Spis treści:
  1. Ile książek napisał Stephen King?
  2. W jakiej kolejności czytać książki Stephena Kinga?
  3. Czy wszystkie książki Stephena Kinga to horrory?
  4. Dlaczego książki Stephena Kinga są takie popularne?

Twórczość Stephena Kinga ma wiele etapów. Najnowszym dziełom pisarza zarzuca się mniejszy pierwiastek grozy, niż w pierwszych latach twórczości. Wielu czytelników sięga jednak po książki mistrza ze względu na jego niepowtarzalny styl, który nie zmienia się od lat. Zapraszamy na krótki przegląd dorobku Stephena Kinga, jak czytać poszczególne tytuły i w jakiej kolejności powstawały wszystkie dzieła króla grozy.

Ile książek napisał Stephen King?

Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Na dorobek Kinga składa się chociażby 11 zbiorów opowiadań oraz książki non-fiction. Warto też wskazać na takie aspekty twórczości mistrza jak:

  • Książki wydane pod pseudonimem Richard Bachman. Jest to pewna ciekawostka, ponieważ w początkowych latach pisarskiej kariery Kinga inni pisarze wydawali książki z dużo mniejszą intensywnością niż ich kolega z Maine. Autor „Lśnienia” obawiał się, że zbyt duża liczba książek wydawanych w krótkich odstępach czasu zostanie potraktowana jako wada, więc część z nich ukazała się pod pseudonimem. Mowa o następujących tytułach: „Rage”, „Wielki marsz”, „Ostatni bastion Barta Dawesa”, „Uciekinier”, „Chudszy”, „Regulatorzy” oraz „Blaze”.
  • Książka, która została wycofana. Powieść „Rage” ukazała się w tym samym roku co „Lśnienie” i na fali popularności historii Jacka Torrance’a sprzedawała się bardzo dobrze. Opowiadała o chłopaku, który pewnego dnia przyszedł do szkoły z bronią, zastrzelił dwóch nauczycieli i wziął uczniów za zakładników. Zlęknione dzieci z czasem same zaczynają wyjawiać swoje mroczne sekrety. Jednak w 1999 roku miała miejsce masakra w Columbine High School, która doprowadziła do decyzji autora o wycofaniu tego tytułu. Wiązało się to z faktem, że w poprzednich latach doszło do podobnych incydentów, a ich sprawcy albo przyznawali się do inspiracji książką „Rage” albo śledczy znajdowali jej egzemplarze w ich domach.
  • Książki napisane z innymi autorami. Literackich kolaboracji jest w dorobku Stephena Kinga kilka. Najchętniej współpracował z Peterem Straubem oraz Richardem Chizmarem, z którym wydał powieści o Gwendzie. Ma też w dorobku tytuły wydane z synami: Owenem Kingiem i Joe Hillem.

Jeśli zatem zliczymy wyłącznie powieści i zbiory opowiadań, otrzymamy 77 tytułów. Ponadto King jest również autorem popularnego poradnika „Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika” czy „Danse Macabre” – książki poświęconej roli horroru w amerykańskiej kulturze.

W jakiej kolejności czytać książki Stephena Kinga?

Czas przejść do zestawienia wszystkich powieści i zbiorów opowiadań Stephena Kinga w kolejności chronologicznej. Dlaczego właśnie tak najlepiej czytać książki mistrza horroru? Jeśli dopiero zaczynacie przygodę z twórczością Kinga, czytanie jego powieści po kolei w ciekawy sposób obrazuje rozwój pisarza oraz to, jak zmieniał się jego styl i zainteresowania na przestrzeni lat. Ponadto King słynie z licznych nawiązań do swoich wcześniejszych dzieł. Zwłaszcza w najnowszych książkach pisarza możemy spotkać się z podobnymi smaczkami, jak chociażby nawiązanie do „Lśnienia” w Billym Summersie czy do „Cujo” w „Holly”. Nie zapominajmy też o słynnych fikcyjnych miejscowościach jak Castle Rock czy Derry. Z tego względu zamiast dzielić kolejność czytania na serie, polecamy książki Stephena Kinga chronologicznie. Nie oznacza to jednak, że trzeba się tej listy trzymać kurczowo - przeważająca większość książek Stephena Kinga to zamknięta całości, więc jeśli jakaś szczególnie was zainteresowała - chwytajcie i czytajcie śmiało! 

