• Magda Mołek

 • Joanna Keszka

ROZWAŻNA
i EROTYCZNA

Produkcja oryginalna Empik go logo

*Aktywuj swój kod promocyjny lub załóż konto i dołącz do społeczności Empik Go.

O podcaście

Kobieca seksualność jest ważna. Dla nas bardzo ważna. Wypierana przez dziesiątki lat, nie traktowana poważnie, chowana do „szuflady wstydu i lęku” nie będzie nam służyć. Kobiecość to seksualność. Chcemy być szczęśliwe, zdrowe i zachwycone swoim ciałem i seksem. Potrzebujemy do tego wiedzy, narzędzi, nazywania rzeczy po imieniu i wsparcia. Po to powstał ten podcast: z miłości do kobiet, do dobrego seksu, do wolności. Bo każda z nas jest Rozważna i Erotyczna.

Zapraszamy Was do świata bez uprzedzeń, pełnego świadomych wyborów, opartego na poczuciu własnej wartości. Będziemy Wam opowiadać pikantnie, dobitnie i szczerze o tym, co w życiu najważniejsze. Dobry seks to dobre życie.  Mam cipkę, ty też ją masz. To zasadnicza kwestia, czy kobieca seksualność ma być źródłem radości, wolności, pewności siebie i przyjemności oraz ważnym elementem budowania dobrych, uczciwych i czułych związków z kochankami i partnerami/partnerkami. Czy może stanie się narzędziem do wykorzystywania, zawstydzania, zastraszania i ograniczania kobiet zarówno w przestrzeni prywatnej jak i publicznej? W Polsce oddaliśmy edukację seksualną w ręce Kościoła i konserwatywnych polityków, nie doceniając jej roli. Jeśli młoda kobieta miała okazję przećwiczyć wypowiedzenie głośno w przestrzeni publicznej hasła: „Mam cipkę!”, to będzie też potrafiła powiedzieć: „Na to się nie zgadzam”, albo „Tego nie chcę, a tego chcę więcej”. Proste. Odzyskiwanie wolności naprawdę może zacząć się w łóżku – a z pominięciem łóżka nie może się udać, bo tam się zaczyna negocjowanie relacji i traktowanie poważnie potrzeb obu stron, zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Bo ludzie, którzy to umieją, swoją otwartość i dobre intencje przenoszą do społeczeństwa. Wszyscy w tym kraju potrzebujemy kobiecych orgazmów. W naszych podcastach będziemy dzielić się wiedzą na temat różnych dróg dojścia do orgazmów. Opowiemy, jak zbudować pewność siebie oraz jak skorzystać z zabaw erotycznych, przyjemności, kobiecej anatomii i miłości do siebie jako kobiety. Mamy dość słuchania o tym, że my kobiety nie jesteśmy w przestrzeni seksualnej wystarczająco dobre, wystarczająco piękne, wystarczająco odpowiedzialne, albo że w niewystarczającym stopniu zadowalamy innych. Sądzimy, że wy też! Będziemy mówić o kobietach w seksie dobrze, bez poczucia winy, wstydu czy grzechu. Zasługujemy na seks, w którym nie ma krzywd, wstydu, lęku i niepokoju. Kiedy zaczynamy dostrzegać, że seks w naszym życiu też się liczy, nasze zachowania seksualne stają się zdrowsze, lepiej traktujemy same siebie i oczekujemy od innych lepszego traktowania. Seksu, który wnosi siłę, radość i przyjemność do naszego życia Wam i sobie życzymy.

Czytaj więcej

Premiera: 15/07/2020

Odcinki

ODCINEK 01 Mam cipkę, czyli jak rozmawiać o częściach intymnych

Na początku było słowo. Żeby dobrze czuć się i bawić w przestrzeni seksualnej, trzeba nauczyć się swobodnie korzystać z seksualnych słów. Wszyscy dorośli ludzie mają ciało oraz czasami mniej, a czasami bardziej aktywne życie seksualne i o tym ciele i życiu seksualnym powinniśmy umieć rozmawiać.

Pochwa, wagina, cipka, cipa, wzgórek łonowy, szpara sromowa, wargi sromowe, łechtaczka, napletek łechtaczki, penis, członek, fiut, jądra, moszna, żołądź, pupa, piersi, sutki to normalne nazwy naturalnych części ciała. Jeśli mamy okazję słyszeć te nazwy i używać ich w bezpiecznej, przyjaznej atmosferze, bez zawstydzania, wyśmiewania, agresji, krytyki - to zaczynają brzmieć tak samo jak głowa, kolano, nos, dłonie, szyja i przestają być trudne, stresujące, czy wstydliwe. Każdy może nauczyć się rozmawiać o seksie. Nawet najbardziej nieśmiałe osoby, kiedy już rozpoczną to robić, szybko zaczynają się zastanawiać, z czego w gruncie rzeczy wcześniej robiło się problem. Dzięki umiejętności prowadzenia rozmów o seksie, czujemy się bardziej pewne siebie w łóżku, jesteśmy lepszymi kochankami i dowiadujemy się więcej o sobie. Prawo do tego, by stanąć i zabrać głos jest niezbędne do tego, żeby korzystać z wolności i cieszyć się godnością. Stereotypowo kobiety karmi się kłamstwem, że zabieranie głosu w sprawach seksu odejmuje nam powagi i kobiecości, ale to milczenie odbiera nam prawo do szacunku i poważnego traktowania tego, co jest dla nas ważne. Nigdy dość dobrych, pełnych życzliwości i otwartości rozmów o seksie, wolnych od ośmieszania, atakowania i zawstydzania!

Zwiń opis

ODCINEK 02 Wszystko co chciałybyście wiedzieć o orgazmach pochwowych i łechtaczkowych

Kobietom radość z seksu odbiera podział na orgazmy pochwowe (bardziej dojrzałe) i łechtaczkowe (mniej znaczące). Niewiele jest na świecie kobiet, którym do szczytowania wystarczy sama penetracja. Większość potrzebuje dodatkowej stymulacji łechtaczki.

Tak jesteśmy zbudowane, bo łechtaczka to potężny organ, stworzony tylko i wyłącznie do odczuwania przyjemności. Pomimo tego, wiele kobiet ma poczucie, że coś z nimi jest nie tak w łóżku, bo nie mają mitycznych orgazmów w czasie penetracji. Orgazm to orgazm, cieszmy się tym, że go mamy, zarówno solo, jak i w duecie, w czasie zabawy z penisem lub z palcami czy wibratorem. Sięgajmy tam, gdzie penis nie sięga - do łechtaczki i odkrywajmy jak fantastycznie zbudowane jest kobiece ciało. Matka Natura wyposażyła nas w pochwy i łechtaczki, żebyśmy przeżywały przyjemność na tyle sposobów, na ile tylko się da. Sztuczny podział na lepsze orgazmy - pochwowe i gorsze, bo łechtaczkowe, to stosunkowo nowy i - dodajmy od razu, dla ścisłości - męski wynalazek, niezgodny z anatomią kobiecego ciała. Zamiast obwiniać kobiety, że sam penis nam nie wystarcza, że chcemy czegoś więcej w łóżku, lepiej poznawać i odkrywać tajemnice kobiecego ciała. W odcinku przedstawiamy nowoczesne informacje, które wszyscy - zarówno kobiety, jak i mężczyźni - powinniśmy wiedzieć o łechtaczkach: jej budowę, wielkość, sposób pobudzania.

Czytaj więcej

ODCINEK 03 Po co kobiecie wibrator? Historia wibratora: od medycznego przyrządu do kobiecej zabawki erotycznej.

Po co kobiecie wibrator? To proste: bo jest zabawny, a jego używanie to przyjemność. Jeśli wibratory mogłyby mówić, powiedziałyby: Orgazm dla wszystkich kobiet. Ponieważ jesteście tego warte. Tak, wibratory to zdecydowanie damski gadżet: przyznają nam prawo do przyjemności. Zarówno kiedy lądujemy w łóżku z mężczyzną, z kobietą, jak i solo.

Wokół wibratorów narosło sporo przestarzałych mitów. Do tej pory pokutuje przekonanie, że wibrator to gadżet albo dla niewyżytych kobiet, którym penis nie wystarcza i dlatego zadowalają się wibratorem albo dla kobiet, którym się w życiu nie powiodło (jest samotna, nie ma faceta, więc pozostał jej wibrator). I właśnie dlatego wiele fajnych kobiet o zdrowym apetycie seksulanym, które chciałyby spróbować czegoś nowego w sypialni, obawia się sięgnąć po wibrator. Z tyłu głowy odzywa się ten silny krytyk, który mówi im: coś z tobą jest nie tak? Normalne kobiety wibratorów nie potrzebują. I najlepiej, żeby ona czekała, aż mężczyzna wyznaczy jej, co wolno, a co nie. Dlatego zachęcamy kobiety, żeby same definiowały swoje życie seksualne, żeby wnosiły do związku swoje potrzeby seksualne, a nie tylko dostosowywały się do męskich potrzeb i fantazji. W sferze seksualnej ciekawość świadczy o naszym zdrowym podejściu do seksualności. Ciekawość nas rozwija. Opowiemy o historii wibratora, o przyjaźni między kobietami i wibratorami oraz o współczesnych, modnych, zdrowych i praktycznych modelach dla kobiet i dla par.

Czytaj więcej

ODCINEK 04 Czy moja vagina jest normalna?

Czemu ludzie mówią, że trzeba „mieć jaja”? Jaja są słabe i wrażliwe. Jeśli chcesz być twardy, miej waginę. Ta znosi w życiu prawdziwy łomot – powiedziała Betty White, aktorka.

Świat nie wie, jak wyglądają kobiece waginy. Kobiety często nie potrafią opisać budowy swojej vulvy, mężczyźni zresztą też nie. Cipki to temat tabu. Srom i wargi sromowe są tak różne, jak różne są ludzkie twarze, a większość ludzi, w tym duża liczba kobiet, nie zdaje sobie z tego sprawy. Mężczyźni zwykle widzą więcej cipek niż kobiety, które z reguły widzą tylko swoją, a i tak wiele z nas nawet tym własnym niezbyt dobrze się przyjrzało. Dla wielu kobiet genitalia są raczej powodem do wstydu niż dumy. Czy można nie znać swojej pochwy i cieszyć się seksem? To raczej się nie uda. Dlatego zaprzyjaźnianie się ze swoją pochwą jest tak niesamowicie fascynujące, wspierające i pocieszające. Opowiemy o tym, jak zbudowane są kobiece części intymne. Skąd się wzięła moda na labioplastykę, czyli na zmienianie naturalnych kształtów pochwy. Przedstawimy sposoby na nawiązanie przyjaźni ze swoją waginą i powiemy, jak zostać najlepszą specjalistką od swojej cipki.

Czytaj więcej

ODCINEK 05 Czy bycie feministką rujnuje moje małżeństwo ?

Kochajmy mężczyzn, ale najpierw kochajmy siebie. Kobieta wyzwolona to taka, która ma oczekiwania. W seksie i w życiu. Niestety, takimi kobietami straszy się nas już za małego: że to egoistki, złe żony, niedobre matki, wariatki, stare panny, których nikt nie chciał i nigdy nikt nie kochał.

Kobiety zachęca się i chwali się za poświęcanie się dla tzw. miłości, dla dobra rodziny, dla innych. Dobra, bo zmęczona. Wspaniała, bo najpierw myśli o innych, a na końcu (albo w ogóle) o sobie. Obiecuje nam się złote góry za rezygnowanie z siebie. Skromność to ozdobnego pudełko, w którym zamyka się wolę walki kobiet. Przedstawiamy Poradnik Dobrej Żony. Media nagłaśniają tzw. kryzys męskości wywołany jakoby przez eskalację kobiecych oczekiwań, któremu można zapobiec tylko w jeden sposób: skupiając się na tym, czego chcą od nas mężczyźni, bez zawracania głowy im i sobie kobiecymi potrzebami. Kobietom, szczególnie żonom i matkom, każe się obsługiwać wszystkich wokoło, siedzieć cicho i zmęczone liczyć już tylko na cud. Ona jest łatwa, on jest don Juanem … Przedstawimy najbardziej denerwujące stereotypy o seksie, kobietach, mężczyznach i związkach. Opowiemy, jak skończyć z udawaniem orgazmów. Przyjrzymy się typom mężczyzn, z którymi lepiej nie marnować życia i seksu. Odkryjemy zasady budowania dobrych związków.

Czytaj więcej

ODCINEK 06 Przewodnik masturbacji dla kobiet

Masturbujesz się? Kiedy ktoś pyta, co lubisz w seksie, pewnie nie wspominasz o przyjemnościach, jakie daje ci zabawa w pojedynkę. Wiele z nas nigdy nie przyznaje się do masturbacji. Bombardują nas informacjami o jej „gorszości” w stosunku do „prawdziwego” seksu, czyli penetracji.

Często powtarza się też, że masturbacja jest dobra jedynie dla samotnych kobiet, których nie zechciał żaden porządny facet. Jest tyle fałszywych informacji na temat masturbacji, że strach podnieść przyłbicę i powiedzieć, że owszem tak, ja też to lubię albo miałabym ochotę polubić. Jakie krążą mity na temat masturbacji? Boisz się, że przez masturbację uzależnisz się od wibratora, a seks z partnerem przestanie cię interesować? Martwisz się, że twój kochanek lub kochanka poczują się zranieni, kiedy dowiedzą się, jak gorący seks uprawiasz sama ze sobą? Myślisz, że jeśli w sobotni wieczór siedzisz w domu i masturbujesz się, to jesteś ofiarą losu? Dla odmiany, podamy kilka dobrych powodów, dla których warto się masturbować radośnie i bez wyrzutów sumienia. Masturbacja dostarcza kobietom przyjemności... dużo przyjemności. Mogą mieć orgazm na swoich własnych warunkach, bo tutaj: szefem jesteś ty sama. Nikt nie zostawi cię z pulsującą łechtaczką, wtedy kiedy czujesz, że dopiero się rozkręcasz. Ty wybierasz tempo, czas trwania i warianty zabawy. Opowiemy o różnych technikach i fantazjach, które działają na kobiety w czasie zabawy solo. Dzięki masturbacji kobiety odkrywają, co je podnieca, wiedzą, że mogą przeżywać orgazm, potrafią zadbać o siebie. A wszystko to co sprawdza się w czasie w czasie zabawy solo, działa na kobiety także w trakcie przygód erotycznych z partnerem lub partnerką.

Czytaj więcej

ODCINEK 07 Zgwałcił mnie bardzo miły facet

Jak wyznaczać granice w seksie? I jak je respektować? Wiedza dla wszystkich kobiet i mężczyzn. Niektórzy uznają, że kiedy kobieta doświadcza krzywdy, przemocy w przestrzeni seksualnej, to nic wielkiego się nie stało, albo że to wyłącznie jej wina, bo widocznie nie protestowała wystarczająco mocno, albo dlatego że wypiła za dużo alkoholu, albo poszła w niewłaściwe miejsce.

Przemoc seksualna jest ignorowana, traktowana jako coś, co się po prostu czasem „rozrywkowym” dziewczynom przydarza, albo robi się z tego żarty. A to jest straszne przeżycie, kiedy kobieta zostaje zmuszona do uprawiania seksu, którego nie chce lub na który nie czuje się gotowa. Niestety, kobiety są osaczone i osamotnione w wyznaczaniu jasnych granic w seksie i w korzystaniu z prawa do ich egzekwowania. Dobry, pełen szacunku, radosny seks oznacza podejście do niego jak do działania, które podejmujemy wspólnie z kochanką czy kochankiem, a nie w opozycji do niej/niego. Dla mnie każda forma seksu jest w porządku, dopóki jest na to zgoda obu stron. Zgoda w postaci głośnego i wyraźnego: „tak!”, „tak, chcę tego”, albo „chcę tego więcej, nie przestawaj” jest jedyną rzeczą, która sprawia, że seks jest OK – mówi Joanna Keszka w nagraniu. Niestety, kobietom nie daje się narzędzi do stawiania i ochrony swoich granic w seksie, a mężczyzn nie uczy się, że jeśli mają ochotę na seks, muszą upewnić się, czy kobieta też tego chce i jej również sprawia to przyjemność. Przedstawimy koncepcję Entuzjastycznego Przyzwolenia. Powiemy, coś czego swoim czytelniczkom nie powiedziała Wisłocka: to nie twoja wina. Winny jest zawsze gwałciciel.

