Spis treści:

  1. Owczarek niemiecki – usposobienie
  2. Owczarek niemiecki – umaszczenie
  3. Ile waży owczarek niemiecki?
  4. Owczarek niemiecki – wady i zalety rasy
  5. Żywienie – jaka karma dla owczarka niemieckiego?
  6. Ile żyje owczarek niemiecki?
  7. Ile kosztuje owczarek niemiecki?

Każdy z nas miał jakoś do czynienia z owczarkiem niemieckim – jeżeli nie poprzez bezpośrednią opiekę nad nim, to pośrednio, bo zawsze znalazł się ktoś z rodziny, znajomych lub sąsiadów, kto miał tego psa. Choć jest rasą stosunkowo młodą, powstałą w 1899 roku, to błyskawicznie zyskał na popularności i rozpowszechnił się także w Polsce.

Mogłoby się wydawać, że szczyt popytu na owczarka niemieckiego (przynajmniej w Polsce) przypadał na lata 90. i początek XXI wieku, kiedy to wzrastała majętność Polaków oraz liczba nowo budowanych domów jednorodzinnych, a tym samym rosło pragnienie, aby nad tym wszystkim trzymał pieczę pies obronny.

Do tej pory jednak ten wspaniały pies cieszy się ogromnym powodzeniem na całym świecie, utrzymując się w czołówce najpopularniejszych ras psów. I wiecie co? Nie dziwi mnie to zupełnie.

Owczarek niemiecki – usposobienie

Owczarek niemiecki został zaklasyfikowany do I grupy FCI: owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła i przypisany do sekcji 1 – owczarki. Już sama nazwa klasyfikacji może nam powiedzieć co nieco na temat charakteru owczarka niemieckiego. Owczarki to psy, których zadaniem było między innymi pilnowanie stad nomen omen owiec oraz innych zwierząt na pastwiskach i pomoc w prowadzeniu ich. W związku z tym owczarki musiały być czujne, odważne oraz inteligentne. I między innymi właśnie taki jest owczarek niemiecki.

Owczarek niemiecki to pies bardzo lojalny, oddany swoim opiekunom i ochoczo z nimi współpracujący. W pierwszych kontaktach z obcymi może być nieufny, jednak po zapoznaniu, w towarzystwie opiekuna chętnie akceptuje nowe osoby.

Decydując się na tego psa, pamiętajmy, że jest psem wesołym, lubiącym zabawę, ale jednocześnie wymagającym sporej, codziennej dawki ruchu. Owczarek niemiecki jest energiczny, szybki i uwielbia bieganie, więc możemy zaspokoić jego potrzeby na przykład zabawą w aportowanie.

Czy owczarek niemiecki jest agresywny?

Prawidłowo zsocjalizowany, stabilny emocjonalnie owczarek niemiecki nie jest agresywny w stosunku do swojej rodziny. Uważa się za jej opiekuna, więc możemy się spodziewać, że będzie do jej członków podchodził z łagodnością (przynajmniej na tyle, na ile będzie w stanie ze swoją wagą).

Owczarek niemiecki może jednak być agresywny wobec obcych w sytuacji, kiedy uzna, że ktoś z bliskich mu ludzi jest zagrożony.

Czy owczarki niemieckie to mądre psy?

I to jak! Dumnie zajmują miejsce na podium najbardziej inteligentnych ras psów, pola ustępując jedynie border collie oraz pudlowi. Według Stanleya Corena pod względem inteligencji zajmuje trzecie miejsce wśród przebadanych ras.

Owczarek niemiecki jest bardzo inteligentny, a swoje zdolności chętnie wykorzystuje do nauki i pracy u boku człowieka. Dzięki temu, że szybko nabywa nowe umiejętności i jest skory do współpracy, to doskonały pies pracujący. Owczarek niemiecki jest szczególnie lubiany w służbach mundurowych: policji i wojsku.

Najczęściej jest szkolony do wykrywania narkotyków, materiałów wybuchowych i patrolowania. Sprawdza się również jako pies asystujący osób z niepełnosprawnościami.

Owczarek niemiecki to także urodzony sportowiec, który świetnie odnajduje się w psich sportach, takich jak agility, flyball czy obedience.

Owczarek niemiecki – umaszczenie

Wszyscy doskonale kojarzymy kanonicznego owczarka niemieckiego: brązowego, z czarnym grzbietem, pyskiem i wierzchem ogona. Początkowo tak wyglądał owczarek niemiecki krótkowłosy, jednak z biegiem czasu popularność zyskał też owczarek niemiecki długowłosy.

Poza tym najlepiej rozpoznawanym umaszczeniem możemy spotkać ciemniejsze, w których czerni i ciemnego brązu jest znacznie więcej. Owczarek niemiecki może być także czarny, a nawet biały.

Owczarek niemiecki krótkowłosy

Nie ma oczywiście tak krótkiej sierści, jak na przykład doberman czy bokser. Owczarek niemiecki krótkowłosy ma sierść dość krótką, sztywną i przylegającą do ciała, ale gęstą i zaskakująco, mimo swej sztywności, puszystą. Wokół szyi włos może być nieco dłuższy, podobnie ma się sprawa z udami.

 

owczarek niemiecki krótkowłosy

 

Owczarek niemiecki długowłosy

Ta odmiana ma zdecydowanie bardziej puszystą sierść. Owczarek niemiecki długowłosy, choć jest tej samej wielkości, co krótkowłosy, dzięki swojej długiej sierści, która nadaje mu objętości, wydaje się jeszcze większym i masywniejszym psem. Włos jest bardzo miękki, w przeciwieństwie do odmiany krótkowłosej.

Utrzymanie w ryzach gęstego, długiego owłosienia tego czworonoga może być wyzwaniem na przedwiośniu i jesienią, podczas zmiany sierści. Tak, jak w przypadku owczarka niemieckiego krótkowłosego, regularne wyczesywanie jest wtedy konieczne, żeby na bieżąco pozbywać się martwego włosa w kontrolowany sposób. Bo że pies sierść zrzuci i tak, to wiadomo. Ale wolimy jej nadmiar znaleźć na szczotce niż wszędzie indziej, prawda?

 

Owczarek niemiecki długowłosy

 

Owczarek niemiecki czarny

Takie umaszczenie jest znacznie rzadsze, ale również uznawane przez FCI. Owczarek niemiecki może być całkiem czarny albo mieć niewielką, białą plamkę na szyi oraz jaśniejszą sierść po wewnętrznych stronach łap. Takie znaczenia nie są jednak mile widziane w hodowli.

Poza całkiem czarnym włosem ta rasa może być również szara i śniada, taka „wilcza” z wyglądu. Natomiast podszerstek zawsze jest jasnoszary, bez względu na umaszczenie.

 

Owczarek niemiecki czarny

 

Owczarek niemiecki biały

U innych owczarków, na przykład u owczarka podhalańskiego, owczarka środkowoazjatyckiego czy czuwacza słowackiego białe umaszczenie jest bardzo pożądane. Historycznie było ono traktowane jako praktyczne i pomagało z daleka odróżnić psa od wilków.

Biały owczarek niemiecki jest jednak bardzo rzadki i niepożądany w hodowli. FCI nie uznaje takiej odmiany kolorystycznej, a hodowcy nie krzyżują psów, które mogłyby dać białe potomstwo.

Jak wygląda rasowy owczarek niemiecki?

Owczarek niemiecki jest dość dużym psem, chociaż we wzorcu FCI jest określony jako „pies średniej wielkości”. Ma ciało umięśnione i zwarte, lekko wydłużone.

Grzbiet dużego nosa jest prosty, a cała głowa proporcjonalna, ze stojącymi, spiczasto zakończonymi uszami i oczami o wnikliwym spojrzeniu.

Charakterystyczna u współczesnego owczarka niemieckiego jest sylwetka, ponieważ, kiedy popatrzymy na niego z boku, rzuci nam się w oczy wyraźnie opadający zad i tylne łapy jakby podkulone, wysunięte do tyłu.

Ogon psa jest mocny, gruby i, jak reszta ciała, umięśniony.

Owczarek niemiecki użytkowy

Poza owczarkiem niemieckim wystawowym, czyli tym najczęściej spotykanym, którego opisałam powyżej, możemy natrafić na psa tej rasy w odmianie użytkowej. Jest to oddzielna linia hodowlana owczarków niemieckich.

Owczarek niemiecki użytkowy ma krótką, sztywną, przylegającą sierść i prosty grzbiet bez opadającego zadu. Umaszczenie jest z reguły bardziej jednolite. Osoba niezaznajomiona z linią użytkową mogłaby uznać, że to mieszaniec owczarka niemieckiego, taki „wilczur”.

Chociaż owczarek niemiecki użytkowy może nas zauroczyć harmonijną, smukłą sylwetką oraz obiecywać zdrowszy kręgosłup i tylne łapy, to przydomek „użytkowy” nie wziął się znikąd. Ten pies jest hodowany przede wszystkim do pracy. W związku z tym wymaga świadomego opiekuna, który będzie potrafił odpowiednio go poprowadzić i zapewnić mu wystarczająco dużo zajęć polegających na pracy z człowiekiem.

Ile waży owczarek niemiecki?

Pies tej sporej rasy ma 60-65 centymetrów wysokości w kłębie, natomiast suka 55-60 centymetrów wysokości w kłębie. Waga owczarka niemieckiego jest proporcjonalna do wielkości i sylwetki tego psa. Według wzorca FCI suka osiąga masę ciała w granicach 22-32 kilogramów, natomiast pies 30-40 kilogramów.

Owczarek niemiecki jest zatem psem mniejszym i lżejszym od rottweilera, ale nieco większym od golden retrievera.

Owczarek niemiecki – wady i zalety rasy

Skoro owczarek niemiecki jest jedną z najpopularniejszych ras psów na świecie, to mamy pewność, że cechuje go wiele zalet. Wśród nich możemy wymienić takie atuty jak:

  • wysoka inteligencja,
  • posłuszeństwo i zorientowanie na pracę z człowiekiem,
  • instynkt stróża,
  • lojalność,
  • skłonność do zabawy,
  • duża sprawność fizyczna.

Pamiętajmy jednak, że jak każda rasa, i owczarek niemiecki ma pewne wady, które musimy wziąć pod uwagę, decydując się na tego psa. Są to między innymi:

  • możliwe problemy zdrowotne ras dużych jak dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, problemy z kręgosłupem czy skręt żołądka,
  • obfite linienie sezonowe,
  • duże wymagania względem codziennej aktywności fizycznej i umysłowej.

Żywienie – jaka karma dla owczarka niemieckiego?

Owczarek niemiecki jest psem nie tylko dużym, ale również aktywnym, wobec czego wymaga zbilansowanej diety. Możemy ją oprzeć na gotowej karmie suchej lub mokrej. Wybierzmy jakościową karmę bez dodatku zbóż. Alternatywą może być dobrze skomponowany jadłospis bazujący na surowym mięsie, czyli BARF, wzbogacony o niezbędne suplementy.


Dowiedz się więcej o diecie BARF z naszego artykułu: BARF dla psa – jak zacząć?


Szczenię owczarka niemieckiego rośnie szybko i w tym okresie kluczowe jest, aby dostarczyć mu wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Najważniejsza jest odpowiednia ilość białka, by organizm rozwijał się zdrowo i wyrósł na mocnego, silnego psa. Szczeniak powinien być karmiony co kilka godzin małymi posiłkami wydzielonymi z wyznaczonej, dziennej porcji.

Dorosły owczarek niemiecki może wykazywać skłonność do tycia, zwłaszcza w przypadku, gdy nie zapewnimy mu odpowiedniej ilości ruchu. W związku z tym powinniśmy ściśle trzymać się wytycznych producenta karmy i nie przekarmiać naszego psa. Możemy serwować mu dwa lub trzy posiłki dziennie o stałych godzinach.

Ze względu na skłonność owczarka niemieckiego do wystąpienia dysplazji stawów łokciowych i biodrowych powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, aby utrzymywać stałą, zdrową masę ciała naszego czworonoga. Zadbajmy również o odpowiednią podaż wapnia i białka, w tym kolagenu, żeby ochronić psie stawy lub spowolnić postęp choroby w przypadku jej wystąpienia.

Jeżeli zdecydujemy się na suplementację, pamiętajmy, aby przed jej wdrożeniem skonsultować się z weterynarzem lub, jeszcze lepiej, psim dietetykiem. Pomoże dobrać nam odpowiednią karmę i dopasować suplementy, jeżeli w przypadku naszego psa okażą się niezbędne.

Ile żyje owczarek niemiecki?

Duże psy z reguły żyją krócej niż małe. W tym przypadku nie ma wyjątku od reguły. Długość życia owczarka niemieckiego wynosi do 13 lat.

Ile kosztuje owczarek niemiecki?

Cena owczarka niemieckiego to minimum 2000 złotych. Ostateczny koszt uzależniony może być od preferowanego umaszczenia psa, linii (wystawowej lub użytkowej) czy pochodzenia. Owczarek niemiecki po utytułowanych rodzicach z doskonałym rodowodem będzie kosztował zdecydowanie więcej. Wyższej ceny możemy się też spodziewać za szczenię obiecujące wystawowo.

Owczarek niemiecki to wdzięczny, lojalny pies, który doskonale odnajdzie się jako członek aktywnej rodziny. Która odmiana bardziej wam odpowiada? Owczarek niemiecki krótkowłosy czy długowłosy? Dajcie znać w komentarzach!

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Mam zwierzęta.

Zdjęcia w tekście: Shutterstock

Źródła:

  • Artykuł internetowy, A. Pasols, 20 Most Popular Dog Breeds (2024), https://www.forbes.com/advisor/pet-insurance/pet-care/popular-dog-breeds/, dostęp: 20.03.2024
  • Artykuł internetowy, Owczarek Niemiecki, https://owczarek.pl/owczarek-niemiecki/, dostęp: 20.03.2024
  • Artykuł internetowy, J.M. Bauhaus, Top 20 Smartest Dog Breeds, https://www.forbes.com/advisor/pet-insurance/pet-care/smartest-dog-breeds/, dostęp: 20.03.2024
  • Artykuł internetowy, C. Coile, German Shepherd dog, https://www.britannica.com/animal/German-shepherd, dostęp: 20.03.2024
  • Wzorzec FCI nr 166, https://www.zkwp.pl/wzorce/166.pdf, dostęp: 20.03.2024