Spis treści:
  1. Indiana Jones - kolejność oglądania według daty premiery
  2. Indiana Jones - kolejność oglądania według chronologii wydarzeń
  3. Seriale z Indianą Jonesem – jak je oglądać?
  4. Nowy Indiana Jones? Przyszłość serii

Indiana Jones to jeden z reżysera Stevena Spielberga i producenta George'a Lucasa. Pierwszy film serii czyli „Poszukiwacze zaginionej Arki” zadebiutował w 1981 roku. Produkcja inspirowana była serialami i filmami przygodowymi z lat 30. i 40. XX wieku, które twórcy uwielbiali w dzieciństwie. Po sukcesie pierwszego filmu każda kolejna część miała już w tytule nazwisko protagonisty.

W nieustraszonego archeologa z charakterystycznym kapeluszem i biczem brawurowo wcielił się Harrison Ford. Postać Indiany Jonesa szybko podbiła serca widzów na całym świecie i wpisała się w kanon popkultury. Dziś po ponad 40 latach od debiutu mało kto słysząc to nazwisko nie wiedziałby o kogo chodzi. Pomimo tego, że nie każdy widział jego filmowe przygody. Dziś podpowiem, jak oglądać Indianę Jonesa w najlepszej możliwej kolejności.

Indiana Jones - kolejność oglądania według daty premiery

Jednym z najlepszych sposobów zagłębienia się w przygodach charyzmatycznego archeologa i poszukiwacza przygód jest kolejność, w jakiej filmy były wydawane. Na przestrzeni lat powstało 5 filmów. Pierwsze cztery filmy wyreżyserował Steven Spielberg. Natomiast reżyserią piątego i zarazem najnowszego zajął się James Mangold. Indianę Jonesa według kolejności produkcyjnej należy oglądać w następującej kolejności:

  1. „Poszukiwacze zaginionej Arki” (Raiders of the Lost Ark) (1981) - Tu wszystko się zaczyna. Indiana Jones wyrusza na poszukiwanie legendarnego Arki Przymierza, starając się wyprzedzić nazistów, którzy pragną wykorzystać jej moc do zdobycia dominacji nad światem.
  2. „Indiana Jones i Świątynia Zagłady” (Indiana Jones and the Temple of Doom) (1984) - W tej części Indiana trafia do Indii, gdzie musi uratować zaginioną wioskę i jej dzieci przed złowrogim kultem.
  3. „Indiana Jones i Ostatnia Krucjata” (Indiana Jones and the Last Crusade) (1989) - Wspólnie z ojcem Indiana poszukuje Świętego Graala i ponownie musi stawić czoła nazistom. Sean Connery genialnie wciela się w ojca głównego bohatera.
  4. „Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki” (Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull) (2008) - Po latach Indiana wraca, by zmierzyć się z radzieckimi agentami, poszukującymi tytułowej Kryształowej Czaszki z Akator. W roli czarnego charakteru dostajemy tu zawsze znakomitą Cate Blanchett.
  5. „Indiana Jones i Artefakt Przeznaczenia” (Indiana Jones and the Dial of Destiny) (2023) - Najnowsza odsłona, gdzie Harrison Ford po raz ostatni wciela się w swoją kultową postać, zabierając widzów w kolejną pełną niespodzianek przygodę.

Indiana Jones - kolejność oglądania według chronologii wydarzeń

Jeśli zależałoby nam na oglądaniu przygód Indy’ego według chronologii wydarzeń ukazanych w filmach, to kolejność tylko nieznacznie się zmieni. Zaczynamy wtedy od drugiego filmu, po nim oglądamy pierwszy i całą resztę.

Warto dodać, że pierwsza scena trzeciej części zawiera retrospekcję sprzed wszystkich wydarzeń. Natomiast reszta filmu dzieje się już po wydarzeniach „Poszukiwaczy zaginionej Arki”. Indianę Jonesa według chronologii wydarzeń należy oglądać następująco:

  1. „Indiana Jones i Świątynia Zagłady” (1984)
  2. „Poszukiwacze zaginionej Arki” (1981)
  3. „Indiana Jones i Ostatnia Krucjata” (1989)
  4. „Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki” (2008)
  5. „Indiana Jones i Artefakt Przeznaczenia” (2023)

Seriale z Indianą Jonesem – jak je oglądać?

W latach 90. ubiegłego stulecia pojawiły się także dwa tytuły serialowe. W rzeczywistości była to jednak jedna produkcja. W latach 1992-93 w amerykańskiej telewizji zaczął ukazywać się serial „Młody Indiana Jones” (The Young Indiana Jones Chronicles). Natomiast w 1999 odcinki zostały zmontowane na nowo na dłuższe filmy telewizyjne i nazwane „Przygody Młodego Indiany Jonesa” (The Adventures of Young Indiana Jones).

Serial skupiał się na młodzieńczych perypetiach Indiany Jonesa. Przez serię przewijają się dwa główne okresy z życia Indiany, jako dziewięcioletniego chłopca oraz jako nastolatka. W młodsze wcielenia Indiany Jonesa wcielali się odpowiednio Corey Carrier oraz Sean Patrick Flanery. W kilku odcinkach pojawia się również gościnnie Harrison Ford.

Obie produkcje łączą elementy przygody z edukacyjnymi aspektami historycznymi. W trakcie swoich podróży po całym świecie młody Indy spotyka różne postaci historyczne, takie jak Theodore Roosevelt, Pablo Picasso czy nawet Zygmunt Freud. Każdy odcinek zawierał lekcje historii, kultury, sztuki, i nauki. Było to doskonałym sposobem na połączenie rozrywki z nauką dla młodszych widzów. Są to produkcje odległe od samych filmów z Indianą Jonesem i spokojnie można je oglądać niezależnie od głównej serii.

Nowy Indiana Jones? Przyszłość serii

Choć Harrison Ford pożegnał się z rolą Indy’ego, to przyszłość franczyzy Indiany Jonesa wciąż rysuje się jasno. Disney już zapowiedział dalsze projekty związane z tym bohaterem, w tym seriale i być może nowe filmy, które pozwolą na odkrywanie kolejnych archeologicznych tajemnic. Nie znamy jeszcze żadnych szczegółów, ale jedno jest pewne – fani mają na co czekać. W końcu sam Indiana Jones wykracza także znacznie poza duży i mały ekran. Pojawia się także w grach wideo, książkach, czy parkach rozrywki.

Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Oglądam.

Zdjęcie okładkowe: Materiały promocyjne Disney+