SŁUCHOWISKO SPOŁECZNEDostępne bezpłatnie w aplikacji Empik Go*, Spotify, Apple Podcasts, YouTube

*bezpłatnie dla użytkowników Empik Premium Free w ramach aplikacji Empik Go.

PARTNER STRATEGICZNY:

PARTNERZY MERYTORYCZNI:

OD AUTORKI

Pomysł tego projektu zrodził się z osobistych doświadczeń i obserwacji. Będąc mamą 14-letniej Zosi, każdego dnia w rozmowach z córką dowiaduję się o rosnącej fali hejtu i wzajemnej niechęci między jej rówieśnikami. Poczucie bezkarności, jakie zapewnia internet, powoduje, że dzieci wszystkie swoje frustracje, lęki i braki przekształcają w język nienawiści i sieją nią w sieci, głównie poprzez media społecznościowe. Silniejsze jednostki radzą sobie z tym zjawiskiem, wrażliwsze - nierzadko pod wpływem doświadczanego hejtu - przeżywają załamanie psychiczne. Ci najmniej odporni próbują odebrać sobie życie.

Młodym ludziom, którzy są sprawcami zła, często towarzyszy brak refleksji. Nie zastanawiają się nad konsekwencjami swoich działań. Żyją w bańce bezkarności, egocentrycznie skupieni na sobie.

To słuchowisko - wymyślone i napisane wspólnie z młodzieżą (uczniami SP 400 w Warszawie) ma być głosem niezgody, płynącym bezpośrednio od młodych ludźmi do rówieśników. Niezgody nie tylko na bycie hejterem, ale również biernym obserwatorem w sytuacjach, w których koledzy doświadczają hejtu. Świat dziś pędzi. Treści dla młodych ludzi muszą być krótkie i chwytliwe. Dlatego nasza historia zamyka się w 30 minutach, dzięki czemu młody odbiorca nie zdąży się znudzić i wysłucha przekazu do końca. Taką mamy nadzieję.

Budujące w tym projekcie było i jest zaangażowanie młodzieży. Kiedy przyszłam do nich z pomysłem, byśmy wspólnie nagrali antyhejtowe słuchowisko, na odpowiedź nie musiałam czekać. Dzieci entuzjastycznie włączyły się w tworzenie historii i już niebawem wchodziliśmy do studia nagrywać ostateczną wersję tej krótkiej historii.

Ekipa, która stworzyła słuchowisko: uczniowie szkoły nr 400 w Warszawie, którzy wymyślili słuchowisko i użyczyli głównym bohaterom głosów, Ewa Abart (lektorka i pomysłodawczyni akcji), Ewa Kubacka, dyrektorka SP nr 400 i wychowawczyni klasy, Anna Zawadzka.

NA KONIEC JEDNO ZDANIE ODE MNIE:

na co dzień pracuję jako lektorka, wokalistka, producentka. Jednak moje działania pozazawodowe bardzo często związane są z prawami człowieka. Jestem absolwentką Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, aktywnie wspieram Amnesty International. Biorę udział w wielu charytatywnych akcjach, które maja na celu otwarcie się na potrzebujących.

Dostępne bezpłatnie w aplikacji Empik Go*, Spotify, Apple Podcasts, YouTube

*bezpłatnie dla użytkowników Empik Premium Free w ramach aplikacji Empik Go.

DLA SZKÓŁ

POGADAJ O HEJCIE!

Zapraszamy do wspólnego posłuchania słuchowiska i pogadania na jego temat z dziećmi.

A na koniec ściągnijcie nasze plakaty. Niech zawisną w Waszych bezpiecznych, wolnych od hejtu szkołach.

#STOPHEJT

O SŁUCHOWISKU

Gratulacje dla Pani i wszystkich osób zaangażowanych w realizację, zwłaszcza młodych aktorów i aktorek 😊 Słuchowisko idealnie pasuje do naszej kampanii „Cyberprzemoc krzywdzi naprawdę”, której kolejną odsłonę szykujemy na październik i listopad 2023.

Amnesty International

Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli obejmie patronatem słuchowisko pt. „Hejt nie jest ok”. Rozumiemy, jak istotne jest edukowanie młodych ludzi na temat szacunku i tolerancji wobec drugiej osoby. Podjęta przez Panią inicjatywa stanowi doskonałe narzędzie do rozwijania empatii oraz uwrażliwiania uczniów na potrzeby swoich rówieśników. Wyrażamy nadzieję, że to przedsięwzięcie przyniesie pozytywne rezultaty 
w budowaniu odpowiedzialności społecznej oraz promowaniu postaw koleżeńskich wśród młodzieży.

Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli