Spis treści:

  1. Przyczyny otyłości u kotów
  2. 5 wskazówek jak odchudzić kota 
  3. Ile trwa odchudzanie kota?

Przyczyny otyłości u kotów

Za jedną z najczęstszych przyczyn występowania otyłości u kotów uważa się zbyt dużą podaż kalorii, przekraczającą dziennie zapotrzebowanie. Może się to wiązać z brakiem wiedzy na temat zapotrzebowanie kalorycznego i brakiem kontroli nad ilością podawanego jedzenia. Warto tutaj zaznaczyć, że zapotrzebowanie kaloryczne będzie się zmieniać wraz z wiekiem, zmianami w stanie zdrowia czy poziomem aktywności fizycznej. Powinno być zatem aktualizowanie i dostosowane do potrzeb pupila.


Dowiedz się z naszego artykułu: Ile powinien ważyć kot? Jak rozpoznać nadwagę u kota?


Pod lupę należy wziąć też nawyki żywieniowe i nasze ludzkie przyzwyczajenia. Często rezygnujemy z odmierzania dawki pokarmu i kontrolowania smaczków. Istotny jest też sposób karmienia – koty ze stałym dostępem do karmy są dużo bardziej narażone na rozwój otyłości, niż te, u których pory karmienia i ilość pokarmu są regulowane.

Do wystąpienia nadwagi i otyłości u kota predysponowane są koty po kastracji bądź sterylizacji. Wiąże się to ze zmianami hormonalnymi i metabolicznymi w organizmie. Zamiast analizować, jak odchudzić kota po sterylizacji, powinniśmy już tuż po zabiegu zaktualizować zapotrzebowanie na kalorie, kontrolować podaż pokarmu i poziom aktywności, a także regularnie ważyć pupila, by wyłapać ewentualne zmiany w masie ciała, zanim problem narośnie.

Niemniej ważne są przyczyny zdrowotne i choroby, które mogą przyczyniać się do zwiększenia masy ciała, dlatego rozpoczynając przygodę z odchudzaniem, pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza weterynarii i weryfikacja, czy stan zdrowia kota jest stabilny.

5 wskazówek jak odchudzić kota 

  1. Weryfikacja stanu zdrowia 

Przed procesem odchudzania zawsze powinniśmy zweryfikować stan zdrowia, by wykluczyć możliwe zdrowotne przyczyny otyłości, ale także zweryfikować, czy otyłości nie towarzyszą inne choroby, które należy wziąć pod uwagę w dietoterapii. Przechodząc przez długotrwały proces odchudzania, nie możemy zapominać o kontrolnych badaniach.

  1. Weryfikacja ilości spożywanych kalorii, w tym przekąsek

Nie da się bezpiecznie odchudzić pupila bez kontroli ilości spożywanych kalorii. W pierwszej kolejności obliczamy, jakie jest dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Następnie, na podstawie kaloryczności stosowanego pokarmu, obliczamy jego dawkę. Nie możemy zapominać o uwzględnieniu smakołyków, jeśli te są stosowane. W naszych wyliczeniach uwzględniamy wszystko, co spożywa zwierzak. Nie pomińmy kalorii z suplementów, jeśli te są stosowane np. oleje omega-3, które mogą nieść znaczącą dawkę kalorii.

  1. Wybór odpowiedniego pożywienia

Proces odchudzania może być nieefektywny bez dobrania odpowiedniego pokarmu. Jeśli do tej pory nasz kot spożywał karmę suchą, pierwszym krokiem jest wymiana jej na dietę wilgotną. Karma sucha to pokarm wysoce gęsty energetycznie. W procesie odchudzania, gdzie ilość kalorii jest redukowana, objętość takiego jedzenia jest bardzo mała. To może powodować frustracje pupila. Do tego dochodzi wysoki stopień przetworzenia, wysoki udział węglowodanów, niski poziom wody, co skreśla karmę suchą z menu naszego kota.

Karma dla kotów otyłych powinna być wilgotna, zawierać wysoką zawartość białka i niską zawartość tłuszczu. Im mniejszy stopień przetworzenia, tym lepiej. Do wyboru mamy zatem karmy mokre lub dietę domową.


Przeczytaj nasz artykuł:  Mokra karma dla kota – jaką wybrać? Ranking


Jeśli jesteśmy w sytuacji, gdzie konieczna jest zmiana modelu żywienia, pamiętajmy, że nie należy głodzić kota. Zmiana musi przebiegać w tempie, na które nasz kot jest gotowy. Jeśli pupil niechętnie podchodzi do karmy mokrej, czeka nas jeszcze praca z przestawianiem na nowy model żywienia. Wówczas warto przyłożyć się do kontroli kalorii i aktywności fizycznej, na spokojnie kontynuując próby przestawienia kota na dietę mokrą.

  1. Aktywność fizyczna 

To obok diety drugi najważniejszy element procesu odchudzania. Bez aktywności fizycznej proces odchudzania będzie przebiegał znacznie wolniej lub może nie zachodzić wcale. Tu jednak warto zaznaczyć, że rodzaj i ilość aktywności musi być dopasowany do możliwości kota i jego stanu zdrowia. Otyłe koty dużo szybciej się męczą. Są też bardziej narażone na urazy układu ruchu. Zalecane jest, by aktywność była zwiększana stopniowo. Musimy też być przygotowani na szukanie rodzaju aktywności, która zainteresuje naszego kota, bowiem nie każdy równie chętnie będzie podejmował z nami zabawę.

Jeśli twój pupil już mierzy się z problemami z układem ruchu, koniecznie ustal z lekarzem ortopedą możliwą i bezpieczną aktywność fizyczną.

  1. Kontrola masy ciała i sylwetki 

Niezbędny do monitorowania postępów w odchudzaniu kota jest pomiar masy ciała. Optymalnie, gdy ważenie odbywa się raz w tygodniu. Należy robić to zawsze na tym samym urządzeniu i o tej samej porze dnia. Ważenie daje nam pogląd na sytuacje – czy utarta masy ciała następuje, a jeśli tak, to czy nie jest zbyt szybka. Pomiar masy ciała, szczególnie na początku jest znacznie precyzyjniejszym narzędziem. Sam obraz sylwetki może nie zmieniać się dla nas znacząco przy niewielkich wahaniach masy ciała. Tutaj progres zaobserwujemy w późniejszych etapach procesu odchudzania. Jest natomiast wyznacznikiem, w którym powinniśmy się zatrzymać, jeśli chodzi o dalszą redukcję masy ciała – więc nie może być pominięty.

Ile trwa odchudzanie kota?

W przypadku procesu odchudzania kota opiekun powinien uzbroić się w cierpliwość. W zależności od stopnia otyłości jest zwykle długotrwały i wynosi od kilku do kilkunastu tygodni, a często miesięcy.  Jest to też związane z zalecanym tempem utraty tkanki tłuszczowej – zwierzak nigdy nie powinien tracić masy ciała zbyt szybko. Nagła utrata masy ciała może niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia. Zakłada się, że optymalne tempo spadku masy ciała wynosi 0,5-2% masy ciała na tydzień. Do tego dochodzą kwestie indywidualne pupila oraz zaangażowanie w zabawy i aktywność fizyczną. Nieczęsto też obserwowane są stałe spadki, a zazwyczaj są to okresy przejściowe, gdy masa ciała utrzymuje się na jednym poziomie lub spada bardzo wolno.

Niezależnie od tego, czy problem otyłości kiedykolwiek dotyczył naszego pupila, czy nie, zawsze powinniśmy kontrolować poziom aktywności, masę ciała, sylwetkę pupila i dostosowywać do nich odpowiednią dawkę pokarmu. Wszelkie zmiany w tych parametrach mogą być pierwszym sygnałem, że coś niepokojącego dzieje się z naszym pupilem i mogą wymagać od nas więcej niż samo zredukowanie kalorii.

Więcej eksperckich porad znajdziesz w dziale Mam zwierzęta.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock