„Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” – recenzja książki

Jak to dobrze, że crowdfounding, czyli finansowanie społecznościowe, rośnie w siłę. Bo gdyby nie platforma Kickstarter, umożliwiająca prowadzenie zbiórek na określone cele, nie wiadomo, jak długo jeszcze czekalibyśmy na książkę „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet” Eleny Favilli i Franceski Cavallo. A tak, dzięki finansowemu wsparciu ludzi z całego globu, historie niezwykłych kobiet, które swoimi działaniami i postawami zmieniają świat – na poziomie globalnym, ale też lokalnym, trafiły do rąk młodych buntowniczek (i nie tylko).

Na polskie wydanie tej książki czekałam z niecierpliwością. I choć przymiotnik „młoda” nie do końca już do mnie pasuje, to z pewnością mam coś w sobie z buntowniczki, zatem czym prędzej sięgnęłam po pokaźnych rozmiarów, pięknie wydany tom. Wydawnictwo Debit z dużą starannością podeszło do tematu: twarda okładka, gruby papier – to świetne otoczenie dla tego, co przygotowały autorki.

A pomysł miały taki, by w tylu znakach, ile zmieści się na jednej stronie, przedstawić historię niezwykłej kobiety. Jako że nie ma możliwości opisania w tak krótkim tekście całego życia, a i takiej potrzeby nie ma, młody czytelnik (bo obstaję przy tym, że nie tylko dla dziewczyn jest ta książka), poznaje najważniejsze fakty czy zdarzenia, które wpłynęły na osiągnięcia danej bohaterki.

Nie zabrakło oczywiście informacji o kraju pochodzenia każdej z kobiet, a także najważniejszych datach: urodzenia i śmierci, jeśli bohaterka już nie żyje. Jest coś jeszcze, co zasługuje na szczególną uwagę – motto, w wielu przypadkach doskonale charakteryzujące działalność bohaterki.

Wśród wybranych przez autorki niezwykłych kobiet znajdziemy te bardzo znane na całym świecie, jak Astrid Lindgren, Coco Chanel czy Maria Montessori, ale też te mniej znane, których działalność wpływała lub wpływa przede wszystkim na społeczności lokalne, jak np.: Nanny z Ludu Maronów – królowa z Jamajki, Miriam Makeba – aktywistka i wokalistka z Republiki Południowej Afryki czy Wngari Maathei – aktywistka z Kenii. Nie zabrakło również wybitnych Polek. Nasz kraj reprezentują: Irena Sendlerowa, Maria Skłodowska-Curie i Tamara Łempicka.

Każda z bohaterek została też wspaniale sportretowana przez jedną z sześćdziesięciu ilustratorek zaproszonych do projektu. Różne style, różne techniki, doskonale oddają charakter tych wybitnych kobiet, w których ślady, mam nadzieję, idą już kolejne pokolenia.

Ewa Świerżewska

Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet

Elena Favilli, Francesca Cavallo
przeł. Ewa Borówka
wyd. Debit, 2017
wiek: 8+

(kup tutaj)

Zobacz także

Komentarze