Technikami malarstwa olejnego powstało wiele wybitnych i najsłynniejszych dzieł. Wymienić wypada choćby „Monę Lizę” Leonarda da Vinci, „Słoneczniki” Vincenta Van Gogha, impresjonistyczne obrazy Claude’a Moneta, a w Polsce dzieła Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego czy historyczne obrazy o tematyce narodowej Jana Matejki.

 

Vincent van Gogh - słoneczniki, National Gallery
Vincent van Gogh, obraz z cyklu „Słoneczniki”, 1888 rok (National Gallery), domena publiczna

 

Malarstwo olejne jest bowiem jedną z najpopularniejszych technik, która w Europie jest dobrze znana już od XV wieku. To właśnie wówczas powstały dwie słynne szkoły malarstwa olejnego: flamandzka i włoska. Za najbardziej kojarzącą się obrazami olejnymi tematykę uznaje się pejzaże, portrety, martwą naturę, religię oraz historię. Teraz ty dowiedz się, jak malować farbą olejną.

 

 

Farby olejne a akrylowe

Na początku warto zaznaczyć różnice pomiędzy farbami olejnymi a akrylowymi, nad którymi często zastanawiają się początkujący malarze. Za farbami olejnymi stoi 500 lat historii, która mówi sama za siebie. Przede wszystkim dzięki nim można z dużą swobodą nadawać obrazom rozmaite faktury – farby są gęste, ale niestety długo schną.

Mają też charakterystyczny blask oraz… zapach. Chodzi o  terpentyny, kawy i palonego tytoniu, który wielu artystom przyjemnie się kojarzy. Natomiast największą zaletą akryli jest szybkie schnięcie na płótnie, dzięki czemu sprawnie można przejść do nakładania kolejnych warstw farby. Co ciekawe, akryle mogą też stanowić podkład pod obraz olejny.

Farby akrylowe są natomiast mniej charakterystyczne w zapachu, łatwiej łączyć ze sobą dwa różne pigmenty i dużo szybciej wysychają. Dlatego tak chętnie korzystają z nich początkujący artyści. Ponadto istnieją akryle, które zasychają do matu – podobnego efektu nie da się osiągnąć olejami, chyba, że po wszystkim zagruntujemy je odpowiednim werniksem.

 

jak malować farbami olejnymi

 

Malowanie farbami olejnymi – to ci się przyda

Zanim przystąpisz do dzieła, zaopatrz się w:

  • farby olejne – na początek dobrym wyborem są zestawy z gotowymi kolorami, na naukę mieszania barw przyjdzie czas
  • płótno malarskie – tak jak w przypadku farb, również tutaj warto wybrać gotowy produkt, czyli naciągnięte i zagruntowane płótno na ramie
  • media do rozrabiania farb
  • pędzle – najlepiej kilka sztuk o różnej grubości
  • grafitowy ołówek do szkicowania
  • drewnianą lub platikową paletkę do mieszania kolorów
  • werniks do zabezpieczenia gotowego obrazu

Gdy będziesz już wszystko mieć pod ręką, zdecyduj o technice malarstwa olejnego, jaką wybierzesz.

 

Olej lniany Astra 150ml
Olej lniany Astra 150ml Astra
4.5/5
13,99 zł
Promocja
14,54 zł  najniższa cena

14,56 zł  cena regularna

Terpentyna bezzapachowa Astra Artea 150 ml
Terpentyna bezzapachowa Astra Artea 150 ml Astra
4.7/5
14,99 zł
Promocja
16,11 zł  najniższa cena

16,11 zł  cena regularna

Profesjonalne Pędzle Malarskie +Etui Prezent 10Szt Do Farb
Profesjonalne Pędzle Malarskie +Etui Prezent 10Szt Do Farb Van Bleiswijck
4.6/5
40,00 zł
Promocja
29,99 zł  najniższa cena

99,99 zł  cena regularna

PĘDZLE MALARSKIE PĘDZELKI PŁASKIE 15/25/50mm 3SZT
PĘDZLE MALARSKIE PĘDZELKI PŁASKIE 15/25/50mm 3SZT Craft Sensations B.V.
5/5
8,98 zł
Promocja
8,98 zł  najniższa cena

10,99 zł  cena regularna

Paletka do mieszania kolorów owalna, 10 przegródek, Happy Color
Paletka do mieszania kolorów owalna, 10 przegródek, Happy Color Happy Color
5/5
7,99 zł
Promocja
11,06 zł (-27%)  najniższa cena

11,06 zł (-27%)  cena regularna

 

Alla prima – jednowarstwowa technika malowania farbami olejnymi

Alla prima to technika kończenia dzieła „za pierwszym razem”. Gotowy obraz ma jedną warstwę, maluje się bezpośrednio na podłożu, bez podkładu (podmalówki). Może się wydawać, że to najprostsza metoda malowania olejnego. Nic bardziej mylnego. Trzeba sprawnie pracować i mieć przy tym dość duże doświadczenie, by nie zaistniała konieczność poprawiania błędów wynikająca ze słabego krycia lub nieudanej kompozycji.

 

 

Warstwowe malowanie farbami olejnymi

Warstwowe malowanie olejami, choć czasochłonne, jest najpopularniejsze. Cierpliwych artystów wynagradzają zachwycające efekty pracy. A tworzyć w ten sposób można na kilka sposobów:

  1. technika alla prima secca – podmalówka jest przygotowana tak, aby farby olejne szybko wysychały.
  2. technika alla prima lenta – podmalówka jest przygotowana tak, aby farby olejne wolno wysychały.
  3. technika olejno-tempera – podkład jest wykonany z zaprawy klejowej.
  4. technika olejno-akrylowa – podkład tworzy warstwa farb akrylowych.

 

 

Pierwsza faza malowania warstwowego farbami olejnymi to podmalowanie. Tworzy się wstępną warstwę z zaznaczonymi kształtami i cieniami. Nakładane są także kolory, które na kolejnym etapie będą rozbudowywane. Druga faza to już właściwe malowanie. Rozpocząć je można dopiero po dokładnym wyschnięciu podmalówki. Wszystkie kolory i detale są dopracowywane. Ostatnia, trzecia faza to werniksowanie. Po całkowitym wyschnięciu farby olejnej, można nałożyć werniks (błyszczący lub matowy), który zabezpiecza obraz przed działaniem czynników zewnętrznych i nadaje głębi kolorom. Wcześniej trzeba delikatnie odkurzyć malowidło suchym pędzlem.


Uwaga!

W niektórych przypadkach obraz werniksuje się dopiero po około roku od jego namalowania. Wszystko przez długie schnięcie farb olejnych.


Malowanie farbami olejnymi – co jeszcze warto wiedzieć?

  • Ile schnie farba olejna?

Farby olejne schną od kilku miesięcy nawet do roku. W skrajnych przypadkach całkowite schnięcie obrazu może trwać nawet kilka lat! To cenna informacja m.in. ze względu na znalezienie odpowiedniego mementu na werniksowanie skończonego obrazu.

  • Jak przyspieszyć schnięcie farby olejnej?

Nic dziwnego, że artyści chcą przyspieszać schnięcie farby, skoro naturalnie ten proces może trwać miesiącami. Na szczęście da się to zrobić. Jak? Przy użyciu specjalnego środka – sykatywy. Nazwa tego preparatu wywodzi się z łaciny: siccativus – wysuszający. Potocznie mówi się o nim suszarka. Sykatywę można dodawać w trakcie malowania, mieszając odrobinę z farbami. Można też użyć gotowego środka – sykatywy w spray’u i spryskać nim skończone dzieło. Wpływ na szybsze schnięcie obrazu namalowanego farbami olejnymi ma także temperatura panująca w pomieszczeniu, światło i rodzaj oleju użytego w farbach.

 

jak zmyć farbę olejną?

 

  • Czym zmyć farbę olejną?

Najpierw należy zebrać jak najwięcej farby olejnej z powierzchni, np. ubrania, pilnując przy tym, by nie wetrzeć jej w materiał. Następnie, pozostałości plamy usuwamy przy pomocy rozpuszczalnika, terpentyny lub benzyny ekstrakcyjnej. Jeśli warstwa farby zdążyła wyschnąć przed usunięciem, można spróbować wyczesać ją lub ostrożnie zeskrobać z tkaniny.

  • Jak czyścić pędzle i palety z farb olejnych?

Zabrudzone farbami olejnymi pędzle i palety łatwo można wyczyścić przy pomocy płynu do naczyń, który radzi sobie z tłustymi osadami. Mokre włosie należy delikatnie odsączyć z nadmiaru wody np. ręcznikiem papierowym, a następnie zostawić do całkowitego wyschnięcia.

Ten artykuł zachęcił cię do spróbowania swoich sił w malowaniu farbami olejnymi? Świetnie! Teraz już wiesz, jak zacząć artystyczną przygodę. A po więcej pomysłów na kreatywne spędzanie czasu zapraszamy do działu Rysuję.