dla starszaków to okulary przeciwsłoneczne dla dzieci z filtrem, ale i z licencją „Psiego Patrolu”! Z kolorowych oprawek spoglądają uśmiechnięte pyszczki bohaterów popularnej bajki, które mogą zachęcić dziecko do ich noszenia. Najważniejsze jest jednak to, że okulary z Psim Patrolem mają filtr UV 400 i 3 kategorię przyciemnienia. Są więc na czasie i super skuteczne!

 

OKULARY PRZECIWSŁONECZNE PSI PATROL UV400

 

To co, które okulary przeciwsłoneczne dla dziecka wybierzesz? Nie zwlekaj z ich zakupem! Już teraz zadbaj o zdrowie i bezpieczeństwo swojej pociechy. Więcej porad znajdziesz w dziale Dziecko i mama.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock