Ebooki

Wszystko o czym warto wiedzieć na temat elektronicznych wersji książek.

Czym są ebooki i w jakich występują formatach?

Ebook to elektroniczna wersja książki, w wielu aspektach przypominająca wersję drukowaną ‒ posiada okładkę, spis treści, akapity itp. Ebooka możesz kartkować strona po stronie lub wyszukiwać interesujące Cię zagadnienia.

Ebooki dostępne są w empik.com w trzech najpopularniejszych formatach:

  • Ebook PDF to książka w formacie PDF, którą przeczytasz po pobraniu na dowolne urządzenie elektroniczne wyposażone w czytnik PDF (np. Adobe Reader). Rozmieszczenie tekstu oraz elementów na stronie sprawia, że format ten najlepiej sprawdza się w urządzeniach wyposażonych w duże ekrany.
  • Ebook EPUB jest uznawany za najlepszy format na e-czytniki. Tekst można elastycznie dostosować do wielkości ekranu oraz swobodnie powiększać i pomniejszać czcionkę. Czytanie EPUB-a na e-czytniku w technologii e-ink (wygląda zawsze tak samo, niezależnie od kąta obserwacji i oświetlenia) jest komfortowe, łatwe i nie męczy wzroku. Książkę w formacie EPUB możesz czytać na e-czytniku oraz, po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji, na tablecie, smartphonie czy komputerze.
  • Ebook MOBI jest formatem przystosowanym do czytników Kindle.

Jak pobrać i czytać ebooki?

W opisie zagadnień związanych z ebookami będziemy używać następujących pojęć:

eBIBLIOTEKA ‒ to miejsce w "Twoim koncie", gdzie przechowywane są zakupione przez Ciebie ebooki. Masz do nich dostęp z każdego miejsca na świecie, przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie przeznaczasz czasu i energii na przechowywanie i zabezpieczanie swoich mediów cyfrowych ‒ robimy to dla Ciebie.

Watermark ‒ to usługa polegająca na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika.

Watermark jest rozwiązaniem wygodnym i preferowanym przez Klientów, z uwagi na brak konieczności stosowania specjalnych programów do odczytywania zakupionych plików oraz możliwość dowolnego ich odczytywania na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format. Nie ma również ograniczeń odnośnie liczby licencji oraz możliwości przenoszenia plików między urządzeniami. Unikatowa licencja transakcyjna umożliwia monitorowanie i rozpoznawanie plików w przypadku nieuprawnionego ich użytkowania, czyli przede wszystkim zamieszczenia książki w Internecie. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków jak m.in. Stanza czy Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.

Adobe DRM ‒ jest to systemem ochrony praw autorskich stworzonym przez firmę Adobe. Standard ten jest obecnie obsługiwany przez większość dostępnych e-czytników. Czytanie ebooków zabezpieczonych Adobe DRM jest możliwe po zainstalowaniu darmowej aplikacji Adobe Digital Editions. Aplikacja musi zostać zarejestrowana dla konkretnego konta Adobe ID (również zakładanego przez użytkownika – jest to proces jednorazowy i bezpłatny).

Jak czytać e-booki zabezpieczone Adobe DRM?

  1. Utwórz identyfikator Adobe ID. Aby to zrobić wejdź na stronę firmy Adobe i załóż konto. Po poprawnej weryfikacji, podany adres e-mail stanie się numerem identyfikacyjnym – Adobe ID.
  2. Zainstaluj Adobe Digital Editions. Program możesz pobrać ze strony Adobe. - zalecamy najnowszą wersję aplikacji
  3. Autoryzuj komputer. Po pierwszym otwarciu programu zostaniesz poproszony o podanie Identyfikatora ID, czyli przypisanego adresu e-mail oraz hasła. Autoryzacja jest czynnością jednorazową ‒ po jej wykonaniu nie będzie konieczności jej powtarzania.

Po wykonaniu powyższych czynności możesz otwierać ebooki zabezpieczone Adobe DRM. Aby to zrobić:

  • Pobierz swoją książkę z "Mojej eBiblioteki". Na dysku zapisze się ona jako plik w formacie ACSM.
  • Otwórz plik ACSM w Adobe Digital Editions. Jeśli plik nie jest jeszcze skojarzony z programem Adobe Digital Editions, przenieś go za pomocą myszy z dysku i umieść w tym programie lub skorzystaj z opcji "Otwórz w". (program automatycznie pobierze plik PDF z naszego serwera i zapisze go na Twoim dysku, jednocześnie przypisując mu Twoje Adobe ID).
Szczegółową instrukcję można pobrać tutaj.

Jak przenieść ebooka na E-czytnik?

Podłącz urządzenie do komputera i otworzyć program Adobe Digital Editions. Program rozpozna urządzenie i przypisze je do Adobe ID użytkownika.

Możliwe, że samo urządzenie posiada wbudowany sposób autoryzacji Adobe ID i łączność z Internetem. W takiej sytuacji nie jest konieczne podłączanie go do komputera w celu autoryzacji. Po zdalnej autoryzacji, można pobierać ebooki z eBiblioteki bezpośrednio na urządzenie, lub przenosić je za pomocą np. kabla USB.

PAMIĘTAJ: Jeden czytnik może być przypisany do jednego konta Adobe ID, a jedno konto może posiadać przypisanych 6 czytników (+1 dodatkowy za każdy kolejny rok posiadania Adobe ID).

SUGERUJEMY: aktywacji i autoryzacji dokonaj zaraz po instalacji. W przeciwnym wypadku wszystkie zabezpieczone ebooki przypisane do komputera przed autoryzacją, zostaną po autoryzacji utracone.

Pobranie Ebooka na komputer, który nie posiada zarejestrowanego dla konkretnego Adobe ID programu Adobe Digital Editions, spowoduje że ebook zostanie przypisany na stałe do tego jednego komputera. W ten sposób utracisz możliwości, jakie daje licencja (tj. otwieranie ebooka na 6-ciu urządzeniach przypisanych do jednego Adobe ID). Proces ten jest nieodwracalny (Adobe ID jest na stałe zakodowane w ebooku).

To samo dotyczy urządzeń przenośnych – również muszą mieć przypisane Twoje Adobe ID, aby móc na nich czytać pobranego ebooka. Miejsce w którym dokonuje się przypisania zależy od urządzenia – można o nim przeczytać w dostarczonej instrukcji.

Jak pobierać ebooki na urządzenia z systemem iOS?

W tym celu można wykorzystać aplikację iTunes — podstawowe narzędzie do obsługi multimediów dla wszystkich użytkowników Apple. Alternatywnym rozwiązaniem jest przesłanie danego pliku drogą mailową, następnie otwarcie za pomocą opcji 'Otwórz w ...' i wybraniu aplikacji iBooks. Wymaga to jednak posiadania skonfigurowanego klienta pocztowego. Można również skorzystać z obsługi dysku sieciowego (np. Dropbox, iCloud), na który wcześniej zostanie przesłany plik, a następnie otwarcie go za pomocą aplikacji iBooks.

Skąd pobrać darmowe ebooki?

Po zalogowaniu się na Twoje Konto, w zakładce eBIBLIOTEKA pobierz darmowe ebooki z klasyką literatury. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości.

Jak wysłać ebook w formacie MOBI bezpośrednio na czytniki Kindle?

Po zakupie ebooka w formacie Kindle możesz wysłać go bezpośrednio na swój czytnik. Aby to zrobić, uzupełnij dane niezbędne do wysyłki na Twoim Koncie w zakładce "Konfiguracja wysyłki na Kindle". Możesz to również zrobić po przejściu do swojej eBiblioteki ebooków. Po wybraniu formatu MOBI będziesz miał możliwość normalnego ściągnięcia ebooka lub wysłania go na swój adres Kindle.

Aby wysłać zakupionego ebooka bezpośrednio na czytnik potrzebujesz uzupełnić jedynie dwa adresy mailowe. Adres Kindle jest przypisany do Twojego czytnika. Znajdziesz go otwierając w czytniku Menu i przechodząc do zakładki Settings. Możesz też sprawdzić swój adres Kindle po zalogowaniu się na stronie amazon.com w zakładce "Your Devices".

Adres wysyłającego to adres mailowy, który służy do logowania na portalu empik.com. Nie może on być taki sam jak Adres Kindle. Aby ebook został poprawnie wysłany, należy użyć adresu zdefiniowanego jako zaufany. Możesz to zrobić na stronie swojego konta w amazon.com w zakładce "1-Click Settings. Twój czytnik nie przyjmie pliku z nieznanego, czyli niezdefiniowanego adresu.

Konto w sklepie Amazon może być założone w dowolnym z lokalnych portali (np. na portalu brytyjskim). Raz założone konto będzie działało na wszystkich portalach Amazon. Ebooki w formacie MOBI mogą być także czytane na urządzeniach mobilnych (telefon, tablet) zaopatrzonych w oficjalną aplikację Kindle. Aplikacje są dostępne w Google Play (Android) oraz Apple App Store (iOS).

UWAGA! Maksymalny rozmiar pliku, który można wysłać na konto Kindle to 45 mb.