Jedyna pop-up restauracja ze smakami Jadłonomii

Smaki jednej z najpopularniejszych i najmodniejszych blogerek kulinarnych w Polsce zostaną odkryte podczas Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury. Jedyna restauracja z potrawami z najnowszej książki Marty Dymek ruszy już 19 maja w klubie festiwalowym w Ogrodzie Powszechnym w Warszawie.

W klubie festiwalowym powstanie pop-up restauracja serwująca dania roślinne z całego świata – będzie to niepowtarzalna okazja do spróbowania smaków Jadłonomii. Marta Dymek, wyjątkowo na tę okazję stworzy menu z propozycjami ze swojej nowej książki „Nowa Jadłonomia. Roślinne przepisy z całego świata” (Wydawnictwo Marginesy). To druga książka kucharska popularyzatorki roślinnej diety. – Zwiedziłam kilkadziesiąt krajów, przejechałam kilkadziesiąt tysięcy kilometrów i próbowałam wegańskich potraw, przypraw oraz składników z niemal każdej szerokości geograficznej. A wszystko po to, aby dowiedzieć się, co jedzą roślinożercy na całym świecie, odkryć nowe inspirujące przepisy i wreszcie, by móc te najpyszniejsze umieścić w tej książce – mówi Marta Dymek, dzięki której wielu zażartych mięsożerców wprowadziło roślinne potrawy do jadłospisów.

Restauracja stworzona we współpracy ze Stołem Powszechnym i Wydawnictwem Marginesy otworzy się 19 maja o godz. 16:00. Będzie można ją odwiedzać do końca trwania festiwalu od 12:00 do 22:00 w klubie festiwalowym w Ogrodzie Powszechnym w Warszawie. A 20 maja o godz. 12:00 odbędzie się spotkanie z Martą Dymek.

Spotkanie z Martą Dymek

20 maja, 12:00, Ogród Powszechny w Warszawie, prow. Sylwia Chutnik

Pop-up restauracja Smaki Jadłonomii, klub festiwalowy w Ogrodzie Powszechnym w Warszawie

19 maja, 16:00 – 22:00

20 maja, 12:00 – 22:00

21 maja, 12:00 – 22:00

Zapraszamy!

Zobacz także

Komentarze