Osobie patrzącej z boku trudno to zrozumieć. „Kolejny mecz? Przecież dopiero co skończył się poprzedni!”. Ileż takich tekstów usłyszał kibic w swoim życiu? A przecież życie fana piłki nożnej to funkcjonowanie wokół swojej ukochanej dyscypliny przez 24 godziny na dobę. Radość po zwycięstwie i łzy po porażce. Przywiązanie do barw, ale również przyjemność z oglądania meczu czy kopania piłki w każdych warunkach. Dlatego wybór prezentu dla kibica musi być dobrze przemyślany.

TOP 5 pomysłów na prezenty dla fana piłki nożnej

1. Koszulki piłkarskie 

Podstawowy atrybut każdego kibica. Nic nie cieszy się taką popularnością wśród fanów, jak trykot ulubionego zespołu. Rekordzistą pod tym względem jest Real Madryt, który rocznie sprzedaje blisko półtora miliona swoich strojów! W Polsce można zobaczyć w ostatnich latach coraz więcej koszulek piłkarskich FC Barcelona. To oczywiście zasługa Roberta Lewandowskiego, a wcześniej Messiego.

Większość klubów posiada dwa komplety koszulek – domową (na mecze rozgrywane u siebie) i wyjazdową (na spotkania rozgrywane na stadionie przeciwnika). Część zespołów, głównie tych ze światowego topu, wypuszcza dodatkowo trzeci komplet. Ich wzory zmieniają się najczęściej co sezon, dlatego jest to niezwykle ważna część futbolowego biznesu. To z tego powodu największe kluby podpisują wielomilionowe kontrakty, z takimi producentami jak Adidas, Nike, Puma czy Reebok.

Ważne! Zanim zdecydujesz się podarować koszulkę w prezencie dla fana piłki nożnej, koniecznie upewnij się, jakiej drużynie kibicuje. Nie ma nic gorszego niż otrzymać strój drużyny największego rywala!

2. Buty piłkarskie

Piłka nożna to jednak nie tylko kibicowanie z trybun czy sprzed telewizora, ale uprawianie tego sportu. Podstawowym sprzętem są tutaj buty. Niezależnie od tego, czy ktoś dopiero zaczyna przygodę z futbolem, czy jest już starym wyjadaczem, potrzebuje odpowiednio dopasowanego obuwia.

Buty piłkarskie wcale nie muszą być ryzykownym pomysłem na prezent dla fana piłki nożnej. Choć oczywiście wybór jest ogromny. Możemy przebierać w produktach w zależności od rodzaju nawierzchni, stopnia zaawansowania zawodnika czy materiału wykonania. By trafić w dziesiątkę z zakupem, warto przeczytać nasz poradnik „Jakie buty do piłki nożnej?”. Dzięki niemu unikniesz błędów przy zakupie (choć kolor zawsze będzie kwestią dyskusyjną).

3. Piłki do gry w piłkę nożną

Dziś wybór piłki do piłki nożnej to nie lada wyzwanie. Czasy, gdy kopało się jakikolwiek kawałek skóry, byleby miał kulisty kształt, odeszły do lamusa. Obecnie producenci prześcigają się w tworzeniu coraz lżejszych i szybszych modeli. Każdy fan futbolu z pewnością doceni piłkę o dobrych parametrach jako prezent. Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem?

  • Rozmiar

Rozmiar jest oznaczony liczbą od 3 do 5. Najmniejsze piłki przeznaczone są dla dzieci i ważą zazwyczaj ok 300 gramów. Te z numerem 4 nadają się dla juniorów, więc są nieco cięższe (ok. 400 g.). „Piątki” to piłki dla dorosłych zawodników, ale nie znaczy to, że przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów.

  • Rodzaj nawierzchni

Do gry na trawie (sztucznej lub prawdziwej) polecamy piłki w dominującym białym kolorze. Zdarza się tak, że mecze rozgrywane są na śniegu. Wtedy warto wybrać te w kolorze pomarańczowym, ze względu na lepszą widoczność. Oddzielną kategorią są piłki do futsalu (odmiana halowej piłki nożnej), które najczęściej mają rozmiar „4”, ale mają nieco lżejszą konstrukcję niż piłki przeznaczone do gry na naturalnej powierzchni.

  • Repliki a meczówki

Spośród całej oferty możemy wybierać również między replikami, a tzw. meczówkami. Pierwsze są znacznie tańsze i mocno do siebie zbliżone pod względem jakości wykonania. Ich zadaniem jest imitowanie droższych modeli, lepiej wyprofilowanych i posiadających między innymi zaawansowane systemy odprowadzania wilgoci. Meczówki są przeznaczone głównie dla profesjonalnych zawodników. Pamiętaj, że piłka może być również świetnym gadżetem do zbierania autografów znanych piłkarzy. W tym roku wybierz piłkę na Euro 2024, której z pewnością nie ma jeszcze obdarowywana osoba.  

4. Bramki piłkarskie i inne gadżety. Które wybrać?

Jeszcze do niedawna bramkę robiło się z plecaków, kijków czy też butelek. Dziś masz znacznie więcej opcji.

  • Arena

Jeśli posiadasz ogródek lub po prostu trochę wolnej przestrzeni, możesz ustawić rozkładane bramki, a nawet – całą arenę. Najmłodsi kibice docenią takie rozwiązanie, bo dostarczy im nie tylko mnóstwo frajdy, ale pomoże doskonalić technikę, co przyda się później w grze na pełnowymiarowym placu.

  • Rebounder

Doskonałym pomysłem na prezent dla fana piłki nożnej będzie także rebounder. To nic innego jak bramka, która odbija piłkę w naszą stronę. W zależności od wybranego modelu może robić to dołem lub górą. Pozwala to na przeprowadzenie profesjonalnego treningu, kształtującego ułożenie stopy podczas przyjmowania piłki.

  • Bramki ogrodowe z matą celowniczą

Z kolei w treningu strzałów świetnie sprawdzą się bramki ze stalowym stelażem, który zapewnia stabilność konstrukcji. Na rynku dostępne sa bramki w różnych rozmiarach. Do niektórych z nich jest dołączona mata celownicza, która jest świetnym gadżetem pomagającym doskonalić technikę strzałów. Jak to działa? Na macie celowniczek znajdują się otwory do strzałów piłką, w które należy trafić, by piłka dostała się do bramki. Otwory są tak zlokalizowane, by gracz ćwiczył technikę uderzenia, która pomoże posłać piłkę tam, gdzie nie sięgnie jej bramkarz. Złożona mata zajmuje niewiele miejsca, więc można z niej korzystać także w miejscach przestrzeni publicznej (np. na boiskach szkolnych).

5. Książki

Każdy kibic spragniony jest historii związanych ze światem futbolu. Nie ma lepszego sposobu na zbliżenie się do gwiazd niż zajrzenie za kulisy tego wielkiego świata. Taką możliwość dają autorzy książek o tematyce piłkarskiej.

Ciekawą propozycją są „Zapiski z Królestwa. 50 niesamowitych opowieści o angielskim futbolu” autorstwa Przemysława Rudzkiego. Dziennikarz opisuje 50 niezwykłych historii z kraju, w którym narodziła się piłka nożna. To pozycja skierowana nie tylko do sympatyków angielskiego futbolu. Znajdziemy w niej zarówno pasjonujące wydarzenia z ostatnich lat, jak również te z początku XX wieku.

Piłkę nożną w nieco innym ujęciu przedstawiają Simon Kuper i Stefan Szymański. Autorzy „Futbonomii” rozkładają współczesny futbol na czynniki pierwsze. Udowadniają, jak wielki wpływ na tę dyscyplinę sportu mają czynniki społeczne, ekonomiczne czy biologiczne. Z książki dowiemy się, dlaczego Anglia od 1966 roku nie może zostać mistrzem świata, a Hiszpania, Brazylia oraz Niemcy zgarniają najwyższe laury niemal na każdej sportowej imprezie.

Podsumowanie

Oferta akcesoriów i gadżetów piłkarskich jest bogata i różnorodna. Znajdzie się w niej coś dla każdego miłośnika sportu – zarówno tego czynnie zaangażowanego w piłkę nożną, jak i biernie. Powyższe pomysły mogą ci posłużyć za inspirację, ale nie obawiaj się sięgać po własne pomysły. Kibice piłki nożnej cenią sobie kreatywność – zarówno na boisku, jak i poza nim.

Więcej artykułów dotyczących różnych dyscyplin sportowych oraz niezbędnego sprzętu znajdziecie w dziale Sporty drużynowe.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock