Spis treści:

  1. Co przyciąga graczy do symulatorów?
  2. Zostań rajdowcem lub pilotem - symulatory pojazdów
  3. Do pracy rodacy - symulatory o prowadzeniu biznesu
  4. Komedia na ekranie, czyli absurdalne symulatory

 

Mówiąc o najpopularniejszych symulatorach nie mam na myśli tylko tytułów pozwalających nam prowadzić auto rajdowe po krętych odcinkach specjalnych, czy latać samolotem po całym świecie. Oczywiście takie tytuły, jak „Assetto Corsa”, „Dirt Rally 2.0”, czy „Microsoft Flight Simulator” skupiają wokół siebie spore społeczności graczy. Jednak naprawdę szokującym jest to, że rekordy sprzedaży potrafią bić tytuły pozwalające nam na sianie zboża, jeżdżenia ciężarówką, czy wcielenie się w menela zbierającego drobne.

Gracze pokochali pracę w wirtualnym świecie. Wynika to z kilku kwestii nakładających się na siebie. Spróbujmy przeanalizować temat i sprawdzić, w czym tkwi potęga symulatorów oraz po jakich przedstawicieli gatunku warto sięgnąć.

 

Assetto Corsa Competizione

 

Co przyciąga graczy do symulatorów?

Zasiadanie do gier po to, aby pracować wydaje się pomysłem wręcz szalonym. Mimo to całe rzesze graczy przemierzają tysiące kilometrów po polach w swoich traktorach lub rozkręcają auta śrubka po śrubce. Dlaczego tak się dzieje?

  • Sielankowa rozgrywka - wiele gier symulacyjnych skupia się na pracy, ale przedstawia ją w sposób bardzo spokojny. Uprawianie wirtualnego pola nie oznacza wysiłku fizycznego i licznych stresów. Zamiast tego uruchamiamy wirtualny traktor i obserwujemy, jak siew odbywa się praktycznie automatycznie. Podróżowanie ciężarówką przez Europę nie katuje nas korkami, a zamiast tego raczy ładnymi krajobrazami i muzyczką płynącą z głośników. Spokojna rozgrywka w symulatorach jest zwyczajnie relaksująca i nie dostarcza dodatkowych zmartwień.
  • Spełnianie marzeń - nie każdy ma szczęście wykonywać wymarzoną pracę. Dzięki symulatorom możemy poprowadzić własny warsztat samochodowy, kierować pociągiem lub rzucić życie w mieście i rozkręcić własną farmę. Zastanawiając się nad popularnością symulatorów szybko dostrzeżemy w nich suplement spełniania marzeń o innym życiu niż to, które prowadzimy na co dzień.
  • Wymagania sprzętowe - nie mogło zabraknąć pewnego aspektu technicznego symulatorów. Większość gier tego typu ma niewielkie wymagania sprzętowe. W przypadku użytkowników komputerów jest to bardzo istotna cecha. Gry nie wyciskające siódmych potów z najnowszych maszyn są automatycznie otwarte na znacznie większą publiczność.

Tak prezentują się trzy istotne kwestie wpływające na popularność symulatorów. Oczywiście nie są to wszystkie powody, dla których gracze chętnie sięgają po tytuły symulacyjne. Warto się przyjrzeć konkretnym tytułom i temu co mają do zaoferowania.

Zostań rajdowcem lub pilotem - symulatory pojazdów

Większość ludzi nie stać na posiadanie sportowego samochodu i upalanie go na torze. Niewiele osób może sobie pozwolić także na szybowanie w przestworzach. Na szczęście mamy kategorię symulatorów, które pozwalają zasiąść w kokpicie maszyn pozostających poza naszym zasięgiem.

  • „Assetto Corsa Competizione” - gra stworzona przez pasjonatów wyścigów samochodowych. Pierwsze „Assetto Corsa” było bardzo niszową grą zawierającą niewiele maszyn i torów. Natomiast oferowała imponującą fizykę oraz oprawę graficzną. Jej kontynuacja trafiła na zdecydowanie szersze wody i jest dostępna nie tylko na PC, ale także na konsolach PS5, PS4, Xbox Series X/S i Xbox One. W przypadku wydań konsolowych gracze otrzymali ciekawą alternatywę dla serii „Forza Motorsport” i „Gran Turismo”, które mimo symulacyjnego charakteru pełnymi symulatorami nie są. W grze możemy poprowadzić zarówno kultowe supersamochody, jak i najnowocześniejsze auta wyścigowe, które pozwalają brać udział w emocjonujących zawodach.
  • „Dirt Rally 2.0” - gry rajdowe mają swoje złote czasy za sobą, a najnowsze tytuły stawiają na symulację, a nie zręcznościową zabawę. „Dirt Rally 2.0” wyrósł na serii „Colin McRae Rally” i oferuje zaawansowaną symulację samochodów rajdowych. Gra wymaga nie tylko świetnej techniki jazdy samochodem rajdowym, ale także umiejętności odpowiedniego ustawiania parametrów auta rajdowego. Niewiele gier w historii tak dobrze oddawało charakter sportu, jakim są rajdy samochodowe. Gra jest dostępna na PC, PS4 oraz Xbox One.

 

Dirt rally 2.0 game of the year

 

  • „Microsoft Flight Simulator” - seria symulatorów lotniczych Microsoftu nigdy nie miała sobie równych, ale w 2020 roku reset serii przyniósł grę zaskakująco imponującą. „Microsoft Flight Simulator” nie tylko oferuje idealnie odwzorowane maszyny i wierną symulację ich prowadzenia. W grze znalazł się cały świat generowany na bieżąco w grze dzięki dostępowi do danych satelitarnych. Specjalnie opracowana sztuczna inteligencja odwzorowuje aktualny wygląd Ziemi w grze, a co za tym idzie pozwala graczom dosłownie polatać samolotem nad własnym domem. Symulator lotniczy został wydany na PC oraz Xbox Series X/S, ale można go ograć w chmurze na Xbox One.

 

Microsoft flight simulator

 

  • „SnowRunner” - offroad potrafi rozbudzać wyobraźnię, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, jak trudne jest jeżdżenie w terenie. „SnowRunner” jest kontynuacją serii Spintires i sadza graczy za kierownice ciężarówek oraz terenówek do pracy w ciężkim terenie. Cała zabawa polega na przewożeniu różnych towarów przez bezdroża, a o sile tytułu stanowi fenomenalna fizyka nawierzchni. Prawdopodobnie nie zobaczycie drugiej gry z tak realistycznym błotem. Grę można sprawdzić na PC, PS5, PS4, Xbox Series X/S, Xbox One i Nintendo Switch.

 

SnowRunner

 

  • „Euro Truck Simulator 2” - gra fenomen, której popularność przerosła oczekiwania twórców. Załóż swoją firmę transportową, kup ciężarówkę i rusz w podróż z towarami przez Europę. Tak w skrócie można zarysować cały koncept gry. Wokół niego zbudowano fantastyczny symulator osadzony w wielkim otwartym świecie. Studio SCS Software nie tylko regularnie dodaje nowe rozszerzenia powiększające świat, ale także na bieżąco odświeża wcześniej dostępne lokacje, aby tytuł był spójny graficznie. Jakby tego było mało równolegle deweloper rozwija grę „American Truck Simulator”, która zgodnie z tytułem rozgrywa się na amerykańskich drogach. Obie pozycje trafiły tylko na PC.

 

Euro Truck Simulator 2

 

Do pracy rodacy - symulatory o prowadzeniu biznesu

Powyższe gry skupiały się na prowadzeniu pojazdów, choć zawierały pewne elementy ekonomiczne. Mimo to zupełnie odrębną kategorią symulatorów są tytuły dosłownie pozwalające nam otworzyć własny biznes i pracować.

  • „Farming Simulator” - prowadzenie farmy wydaje się być bardzo wyświechtanym pomysłem, a mimo to seria „Farming Simulator” jest jedną z najpopularniejszych marek growych w Europie. To właśnie w tej grze możemy rzucić wszystko i uciec na wieś. Zaczynamy ze skromnym skrawkiem zieleni i podstawowym sprzętem rolniczym, aby w trakcie zabawy stworzyć wielkie gospodarstwo rolne. Jazda kombajnem po polu wyzwala w człowieku niezwykły spokój i o ile obecnie możemy siać zboża w „Farming Simulator 22” to prawdziwy szczyt popularności dla serii przypadał na odsłonę „Farming Simulator 19”. Najnowsze odsłony serii można ograć zarówno na komputerach, jak i aktualnych konsolach. Temat prowadzenia farmy jest tak popularny, że na rynku znajdziemy kilka podobnych serii.

 

Farming Simulator 20

 

  • „Car Mechanic Simulator 2021” - założenie gry jest bardzo proste. Otwieramy własny warsztat i przyjmujemy kolejne samochody do naprawy. Zadanie gracza nie ogranicza się do aspektów ekonomicznych rozwoju firmy. Kluczowym dla zabawy jest znalezienie przyczyn awarii pojazdów i prawidłowe ich naprawienie. W grze znalazło się wiele modeli samochodów, a każda wizyta nowego klienta jest pewnego rodzaju łamigłówką i układanką polegającą na rozkręcaniu kolejnych elementów i składaniu ich w całość. Tytuł wydany na PC, PS5, PS4, Xbox Series X/S i Xbox One spełnia marzenia wszystkich domorosłych mechaników, którzy nie mogli otworzyć własnych warsztatów.

 

Car mechanic simulator

 

  • „Cooking Simulator” - polski symulator szefa kuchni pozwala graczom na poprowadzenie upadającej restauracji. Podczas rozgrywki trzeba będzie zarządzać lokalem i przede wszystkim gotować. Dzięki zaawansowanemu silnikowi graficznemu proces gotowania przybiera formę zręcznościowej zabawy. Można wykorzystać przepisy znajdujące się w grze lub tworzyć własne wariacje na temat posiłków. Gra w zasadzie lawiruje pomiędzy zabawną grą zręcznościową, a symulacją. Tytuł spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem graczy i można go sprawdzić na komputerach PC i konsolach PS4, Xbox One oraz Nintendo Switch.

 

Cooking Simulator

 

  • „Surgeon Simulator 2” - kolejna gra znajdująca się na pograniczu gamingowej komedii i symulacji. W „Surgeon Simulator 2” twórcy bardzo lekko podeszli do pracy tytułowego chirurga. Zaawansowany silnik fizyczny zmienia operacje w zręcznościowe łamigłówki, co prowadzi do wielu zabawnych sytuacji. Na pewno nie jest to gra, z której można nauczyć się medycznego fachu. Z drugiej strony przedstawienie poważnego tematu w tak zabawny sposób wydaje się być znacznie lepszym podejściem niż ukazywanie ponurych aspektów życia lekarza. Tytuł trafił na PC i konsole Xbox Series X/S oraz Xbox One.

 

Farming simulator 22

 

Komedia na ekranie, czyli absurdalne symulatory

Podejmując temat popularnych symulatorów nie sposób pominąć tych absurdalnych tytułów, które robią wokół siebie sporo szumu. Gracze szukający szaleństwa mogą sięgnąć po „Goat Simulator”, w którym wcielą się w kozę z piekła rodem niszczącą życie mieszkańców miasteczka. W „Bum Simulator” wcielimy się w rolę menela, który zbiera puszki, żebrze o drobne i snuje się po alejkach miasta. No i to nadal nie jest najbardziej szalony pomysł.

W „I am Bread” możemy się wcielić w kromkę chleba szukającą dla siebie lepszej przyszłości. Z kolei „Rock Simulator” pozwala nam poleżeć sobie w różnych krajobrazach, jako tytułowy kamień. W ramach mini-gry można się stoczyć ze skarpy. Miłośnicy natury mają możliwość drapania kory drzew i łowienia pstrągów, jako niedźwiedź w „Bear Simulator”. Natomiast właściciele automatycznych odkurzaczy mogą poczuć to co czują ich robotyczni przyjaciele w „Robot Vacuum Simulator”.

Symulatory stały się bardzo popularnym gatunkiem gier, ponieważ ludzie marzą o wcielaniu się w kogoś kim nie są. Gracze szukają sielankowej zabawy i nierzadko absurdalnych przygód. Jak pokazują powyższe przykłady praktycznie wszystko można przekuć w grę symulacyjną, czego dowodem są kolejne premiery zarówno tych realistycznych, jak i absurdalnych simów.  


Zainteresował cię temat? Sprawdź nasze podobne wpisy:


Zdjęcie okładkowe: Shutterstock