Czytaj więcej

ODCINEK 08 Czy świat by upadł, gdyby seks był przyjemny i zabawny także dla kobiet?

Seks to klej, który łączy ludzi w pary, o ile jest przyjemny dla obu stron. Przedstawimy propozycje zabaw erotycznych dla świeżo zakochanych par i dla osób w trwałych związkach. Jak się bawić w łóżku?

Opowiemy o Potędze Zabawnego Seksu, czyli o domowych przepisach na zabawny seks: Jedzenie i seks. Role Play (czyli bycie w łóżku trochę sobą, a trochę kimś innym), jak bawić się w Erotycznego Masażystę, oraz szybki kurs świntuszenia. A także pomysły na seks na wyjątkowe okazje: Seks na wakacjach. Seks na noc poślubną i seks na rocznicę ślubu. Dużo zabawnego i urozmaiconego seksu, gdzie jest miejsce na przyjemność dla niej i dla niego. W polskich sypialniach w czasie seksu często panuje atmosfera dostojnej powagi, tak jakby z sufitu patrzyli na nas przodkowie, sąsiedzi, proboszcz i pan z telewizora i oceniali, czy jeszcze zachowujemy się odpowiednio nobliwie, czy już powinniśmy przestać się wygłupiać. Będziemy namawiać do przyprawienia zabaw w łóżku szczyptą humoru. Nie bójmy się dokazywania w łóżku. To nie wspólne baraszkowanie, ale rutyna i zbędna powaga jest niebezpieczna, bo odbiera nam przyjemność z seksu.

Czytaj więcej
Czytaj więcej

Kolejne odcinki co tydzień w aplikacji Empik go

Magda
Mołek

Dziennikarka telewizyjna. Od 25 lat w rozmowach, które prowadzi z gośćmi w różnych programach, poszukuje odpowiedzi na najważniejsze pytania. Od niedawna ma swój kanał na YouTubie “W MOIM STYLU” Kobiece sprawy leżą jej na sercu od zawsze a kobieca seksualność jest, według niej, jedną z najważniejszych. Stąd pomysł na podcast w duecie z Joanną Keszką.

Zdjęcie Magdy Mołek i Joanny Keszki

Trenerka Kreatywnego Seksu, specjalistka w temacie kobiecej seksualności, edukatorka seksualna i pisarka scenariuszy erotycznych. Autorka poradników i książek o seksie „Grzeczna to już byłam”, „Potęga Zabawnego Seksu”. Pisze o kobiecej perspektywie w polskich rozmowach na temat seksu na portalu www.barbarella.pl. Prowadzi warsztaty i szkolenia w całej Polsce.

Joanna
Keszka

Empik go logo

Niesamowite historie w każdej chwili

Słuchaj podcastu "Rozważna i erotyczna" w aplikacji Empik Go. Co tydzień nowy odcinek.

Wybieraj też spośród ponad 100 tys. ebooków, audiobooków i podcastów

Wypróbuj*

* Dołącz do społeczności abonentów Empik Go, wybierając jeden z dogodnych abonamentów. Anuluj w dowolnym momencie.

Masz kod promocyjny? Zrealizuj go tutaj

zdjęcie serialu na ekranie

Jedno konto. Słuchaj i czytaj na wielu urządzeniach

 • ikona aplikacji

  Telefon i tablet

  link do applikacji link do applikacji link do applikacji
 • ikona aplikacji

  Apple CarPlay

  link do applikacji ikona aplikacji
 • ikona aplikacji

  Czytniki InkBOOK

  link do applikacji
  logo PocketBook pokazujące dodatkowe informacje po kliknięciu

  PocketBook

  Aby zobaczyć aplikację Empik Go na czytniku PocketBook należy zaktualizować urządzenie do najnowszej wersji oprogramowania. Jesteśmy dostępni na modelach Touch Lux 5, Touch HD 3, InkPad 3, Color.