Pucio szybko stał się literackim fenomenem i trudno się temu dziwić. Książki o małym chłopcu to nie tylko ciekawie ujęte codzienne historie, ale przede wszystkim cenne lekcje dla maluchów. Marta Galewska-Kustra, czyli autorka serii, to bowiem logopedka i pedagożka dziecięca. W efekcie kolejne tomy pozwalają trenować naukę literek i poprawnej wymowy, a jednocześnie nie nudzą małych czytelników.

Dlaczego Pucio jest dobry dla dzieci?

Młodzi rodzice są coraz bardziej świadomi, dlatego chętnie kupują swoim pociechom pierwsze książeczki, nawet jeśli sami nie są molami książkowymi. Zarówno popularna Kicia Kocia, jak i Pucio szybko zdystansowali konkurencję wśród lektur dla najmłodszych. Najbardziej wymowny był pod tym względem rok 2022, kiedy to według opublikowanego przez „Wprost” rankingu, Marta Galewska-Kustra (Pucio) oraz Anita Głowińska (Kicia Kocia) uplasowały się tuż za plecami Remigiusza Mroza w zestawieniu najbardziej poczytnych twórców.

Wpływ na tak duże zainteresowanie przygodami Pucia ma kilka czynników. Pierwszym jest z pewnością dydaktyczny i edukacyjny wymiar książek. Pucio i pozostali bohaterowie uczą dzieci czytać, a także poprawnie wymawiać najpierw proste, a potem bardziej skomplikowane słowa i zdania. Połączenie napisów i prostych obrazków najlepiej działa na wyobraźnię maluchów. Po drugie Pucio jest bohaterem codziennych, pozbawionych przemocy czy nadmiernych bodźców historii. Wraz z Puciem wyjeżdżamy nad jezioro, robimy zakupy czy zjeżdżamy na sankach podczas zimowych ferii. Historie opowiadane w książkach przekazują pozytywne wartości i są dalekie od kontrowersji.

Wreszcie warto zauważyć, że zarówno Kicia Kocia, jak i Pucio to serie polskich autorek. Realia przedstawione w poszczególnych historyjkach są dobrze znane każdemu z nas i łatwiej utożsamić się z bohaterami.

Z kolei już 15 maja w sprzedaży zupełna nowość! „Pucio poznaje kolory i dźwięki” to spora odmiana od dotychczasowych tytułów, ponieważ jest to książka interaktywna! Książka przeznaczona już dla rocznych dzieci pozwala nie tylko oglądać znakomite ilustracje Joanny Kłos, ale także usłyszeć dźwięki, o których traktują poszczególne opowieści.
 

Pucio kolejność czytania książek
 

Seria Pucio – kolejność książek

W przypadku serii Pucio kolejność książek nie ma związku z wydarzeniami fabularnymi. Pod względem historii możemy sięgnąć po dowolny tom, który zawsze będzie zamkniętym wątkiem z podsumowaniem i miejscem na wyciągnięcie wniosków przez małego czytelnika bądź słuchacza. Czy zatem faktycznie mamy pełną dowolność, czytając książki, których bohaterem jest Pucio? Jaka kolejność powinna być zachowana? Odpowiedzią na to pytanie jest wiek dziecka.

Warto zaznaczyć, że seria o Puciu została opracowana z myślą o najmłodszych dzieciach, dla których nierzadko jest to pierwsza książka w życiu. Stąd chociażby twarda oprawa i strony, aby po prostu maluch nie zniszczył tak łatwo swojego egzemplarza. Przede wszystkim jednak kolejność Pucia ma związek z dostosowaniem poziomu historyjek do wieku dziecka. Pierwsze tomy powstały z myślą o niemowlakach w okolicach 6. miesiąca życia, natomiast przygodę z sympatycznym bohaterem dzieci kończą w okolicach 3-4 lat. Z racji faktu, że maluchy często lubią słuchać tej samej historii wielokrotnie, kilkanaście tomów książek spokojnie wystarczy na ten okres. Jak jednać dostosować książki do wieku dziecka?

 

Targi książki empik pucio

 

Pucio – kolejność dostosowana do wieku dziecka

Dla maluchów, które nie obchodziły jeszcze pierwszych urodzin Marta Galewska-Kustra przygotowała dwa tomy, z których warto zacząć od „Pucio uczy się mówić”, ponieważ w tej części autorka prezentuje nam zarówno głównego bohatera, jak i jego rodzinę. Dzięki temu łatwiej potem zrozumieć kolejne perypetie Pucia.

Pucio dla dzieci od około 6 miesięcy:

Najmłodsi mogą zacząć też od mniejszej książeczki, jaką jest „Pucio. Zabawy gestem i dźwiękiem”. W ramach prostych historyjek dzieci ćwiczą wymowę prostych sylab.

  1. „Pucio uczy się mówić”
  2. „Pucio. Zabawy gestem i dźwiękiem”
     

Pucio kolejność zabawy gestem i dźwiękiem
 

Pucio dla dzieci w wieku 1+

Kolejne tomy charakteryzują się stopniowym rozszerzaniem ćwiczeń dla dzieci, a także bardziej rozbudowanymi historiami. Rodzice dzieci w wieku 1+ mogą zaopatrzyć się w tytuły:

  1. „Pucio mówi pierwsze słowa”
  2. „Co robi Pucio?”
  3. „Pucio mówi Dzień dobry”
  4. „Pucio mówi Dobranoc”
     

Pucio mówi pierwsze słowa kolejność
 

Pucio dla dzieci w wieku 2+

Po drugich urodzinach można zaczytywać się w kolejnych przygodach Pucia. Kolejność książek jest dowolna, ale z racji przygód związanych z konkretnymi porami roku, można dobrać tytuły do pogody za oknem.

  1. „Pucio i ćwiczenia z mówienia”
  2. „Pucio w mieście”
  3. „Pucio na wsi” 
  4. „Pucio rośnie zdrowo”
  5. „Pucio u lekarza”
  6. „Pucio chce siusiu, czyli pożegnanie pieluszki”
     

Pucio i ćwiczenia z mówienia kolejność
 

Pucio dla dzieci w wieku 3+

Przechodzimy teraz do książek, które zostały przygotowane z myślą o 3-latkach. Znajdziemy tu teksty, które wspierają rozwój mowy i poszerzają słownictwo dzieci. Zaliczymy tu takie tytuły jak:

  1. „Pucio na wakacjach”
  2. „Pucio umie opowiadać”
  3. „Pucio zostaje kucharzem”
  4. „Pucio robi porządek”
     

Pucio robi porządek kolejność
 

Warto jednak podkreślić, że zaprezentowany podział wiekowy jest jedynie sugestią autorki oraz wydawnictwa, a wybór poszczególnych tytułów zależy przede wszystkim od Twojego dziecka. Maluchy w tym okresie rozwijają się w różnym tempie i dla niektórych najprostsze historyjki szybko okażą się za proste, a w przypadku innych warto wrócić do wcześniejszych tomów.

Odkryj świat ze swoim dzieckiem i niech towarzyszy Wam w tej przygodzie Pucio. Kolejność książek dostosuj do rozwoju malucha i ciesz się wspólną lekturą. A po więcej podobnych poradników zapraszamy do sekcji Czytam.