Dziś haft wkracza w nasze codzienne życie przede wszystkim jako trend w modzie, w postaci luksusowych motywów na a ubraniach czy bieliźnie. Haftowane bralette stają się równie powszechne w ofertach sklepów, co proste biustonosze z fiszbinami i zwyczajne staniki sportowe. Haft coraz częściej pojawia się również na luksusowej odzieży bawełnianej, lnianej czy wykonanej z satyny. Podobnie popularne, co kupowanie haftowanych wyrobów, staje się także… samo haftowanie.

 

jak zacząć haftować?

 

Haft wraca do łask – jako stylowe hobby!

We współczesnych czasach umiejętność, którą nasze babcie przyswajały zazwyczaj jeszcze w dzieciństwie, jest czymś unikatowym, praktykowanym przez garstkę zapaleńców. Ale może wkrótce się to zmieni? Popularność ręcznych robótek wzrasta wraz z modą na DIY i ograniczanie konsumpcyjnych zapędów. Podczas pandemii trend jeszcze przybrał na sile, a teraz na dobre zadomowił w naszym hobbystycznym arsenale. 

Coraz więcej osób bierze do ręki szydełka, druty i igły, postanawiając dać upust kreatywności. I wbrew pozorom, wcale nie są to jedynie starsze panie, które na emeryturze mają dość czasu, by zajmować się tego typu aktywnościami. Również młode osoby, i to obu płci, chwytają za przybory, podekscytowane myślą stworzenia własnoręcznie czegoś pięknego i użytkowego. O tym, jak duża jest skala tego zjawiska, można się przekonać, przeglądając Instagrama i TikToka pod hasztagiem DIY.

 

 

Haftowanie to najbardziej artystyczna wśród robótek. O ile w przypadku szydełka czy drutów jesteś ograniczony do określonych splotów, z których możesz tworzyć konkretne konfiguracje, haft daje nieograniczone możliwości w kwestiach twórczych. Za jego pośrednictwem możesz stworzyć prawdziwe tekstylne obrazy – od misternych mandal po kwiatowe ilustracje, a nawet reprodukcje obrazów. Jedynym ograniczeniem jest twoja wyobraźnia.

Haftowanie a inne robótki ręczne – co wyróżnia tę technikę?

Jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki w haftowaniu, uzbrój się w cierpliwość. Oczywiście, każdy chciałby od razu wykonywać przepiękne obrazki zachwycające swoją misternością. Jednak jak każda umiejętność manualna, haft wymaga nauki podstaw, które z początku mogą być nieco mozolne. Musisz poznać techniki haftowania, a także oswoić się z igłą i muliną. Podobnie jak w przypadku szydełkowania czy robienia na drutach, każdy musi dotrzeć do własnego sposobu trzymania i wykonywania robótki. Możesz oczywiście korzystać ze wsparcia w postaci książek i filmików – jest to nawet konieczne. Do pewnych rzeczy dojdziesz jednak naturalnie, z czasem.

 

Nowoczesny haft  dla absolutnie początkujących Celeste Johnston

 

Haftowanie – jak nie zniechęcić się na początku?

Nie poddawaj się więc frustracjom i próbuj! Pierwsze robótki niestety zazwyczaj nie nadają się do wyeksponowania na ścianie czy podarowania w charakterze prezentu. Jednak haftowanie to dość wdzięczne hobby, w przypadku którego zaangażowanie szybko daje efekty. W przeciwieństwie do szydełkowania czy robótek na drutach, które wymagają sporej dokładności i dyscypliny, haftowanie wybacza więcej błędów i nie wymaga aż takiej precyzji.

 

 

Haftowanie dla poczatkujących – od czego zacząć? Wskazówki

Aby zacząć haftować, konieczne jest poznanie podstawowych technik, na przykład haftu krzyżowego, od którego najczęściej zaczyna się naukę. Jest to technika, polegająca na wykonywaniu krzyżyków na kanwie, czyli materiale pokrytym siatką oczek o jednakowej wielkości. Przed rozpoczęciem haftowania wzoru należy wyrysować jego schemat.

 

 

Jak zacząć haftować, jeśli nie masz w gronie bliskich czy znajomych nikogo, kto pasjonowałby się tego rodzaju aktywnością? Warto rozpocząć naukę od oglądania YouTube'owych tutoriali. Dobrze wykonane filmiki mogą sporo rozjaśnić w przypadku kwestii technicznych i pomóc z podstawami. Książki czy magazyny również mogą okazać się pomocne, jednak to właśnie nagrania wizualne, na których objaśnia się haftowanie krok po kroku, ze zbliżeniami na określone ruchy dłoni, będzie najlepszym materiałem do nauki. Mnóstwo inspiracji i wskazówek znajdziesz choćby w magazynie „Mollie potrafi. Haft”.

 

jak nauczyć się haftować

 

Jak haftować – czego potrzebujesz, aby rozpocząć przygodę z haftem?

Oczywiście, haftowanie nie byłoby możliwe bez odpowiednich materiałów. Czego potrzebujesz, aby rozpocząć nowe hobby? Przede wszystkim tamborka, czyli podstawy, na której będziesz haftować, a także zestawu mulin i igieł tkackich. A poza tym, oczywiście materiału, służącego jako baza do twojego haftu. Wcale nie musisz wybierać nowych tekstyliów. Może masz w domu dawno zapomniane koszulki, które nie nadają się już do noszenia? A może prześcieradła? Możesz podarować im drugie życie, wycinając kwadrat i umieszczając na swoim tamborku.

 

 

Baza twojego haftu wcale nie musi być monochromatyczna. Możesz zafarbować lub pomalować materiał w celu uzyskania spektakularnego efektu. Wykorzystanie zwykłych farbek może dać świetne rezultaty. Podczas haftowania należy pamiętać, by przytrzymywać mulinę – w innym razie może uciekać, powodując rozchodzenie się haftu. Warto również nauczyć się już na początku właściwego wykonywania supełka początkowego i końcowego.

Haftowanie na ubraniach – sposób na podarowanie drugiego życia odzieży!

Często zdarza nam się nie nosić ubrań, tylko dlatego, że po prostu nam spowszedniały. W innych przypadkach niewielka plamka, której nie da się usunąć, staje się przyczyną pogrzebania koszulki czy sukienki w głębi szafy. Haft może dać tego rodzaju odzieży drugie życie. Jeśli lubisz motywy florystyczne, warto pokusić się o haftowanie kwiatów. To właśnie florystyczne hafty są najbardziej uniwersalne. Z czasem możesz nawet wypracować swój własny styl.

 

haftowanie na ubraniach

 

Haftowania warto uczyć również maluchy – to wspaniały trening dla ich chłonnego umysłu. Pomaga w skupieniu się i wyciszeniu, a jednocześnie rozwija kreatywność. A ponadto – uczy cierpliwości! Haftowanie dla dzieci warto rozpocząć od najprostszych motywów i niewielkiego tamborka, aby nie zniechęcić małego adepta haftu. Pomocne będą w tym niewielkie zestawy do wyszywania idealne dla maluchów.

Więcej propozycji na kreatywne spędzanie czasu znajdziesz w naszej Pasji DIY.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock