Spis treści:

  1. Maine coon – historia rasy
  2. Maine coon – charakter
  3. Maine coon – wielkość i waga
  4. Maine coon – kocięta
  5. Maine coon – umaszczenie
  6. Żywienie – karma dla maine coona
  7. Maine coon – choroby
  8. Ile żyje maine coon?
  9. Czy maine coon uczula?

To jedna z najpopularniejszych ras kotów na świecie. Wygląd i charakter maine coona sprawiają, że ludzie ulegają urokowi tego kota. Mnie również urzekł, dlatego zdecydowałam się właśnie na tę rasę. Miałam dwa maine coony, chociaż nie jednocześnie. Jeżeli jeszcze kiedyś będę rozważała kupno lub adopcję kota, to będzie jedna z ras, którą wezmę pod uwagę.

Maine coon – historia rasy

Skąd w ogóle wziął się ten majestatyczny, mruczący gigant? Teorie są cztery, z czego jedna jest kompletnie niemożliwa, więc przyjmijmy, że jednak teorie są trzy i jedna bajka. Chociaż, umówmy się, dwie z trzech pozostałych również brzmią raczej jak legendy, niż faktycznie prawdopodobna geneza tej rasy.

Podobno Maria Antonina, królowa Francji, chcąc uchronić się od stracenia w trakcie Rewolucji Francuskiej, postanowiła uciec do Stanów Zjednoczonych na pokładzie statku wypełnionego wartościowymi dla niej przedmiotami. Na statek trafiło również kilka ulubionych kotów Marii Antoniny, prawdopodobnie rasy angora turecka. Królowej ostatecznie nie udało się zbiec, jednak statek i tak dopłynął do Ameryki Północnej. Koty Marii Antoniny miały się krzyżować z amerykańskimi dziko żyjącymi i tak dać początek nowej rasie.

Druga teoria dotyczy wikingów, którzy również docierali do Ameryki Północnej na statkach. W tej wersji maine coony to potomkowie norweskich kotów leśnych, które podróżowały drogą morską razem z wikingami.

Najmniej ciekawa, lecz najbardziej prawdopodobna teoria wskazuje, że maine coony były po prostu zdziczałymi kotami, które cechował ten charakterystyczny wygląd.

Bajka z kolei opowiada o tym, że maine coon jest mieszańcem kotki i szopa. To właśnie szop w rodowodzie ma tłumaczyć puszysty, pręgowany ogon. Zresztą sama nazwa tej rasy bezpośrednio nawiązuje do szopa, ponieważ po angielsku szop to „raccoon”, potocznie „coon”. „Maine” w nazwie pochodzi natomiast od amerykańskiego stanu Maine, który uznawany jest za ojczyznę tych kotów. Jest to jednak historia absolutnie niemożliwa, ponieważ biologicznie nie ma możliwości, aby kot i szop się skrzyżowały.

Maine coon – charakter

Czytając artykuły z opisem rasy maine coon, można spotkać się z określeniem, że to kot o psim charakterze. Ma to znaczyć, że maine coon jest bardzo przyjazny, uwielbia towarzystwo człowieka i nie wykazuje zbyt silnej kociej niezależności.

Chociaż moje doświadczenia z dwoma osobnikami tej rasy mogą stanowić co najwyżej dowód anegdotyczny, to jednak potwierdzają powyższe stwierdzenie.

Jest to bowiem kot kontaktowy, odważny, ciekawski, a jednocześnie dość spokojny. Może chętnie wchodzić w interakcje z obcymi, którzy przychodzą do nas w odwiedziny – zachęcać do zabawy, odpoczywać w ich towarzystwie albo przynajmniej nie ukrywać się na widok nieznajomych, tylko po prostu ignorować ich obecność w mieszkaniu.

Prawidłowo zsocjalizowany maine coon nie będzie lękliwy, a nieznane mu dźwięki czy przedmioty mogą wzbudzać ciekawość, nie strach. Nawet jeżeli kot tej rasy się wystraszy, to szybko przełamuje swój lęk.

Warto też zaznaczyć, że maine coon znacznie lepiej od innych kotów znosi zmiany i przyzwyczaja się do nowych warunków. Wiele kotów to zagorzali miłośnicy rutyny, zdarza się, że niektóre źle reagują nawet na przemeblowanie. Maine coon dostosowuje się do aktualnej sytuacji i dużo szybciej odnajduje w zmienionym otoczeniu. Pamiętajmy jednak, że mimo wszystko jest to kot, więc w swojej tolerancji na zmiany pozostaje na nie wciąż w pewnym stopniu wrażliwy.

Maine coon jest dodatkowo kotem bardzo spokojnym, wyważonym. Wykazuje się też wysoką inteligencją i szybko uczy się zasad panujących w domu. Nie znaczy to jednak, że zawsze będzie ich przestrzegał.

Maine coon – wielkość i waga

Maine coon to naprawdę duży kot, jedna z największych ras na świecie. Wiele zdjęć z internetu, które mają to pokazać, jest przesadzona na przykład poprzez odpowiedni kadr, dzięki któremu kot wydaje się o wiele większy niż w rzeczywistości. Mimo to trzeba przyznać, że maine coon jest sporym pupilem.

Kocur maine coon osiąga wagę do 11 kilogramów i wielkość do około 100 centymetrów długości, licząc od czubka nosa do końca ogona. Kotka jest mniejsza i zazwyczaj osiąga masę ciała do 7 kilogramów.

Koty rasy maine coon widnieją nawet w Księdze Rekordów Guinessa. Najdłuższym kotem świata był kocur Stewie z długością ciała wynoszącą 123 centymetry. Kiedy Stewie zmarł, tytuł przejął Ludo mierzący 118,33 centymetry długości. Koty były mierzone od czubka głowy do końca ogona.

Ze względu na imponujące rozmiary kota, kuweta dla maine coona powinna być również większa, niż standardowa. Miejmy to na uwadze, żeby nasz mruczący podopieczny mógł korzystać z toalety w sposób wygodny i komfortowy. Za mała kuweta będzie problematyczna, kiedy kociak dorośnie – będzie mu po prostu zbyt ciasno. Na szczęście obecnie na rynku znajdziemy kocie toalety w różnych rozmiarach, więc odpowiedniej wielkości kuweta dla maine coona, nawet zakryta, będzie łatwa do znalezienia.

Maine coon – kocięta

W przypadku tej rasy już nawet maluchy robią wrażenie, ponieważ są wyraźnie większe od kociaków innych gatunków. W wieku 6 miesięcy kocięta maine coon osiągają wagę w granicach 3-6 kilogramów, więc mając zaledwie pół roku mogą być sporo cięższe od klasycznego kota europejskiego. Roczny kociak waży 5-9 kilogramów, a jego masa ciała jeszcze będzie rosła.

Maine coon – umaszczenie

Wzorzec FIFe (Międzynarodowej Federacji Felinologicznej) uznaje szeroką gamę kolorów z dowolną ilością bieli. Jedyne kolory u maine coona, które nie są akceptowane, to czekoladowy, cynamonowy, lila oraz beżowy. Niedopuszczalne są także oznaczenia syjamskie i burmańskie – kot nie może mieć skarpetek czy masek w ciemniejszych odcieniach jak u kotów tych ras. Uznawany jest natomiast biały pyszczek i skarpetki.

Maine coon może być nawet cały biały, jednak najpopularniejsze i najczęściej spotykane umaszczenie maine coona to tabby, czyli pręgowane. Dużym powodzeniem cieszy się także maine coon rudy, który może nam się kojarzyć z kotem Garfieldem.

 

maine coon umaszczenie

 

Żywienie – karma dla maine coona

Ze względu na swoją wielkość, maine coon wymaga pokarmu dobrej jakości. Kocięta rosną szybko, więc karma dla kociąt będzie dobrym wyborem ze względu na odpowiednią kompozycję składników odżywczych zapewniających zdrowy wzrost, budowę mięśni i wsparcie rosnącego kośćca.

Warto, żebyśmy mieli na uwadze, że jakość karmy może wpłynąć również na to, ile żyje maine coon (oraz oczywiście każde inne zwierzę, które mamy pod opieką). Dobrze dobrana karma dla maine coona sprawi, że nasz pupil przeżyje wiele lat w dobrym zdrowiu.

Maine coon – choroby

Jak każda rasa psa lub kota, tak i maine coon jest obarczony ryzykiem wystąpienia pewnych chorób. Niektóre wynikają z wielkości rasy, inne z kolei są genetyczne.

Najczęściej występujące choroby u kotów main coone to:

  • kardiomiopatia przerostowa (HCM) – to choroba genetyczna wynikająca z mutacji jednego z genów. Jest to choroba serca prowadząca do jego niewydolności. Jeden z moich maine coonów niestety zmarł przez nią w wieku zaledwie dwóch lat.
  • policystowatość nerek – ta choroba sprawia, że na nerkach tworzą się wypełnione płynem torbiele. Cysty na nerkach są obecne już od urodzenia, a z wiekiem się powiększają, prowadząc do niewydolności tych narządów.
  • dysplazja stawu biodrowego – może wystąpić u przedstawicieli wszystkich dużych ras, zarówno psów, jak i kotów.
  • rdzeniowy zanik mięśni (SMA) – pierwsze objawy występują u kilkumiesięcznych kociąt maine coona i objawiają się problemami ze skakaniem, zanikiem mięśni w tylnych kończynach, chwiejnym krokiem.

Maine coon może borykać się również z zapaleniem jamy ustnej, chorobami zębów i dziąseł, otyłością czy cukrzycą. Dwie ostatnie to choroby, na których wystąpienie mamy wpływ. Dbajmy o to, aby nasz maine coon miał w ciągu dnia sporo ruchu i nie przekarmiajmy go.

Ile żyje maine coon?

Wbrew pozorom maine coon żyje długo. Średnia długość życia maine coona wynosi 12-15 lat. To, ile przeżyje, zależy w dużej mierze od tego, jak będziemy dbać o jego zdrowie. Równie istotną kwestią jest rzetelny wybór hodowli, z której weźmiemy kociaka. Nie wstydźmy się prosić hodowców o okazanie wyników badań w kierunku chorób genetycznych rodziców kociąt, którymi jesteśmy zainteresowani.

Czy maine coon uczula?

Tak – jak każdy inny kot. Jeśli wśród domowników występuje alergia na koty, wybierzmy zwierzę innego gatunku. Maine coon uczula ze względu na gęstą sierść, podszerstek, ale także różne wydzieliny ciała, mocz i kał. Najbardziej uczulającym białkiem u kotów jest sekretoglobulina, która występuje właśnie w wydzielinach. Znajdziemy ją w ślinie, wydzielinach mieszków włosowych czy gruczołów łojowych. 

Jeżeli jednak nie jesteśmy alergikami ani my, ani nikt spośród naszych najbliższych, którzy będą mieli codzienny kontakt z kotem, warto wziąć maine coona pod uwagę przy wyborze rasy idealnej dla nas. To wdzięczny kot, który szybko podbije serca całej rodziny.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Mam zwierzęta.

Zdjęcia w tekście: Shutterstock

Źródła:

  • Fédération Internationale Féline, Maine Coon, https://fifeweb.org/cats/breeds/maine-coon/, (dostęp: 5.04.2024) 
  • Fédération Internationale Féline, Maine Coon, https://fifeweb.org/app/uploads/2023/10/MCO.pdf, (dostęp: 5.04.2024) 
  • Ellis, S., „Top 20 most popular cat breeds”, Forbes, https://www.forbes.com/advisor/pet-insurance/pet-care/popular-cat-breeds/, (dostęp: 5.04.2024)  
  • Guinness World Records, Longest domestic cat ever, https://www.guinnessworldrecords.com/world-records/108492-longest-domestic-cat-ever, (dostęp: 5.04.2024)   
  • Swatman, R., „Video: Meet Ludo, the longest cat in the world”, Guinness World Records,https://www.guinnessworldrecords.com/news/2016/10/video-meet-ludo-the-longest-cat-in-the-world-448527, (dostęp: 5.04.2024)   
  • Untamed, „Is your Maine Coon getting too big? Keep their weight in check with this Maine Coon growth chart”, https://untamed.com/blogs/cat-breeds/maine-coon-growth-chart, (dostęp: 5.04.2024)   
  • Stewardson, K., „ 7 Common Maine Coon Cat Health Issues And Problems”, Maine Coon Central, https://www.mainecooncentral.com/maine-coon-health-issues/, (dostęp: 5.04.2024)   
  • PDSA, „Maine Coon Breed Information”, https://www.pdsa.org.uk/pet-help-and-advice/looking-after-your-pet/kittens-cats/maine-coon, (dostęp: 5.04.2024)   
  • Siemion, D., „Czy maine coon dla alergika to dobry pomysł? Maine coon a alergia na koty”, Na temat, https://natemat.pl/432481,czy-koty-rasy-maine-coon-uczulaja, (dostęp: 5.04.2024)   
  • Lis, K., „Sekretoglobina, czyli kocia specjalność”, Strefa alergii, https://strefaalergii.pl/molekuly/sekretoglobina-czyli-kocia-specjalnosc/, (dostęp: 5.04.2024)