Spis treści:

  1. Jak szybko rozmrozić kurczaka?
  2. Jak szybko rozmrozić mięso mielone?
  3. Jak rozmrozić mięso w mikrofali?
  4. Jak rozmrozić mięso w piekarniku?  
  5. Czy można rozmrażać mięso w ciepłej wodzie?
  6. Ile czasu rozmraża się mięso w lodówce, wodzie i mikrofalówce?

Jak szybko rozmrozić kurczaka?

Niezależnie od rodzaju mięsa, najbezpieczniejszym sposobem rozmrażania jest powolne rozmrażanie w lodówce. Po prostu kawałek mięsa kładziemy w miseczce lub głębokim talerzu i pozwalamy mu powoli wrócić do stanu surowego. Lodówka zapewnia większe bezpieczeństwo – niska temperatura zapobiega szybkiemu namnażaniu bakterii. Co zrobić, kiedy potrzebujemy tego mięsa szybko?

Szybkie rozmrażanie kurczaka zależy od tego, czy mamy do czynienia z całym zamrożonym ptakiem, czy z elementami. Całego kurczaka zawiniętego w folię możemy włożyć do wody w temperaturze pokojowej. Po kilku minutach wodę trzeba zmienić i powtarzać ten proces, aż kurczak będzie rozmrożony.

A jak szybko rozmrozić pierś z kurczaka i inne elementy? Tak samo! Wkładamy filet, pałeczki lub skrzydełka do woreczka, a  następnie do wody w pokojowej temperaturze i czekamy, aż się rozmrożą, pamiętając o wymienieniu wody na cieplejszą.

W zasadzie jedynym ratunkiem dla osoby potrzebującej szybko rozmrozić kurczaka będzie dodanie zamrożonych elementów np. do sosu lub wody i ugotowanie ich. Nie pozwala to na wielkie manewry smakowe, ale z pewnością przyspiesza proces. W ten sposób możemy zrobić potrawki, gulasze drobiowe czy zupy.

Kolejnym sposobem na bezpieczne rozmrażanie kurczaka będzie kuchenka mikrofalowa. W większości kuchenek można włączyć tryb rozmrażania, w którym trzeba podać wagę produktu. Warto skorzystać z tej opcji, kiedy czas nas goni.

Jak szybko rozmrozić mięso mielone?

Mięso mielone, podobnie jak kurczak, powinno być rozmrażane w sposób bezpieczny. Najlepiej zostawić je na dolnej półce w lodówce upewniając się, że podczas rozmrażania niczego nie zaleje. Kiedy jednak potrzebujemy go szybciej, możemy mięso w folii włożyć do wody w temperaturze pokojowej. Woda będzie powolutku rozmrażała mięso. Taką wodę trzeba wymieniać wtedy, kiedy stanie się zimna.

Czasem mięso można rozmrozić bardzo szybko. Warto przed rozmrażaniem sprawdzić, jak chcemy wykorzystać mięso mielone. Jeśli ma być elementem sosu czy gęstej zupy, możemy je dodać bezpośrednio do pozostałych składników. Podgrzewając się, mięso będzie się najpierw rozmrażało, a potem gotowało. Jeśli jednak z mięsa chcemy przygotować nadzienie do warzyw lub kotleciki, musimy uzbroić się w cierpliwość i powoli rozmrażać mięso.

Mięso mielone również można rozmrażać w mikrofali. Wtedy należy wyciągnąć je z folii, położyć na talerzyk i korzystać z instrukcji producenta mikrofalówki dotyczących czasu i mocy.

Jak rozmrozić mięso w mikrofali?

Współczesne mikrofalówki są wyposażone w funkcje rozmrażania. Trzeba jednak pamiętać, by takie rozmrażanie przeprowadzić w sposób bezpieczny, żeby nie dopuścić do niekontrolowanego rozwoju bakterii.

  1. Przed rozmrażaniem, musimy usunąć opakowanie – szczególnie plastikowe folie. Najlepiej mięso przełożyć do naczynia, w którym można je bezpiecznie podgrzać w mikrofalówce.
  2. Następnie na urządzeniu musimy wybrać funkcję rozmrażania i podać wagę produktu. Jeśli takiej funkcji nie mamy, nastawmy mikrofalówkę na najniższą moc.
  3. W trakcie rozmrażania przerywaj podgrzewanie, wyjmuj mięso i je przewracaj. Dzięki temu będzie rozmrażać się równomiernie i żadna część nie zacznie się gotować. 
  4. Jeśli mięso po podgrzaniu w kuchence mikrofalowej jest nadal częściowo zamrożone, przenieś je do lodówki, aby dokończyć rozmrażanie. Pozwala to na wolniejszy i bardziej równomierny proces rozmrażania oraz zmniejsza ryzyko rozwoju bakterii.

Po całkowitym rozmrożeniu mięsa ugotuj je natychmiast. Mięsa raz zamrożonego nie zamrażamy ponownie.

Jak rozmrozić mięso w piekarniku?

Nie zaleca się rozmrażania mięsa w piekarniku. Po pierwsze, jest to chyba najmniej opłacalny sposób rozmrażania. Po drugie, rozmrażanie w piekarniku jest trudniejsze i może spowodować  szybki wzrost bakterii, wysuszenie czy przypieczenie zewnętrznych warstw mięsa. Jeśli jednak znajdziesz się w sytuacji, w której musisz szybko rozmrozić mięso i nie możesz użyć innych metod, spróbuj następujących kroków.

  1. Mięso rozmrażane w piekarniku nie może być w opakowaniu. Trzeba je przełożyć na blaszkę i podgrzewać w bardzo niskiej temperaturze, około 60-70 stopni. Piekarnik musi być wystarczająco ciepły, by ułatwić rozmrażanie, ale niezbyt gorący, bo inaczej mięso zacznie się gotować.
  2. Aby pomóc zatrzymać wilgoć i zapobiec przesuszeniu, mięso powinno się przykryć luźno folią aluminiową.
  3. Co kwadrans trzeba mięso wyciągać i sprawdzać, czy się równomiernie rozmraża. Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki gotowania (takie jak brązowienie lub skwierczenie), natychmiast wyjmij mięso z piekarnika. Jeśli zauważysz, że jedna strona mięsa rozmraża się szybciej niż druga, może być konieczne obrócenie go.
  4. Po całkowitym rozmrożeniu mięsa ugotuj je natychmiast, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju bakterii. Unikaj ponownego zamrażania mięsa.

Tę metodę stosujemy wyłącznie w sytuacjach awaryjnych i nie powinna ona stanowić podstawowej metody rozmrażania mięsa. Zdecydowanie najlepiej rozmrażać mięso w lodówce, wodzie lub mikrofalówce.

Czy można rozmrażać mięso w ciepłej wodzie?

Najbezpieczniejszą metodą rozmrażania mięsa jest powolne rozmrażanie w lodówce, zimnej wodzie lub mikrofali. Dlaczego? Dzięki niskiej temperaturze zmniejsza się ryzyko rozwoju bakterii, które mogą być przyczyną chorób. Wysoka temperatura sprawia, że mięso rozmraża się nierównomiernie – z zewnątrz zaczyna się ścinać, a środek pozostaje surowy. Efektem może być kawałek mięsa, którego nie będziemy chcieli ponownie podgrzewać ze względu na walory smakowe. Dodatkowym problem w rozmrażaniu mięsa w gorącej wodzie jest rozpuszczanie się plastikowej torebki.

Mięso można ostrożnie rozmrażać w ciepłej wodzie, pod warunkiem, że będzie ono zamknięte w szczelnej torebce. Wodę trzeba wymieniać często, a samo mięso nieco przewracać tak, by mieć pewność, że rozmraża się równomiernie.

Ile czasu rozmraża się mięso w lodówce, wodzie i mikrofalówce?

Czas rozmrażania mięsa zależy od temperatury, w której zachodzi proces rozmrażania i od ilości mięsa. Rozmrażanie w lodówce zajmuje najwięcej czasu. Subiektywnie jednak może wydawać się najszybsze – mięso możemy wyciągnąć z zamrażarki rano, a po powrocie z pracy wykorzystać. Podobnie możemy zostawić je w lodówce na noc, by rano je przygotować. Szybciej rozmraża się mięso w wodzie czy mikrofali. Obie te metody wymagają jednak aktywnego kontrolowania procesu. Być może zajmuje to mniej czasu, ale zużywa więcej naszej uwagi.

Podobnie jak mrożenie jest elementem planowania i zarządzania zasobami, podobnie efektywne rozmrażanie jest elementem dobrego planowania przygotowania posiłków.

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Gotuję.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock