Spis treści:

  1. Pies nie chce jeść – przyczyny braku apetytu u psów
  2. Dlaczego pies nie chce jeść karmy?
  3. Jak zachęcić psa do jedzenia?
  4. Domowe sposoby na brak apetytu u psa

Pies nie chce jeść – przyczyny braku apetytu u psów

Całkowity lub częściowy brak apetytu u psa może mieć wiele przyczyn, które mogą mieć różne podłoża. Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać w przypadku zaobserwowanie braku apetytu u psa, jest weryfikacja stanu zdrowia i wykluczenie kwestii zdrowotnych. Brak apetytu jest objawem niespecyficznym – może wiązać się z zatruciem, niedrożnością przewodu pokarmowego, ale także być symptomem poważnych chorób jak zapalenie trzustki. Stąd bardzo trudno samodzielnie zweryfikować jego przyczynę.

U zdrowych psów dorosłych, brak apetytu powyżej 24 godzin nie stanowi jeszcze zagrożenia dla zdrowia i życia. Natomiast może powodować m.in. wymioty głodowe lub gorsze samopoczucie, szczególnie u ras małych. Przy zaobserwowaniu dodatkowych objawów jak zmiany w zachowaniu czy pojawienie się biegunki lub wymiotów nie powinniśmy zwlekać z kontaktem z lekarzem weterynarii. W przypadku szczeniąt lub seniorów odmowa spożywania pokarmu powinna od razu nas zaniepokoić i skierować do lecznicy dla zwierząt.

Lato i gorące temperatury to czas gdzie apetyt u psów może się pogarszać. Wówczas najważniejsze jest podanie optymalnej ilości płynów. W takim okresie najlepszym rozwiązaniem jest karmienie pupili wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Brak apetytu może pojawiać się także przejściowo u samców niekastrowanych w okresach cieczek. Po wykluczeniu przyczyn zdrowotnych pod uwagę warto wziąć czynniki takie jak rodzaj podawanego pokarmu, ale także sposób i miejsce karmienia.

Dlaczego pies nie chce jeść karmy?

W przypadku odmowy zwykle chętnie jedzonej karmy należy zweryfikować jej przydatność do spożycia przez czworonoga. Karma sucha powinna być przechowywana w chłodnym, ciemnym miejscu, w oryginalnie zapakowanym worku, z utrudnionym dostępem powietrza. Każdy worek karmy suchej powinien być zużyty w ciągu 6 tygodni od jego otwarcia. W przypadku karm mokrych, po otwarciu należy zużyć ja we wskazanym przez producenta czasie. Jeśli musi być przechowywana po otwarciu, to bezwzględnie w lodówce. Karma z widocznym uszkodzeniem worka, puszki lub innego rodzaju opakowania nie powinna być podawana pupilowi.

Warto zwrócić uwagę na nowe partie zakupywanej karmy. Niejednokrotnie zmiany w składzie karmy mogą być przez nas zauważone, przez zmianę koloru, struktury i zapachu jedzenia. Czasem zmiany są subtelne i tylko nasz czworonożny przyjaciel potrafi je wyłapać, a wówczas, niekoniecznie już z apetytem, pochłonąć serwowany produkt.

Jak zachęcić psa do jedzenia?

Jeżeli brak apetytu u psa jest związany z jego stanem zdrowia, warto omówić ten problem z lekarzem. W przypadku wielu objawów takich jak ból, wymioty czy mdłości zalecone przez lekarza weterynarii leki mogą mieć kluczowe znaczenie w poprawie samopoczucie zwierzęcia, w tym apetytu. W ciężkich przypadkach zdrowotnych konieczne jest rozważenie dokarmiania pupila.

Bardzo istotna jest wiedza na temat bezpiecznych produktów dla psa, które nasz pupil bezgranicznie uwielbia. W przypadkach pogorszonego apetytu, tego typu dodatki mogą służyć jako dosmaczacz. Czasami wystarczy niewielki dodatek ulubionych smaczków do głównego posiłku, by zainteresowanie miską zwierzaka wróciło. Niekiedy dodatek odrobiny gotowanego mięsa lub żółtka jaja wystarczy, by zwierzę zjadało cały podawany mu posiłek. Musimy być także gotowi na sytuacje, kiedy konieczna będzie zmiana modelu żywienia – przejście na inny rodzaj karmy lub rozważenie diety gotowanej.

Domowe sposoby na brak apetytu u psa

Po wykluczeniu zdrowotnych aspektów braku apetytu u psa, należy przyjrzeć się innym aspektom gorszego apetytu u psa:

  1. Kontrola zjadanych przez psa kalorii

Zbyt duża podaż smaczków i dodatków w diecie może wpływać na zmniejszenie lub całkowite odmówienie zjadania podstawowego pokarmu, który zwykle jest mniej smakowity. Konieczna jest tutaj kontrola całkowitej ilości zjadanych przez pupila kalorii, w tym smaczków, aby zweryfikować czy pies nie jest przekarmiany.

  1. Karmienie pupila o określonych porach

Karmienie ad libidum może nie być dobrym wyjściem. Wbrew pozorom, stały dostęp do karmy u psich niejadków często niekorzystnie wpływa na jego atrakcyjność. Stojąca miska z karmą staje się stałym elementem środowiska, niezachęcającym do podejścia. W dodatku leżąca tak karma jest narażona na szybsze zepsucie i zaszkodzenie pupilowi. Dużo lepszym rozwiązaniem w takich sytuacjach bywa wydzielanie określonego czasu na karmienie, po którym miska z karmą znika.

  1. Dobór karmy do preferencji smakowych psa

Przyczyną braku apetytu u psa może być również podawany mu rodzaj pokarmu. Pod kątem żywienia każdy pies powinien być traktowany indywidualnie i indywidualnie powinnyśmy rozpatrywać jego potrzeby, a także preferencje żywieniowe. Warto wziąć pod uwagę strukturę pokarmu, jego smak, wielkość chrupek czy konsystencje karmy mokrej.

  1. Wybranie odpowiedniej miski

Miski, które szurają przy jedzeniu, wydają głośne dźwięki lub nieprzyjemnie pachną, mogą skutecznie zniechęcać pupila do posiłku. Warto poeksperymentować i spróbować zaproponować różnego rodzaju miski.

  1. Wybór odpowiedniego miejsca karmienia

Każdy pupil powinien mieć wydzieloną spokojna przestrzeń do pobierania posiłku. W miejscach głośnych, gdzie ciągle ktoś przechodzi, spożywanie pokarmu może być stresujące. W przypadku stada, każde zwierzę powinno mieć wydzieloną swoją przestrzeń – obecność innego osobnika może wpłynąć na niechęć do podjęcia jedzenia.

  1. Wprowadzenie zabawek do aktywnego jedzenia

Czasem sam sposób podania pokarmu zmienia jego atrakcyjność. Wiele zwierząt dużo chętniej zjada pokarm, gdy jego zdobycie staje się wyzwaniem np. poprzez wydobywanie go z zabawek do jedzenia typu mata węchowa czy mata do lizania. Pamiętajmy jedynie, by poziom trudności nie był zbyt wysoki i nie zniechęcił pupila do podjęcia wyzwania.

  1. Zwiększenie aktywności fizycznej u pupila

Aktywność fizyczna to element niezbędny w życiu każdego psa, którego intensywność dostosowujemy do pupila. W wielu przypadkach włączenie dodatkowej zabawy, spaceru czy treningu pozytywnie wpływa na pobudzenie apetytu.

Brak apetytu u psa może mieć wiele powodów – od zmiany smaku karmy, po poważne dolegliwości zdrowotne. Zbagatelizowanie tego objawu może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia i życia pupila. Dlatego należy pamiętać, że całkowity brak apetytu u psa zawsze powinien być zweryfikowany u lekarza weterynarii. W przypadku innych przyczyn braku apetytu pamiętajmy, że każde rozwiązanie należy indywidualnie dobierać do danego psa. Każda zmiana powinna być przez nas weryfikowana obserwacjami, czy nasz pupil dobrze reaguje na podjęte przez działania.

Więcej podobnych porad znajdziesz na Empik Pasje w dziale Żywienie psów.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock