Brak apetytu u kota – przyczyny

Całkowity lub częściowy brak apetytu u kota może mieć wiele powodów, które mogą mieć różne podłoża. Jest to sytuacja, która od razu powinna nas zaniepokoić, bowiem koty to gatunek szczególnie narażony na konsekwencje zdrowotne w przypadku braku spożywania pokarmu. Głodówka u kota sięgająca 24 h powinna być dla nas alarmem. Niezależnie od możliwych przyczyn, w pierwszej kolejności należy się skontaktować z lekarzem weterynarii.

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać, gdy kot nie chce jeść żadnego, proponowanego mu pokarmu, jest weryfikacja stanu zdrowia i wykluczenie kwestii zdrowotnych. Brak apetytu u kota jest objawem niespecyficznym – może wiązać się z zatruciem, niedrożnością przewodu pokarmowego, ale także być symptomem poważnych chorób jak choroba nerek czy zapalenie trzustki. Wiele kotów odmawia pokarmu, gdy doskwiera im silny ból, którego w żaden inny sposób nie oznajmiają.

Pod uwagę zawsze należy wziąć czynniki zewnętrzne, czyli samo jedzenie i środowisko, które mogło wpłynąć na zachowanie kota. Należy się przyjrzeć czy nic w otoczeniu nie mogło wpłynąć na unikanie przez kota jedzenia, np. czy nie jest przeganiany przez inne zwierzę. Kolejną kwestią jest karma – czy przed otwarciem puszka nie była uszkodzona, czy posiłek jest świeży? Może podana karma pochodzi z nowej partii, w której składzie zaszły zmiany istotne dla kota? A być może całkowicie zmieniliśmy pokarm i kot po prostu nie chce jeść zaserwowanej mu nowości?

Kot nie chce jeść i jest osowiały

Kot nie chce jeść i jest osowiały – to opis zwierzęcia, które natychmiast powinno udać się do lecznicy dla zwierząt! Kocię i koci senior, który nie je i nie pije to grupa zwierząt jeszcze bardziej narażona na utratę zdrowia, a nawet życia, jeśli żadne kroki nie zostaną podjęte. W każdym przypadku, gdy oprócz braku apetytu obserwujemy inne, niepokojące objawy lub zmiany w zachowaniu, powinniśmy się skontaktować z lekarzem weterynarii.

Dlaczego brak apetytu u kotów jest szczególnie niebezpieczny?

Koty to gatunek bezwzględnie mięsożerny, który przystosowany jest do jedzenia częstych, małych posiłków. Cechują się wysokim zapotrzebowaniem na białko, którego dostarczanie jest niezbędne przez cały czas. Wiąże się to z faktem wykorzystywania aminokwasów, jako głównego źródła energii – u kotów nieustannie zachodzi proces glukoneogenenzy, czyli tworzenia glukozy z białka. Brak dostarczania pokarmu skutkuje niedożywieniem białkowym. To z kolei doprowadzić może do stłuszczenia wątroby, zwykle diagnozowanego jako następstwo innej choroby wywołującej brak łaknienia. Rokowanie w przypadku wystąpienia stłuszczenia wątroby jest zwykle ostrożne. Dobrym wskaźnikiem prognostycznym jest samodzielne pobieranie pokarmu przez kota. Kot, który nie je i nie pije od 3 dni, już dwie doby temu powinien pojawić się w lecznicy dla zwierząt.

Zmiana diety u kota

Bywa, że opiekun chce zmienić model żywienia zwierzęcia, a kot przy propozycji nowej karmy całkowicie odmawia jedzenia. Najważniejsza zasada przy przetasowaniu kota na nowy pokarm to nie głodzić zwierzęcia. Codziennie możemy podejmować próby proponowania innego pokarmu, natomiast tak samo codziennie kot powinien mieć zaproponowane coś, co na pewno zje. Musimy być też przygotowani na to, że mimo wielu prób kot nie zaakceptuje wybranego przez nas pokarmu. Warto zastanowić się, co lubi, jaką konsystencje preferuje, jakich smaków i zapachów nie toleruje i na tej podstawie próbować proponować mu inny pokarm. W początkowych etapach warto miesząc ze sobą produkt stary i nowy. Przydatne mogą być tutaj różne działania z naszej strony, mające na celu zachęcenie kota do spróbowania nowego pokarmu.

Jak zachęcić kota do jedzenia?

W pierwszej kolejności sugerujemy się tym, co kot do tej pory najbardziej lubi i to próbujemy mu zaproponować. Stawiamy miski w miejscu bezpiecznym dla niego, gdzie lubi odpoczywać i spędzać czas. Możemy próbować delikatnie podgrzać posiłek, co dla niektórych zwierząt bywa dużym uatrakcyjnieniem. Warto rozważyć wykonanie posypki z ulubionych smaczków lub wprowadzić suplement nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 w postaci oleju z łososia lub kryla. Na rynku zwierzęcym dostępne są liczne produkty, które mają działanie dosmaczające – sosiki, musy, smoothie czy posypki.

W sytuacjach, gdy kot wcale nie interesuje się pokarmem, należy rozważyć jego dokarmianie. Ważne, by rozmawiać na ten temat ze swoim lekarzem weterynarii – w sytuacjach braku apetytu często niezbędne jest wsparcie farmakologicznie. Nie należy się tego obawiać! Wręcz przeciwnie, jeśli może to pomóc kotu w samodzielnym pobieraniu pokarmu, to należy z tego korzystać. Bywają też momenty, w których zwierzę musi być dokarmiane przymusowo i pojawia się temat sondy np. doprzełykowej. Takie rozwiązanie potrafi znacznie zwiększyć komfort pacjentów z problemami z pobieraniem jedzenia i zapobiec zbytniemu wyniszczeniu organizmu, do czasu, gdy zwierzę ponownie samodzielnie zacznie pobierać pokarm.

Odmówienie przez kota posiłku może mieć wiele powodów – od prozaicznych jak zmiana smaku karmy, która po prostu mu nie smakuje, do ciężkich problemów zdrowotnych. Każda sytuacja, w której kot nie je, szczególnie tego zawsze lubianego i zjadanego pokarmu, powinna być dla nas sygnałem, że coś jest nie tak. Zbagatelizowanie tego objawu może mieć bardzo poważnego konsekwencje dla zdrowia i życia kota. Dlatego należy pamiętać, że całkowity brak apetytu u kota zawsze powinien być zweryfikowany u lekarza weterynarii. 

Więcej eksperckich porad znajdziesz w dziale Mam zwierzęta.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock