„Superbohaterki” – recenzja

Kobiety podbijają świat, a ich sukcesy i osiągnięcia, także te sprzed setek lat, wreszcie wychodzą na światło dzienne. Widać to doskonale, gdy rozejrzymy się po nowościach wydawniczych, również tych skierowanych do dzieci. „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet” (wyd. Debit), „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” (wyd. Znak), a także trochę starsze „Wielkie małe kobietki” (wyd. Czerwony Konik) – to jeszcze nie wszystko. Właśnie ukazała się książka autorska Małgorzaty Frąckiewicz, pt. „Superbohaterki” (wyd. Ezop).

Każda ze wspomnianych pozycji podchodzi do tematu nieco inaczej – zarówno na etapie doboru bohaterek, jak i w sposobie prezentacji ich życia i osiągnięć. Tym razem autorka wzięła na warsztat sylwetki czternastu niezwykłych, pochodzących z różnych kontynentów kobiet, które zmieniły świat. A zmieniły go, działając w takich dziedzinach, jak: chemia, medycyna, biologia, fizyka czy matematyka. Inge Lehmann, Mary Anning, Rosalind Franklin czy Maria Skłodowska-Curie, która pojawia się niemal zawsze, gdy o kobietach wybitnych mowa, poświęciły życie wybranym dziedzinom, zarówno w teorii, jak i w praktyce.

Autorka skrupulatnie przygotowała się do stworzenia tej książki – zebrała dużo informacji i ciekawostek, które z pewnością zainteresują małych czytelników, a także zainspirują do dalszego odkrywania. Trudne słowa, których nie sposób uniknąć, pisząc o różnych dziedzinach nauki, zostały wyjaśnione pod lub obok tekstu, tak by nie trzeba było przerywać tej fascynującej lektury, by zajrzeć do słownika.

To, co różni „Superbohaterki” od innych książek o wybitnych kobietach, to zadania dla dzieci. Po lekturze każdego rozdziału mogą one samodzielnie przeprowadzić eksperyment lub wykonać przyrząd naukowy. Bardzo ważną rolę odgrywają tu też ilustracje i opracowanie graficzne, które wraz z ciekawą treścią tworzą wyjątkową całość.

Ewa Świerżewska

Superbohaterki

tekst i il. Małgorzata Frąckiewicz
wyd. Ezop, 2017
wiek: 8+

Kup książkę

Zobacz także

Komentarze