To
To
4.2/5
44,99 zł
Megacena
Outsider
Outsider
4.7/5
37,75 zł
Megacena
Dallas '63
Dallas '63
4.8/5
37,75 zł
Megacena
Rose Madder
Rose Madder
4.6/5
33,05 zł
Megacena
Później
Później
4.5/5
28,44 zł
Megacena

Stephen King – książki chronologicznie. Lista

  1. „Carrie”
  2. „Miasteczko Salem”
  3. „Lśnienie”
  4. „Rage”
  5. „Nocna zmiana”
  6. „Bastion”
  7. „Wielki marsz”
  8. „Martwa strefa”
  9. „Podpalaczka”
  10. „Ostatni bastion Barta Dawesa”
  11. „Cujo”
  12. „Uciekinier”
  13. „Mroczna Wieża I: Roland”
  14. „Cztery pory roku”
  15. „Christine”
  16. „Smętarz dla zwierzaków”
  17. „Rok wilkołaka”
  18. „Talizman”
  19. „Chudszy”
  20. „Szkieletowa Załoga”
  21. „TO”
  22. „Oczy smoka”
  23. „Mroczna Wieża Ii: Powołanie Trójki”
  24. „Misery”
  25. „Stukostrachy”
  26. „Mroczna połowa”
  27. „Cztery po północy”
  28. „Mroczna Wieża Iii: Ziemie Jałowe”
  29. „Sklepik z marzeniami”
  30. „Gra Geralda”
  31. „Dolores Claiborne”
  32. „Marzenia i koszmary”
  33. „Bezsenność”
  34. „Rose Madder”
  35. „Zielona mila”
  36. „Desperacja”
  37. „Regulatorzy”
  38. „Mroczna Wieża Iv: Czarnoksiężnik I Kryształ”
  39. „Worek kości”
  40. „Sztorm stulecia”
  41. „Dziewczyna, która kochała Toma Gordona”
  42. „Serca Atlantydów”
  43. „Łowca snów”
  44. „Czarny dom”
  45. „Wszystko jest względne”
  46. „Buick 8”
  47. „Mroczna Wieża V: Wilki Z Calla”
  48. „Mroczna Wieża Vi: Pieśń Susannah”
  49. „Mroczna Wieża Vii: Mroczna Wieża”
  50. „Colorado Kid”
  51. „Komórka”
  52. „Historia Lisey”
  53. „Blaze”
  54. „Ręka mistrza”
  55. „Po zachodzie słońca”
  56. „Pod kopułą”
  57. „Czarna bezgwiezdna noc”
  58. „Dallas ’63 ”
  59. „Mroczna Wieża: Wiatr przez dziurkę od klucza”
  60. „Joyland”
  61. „Doktor Sen”
  62. „Pan Mercedes”
  63. „Przebudzenie”
  64. „Znalezione nie kradzione”
  65. „Bazar złych snów”
  66. „Koniec warty”
  67. „Pudełko z guzikami Gwendy”
  68. „Śpiące królewny”
  69. „Outsider”
  70. „Uniesienie”
  71. „Instytut”
  72. „Jest krew…”
  73. „Później”
  74. „Billy Summers”
  75. „Ostatnia misja Gwendy”
  76. „Baśniowa opowieść”
  77. „Holly”

Czy wszystkie książki Stephena Kinga to horrory?

Dziś możemy śmiało stwierdzić, że Stephen King jest kimś więcej, niż wyłącznie twórcą horrorów. Poza ramy gatunku wyraźnie zaczął wychodzić przy okazji premiery pierwszej odsłony cyklu „Mroczna Wieża”. Kolejna seria, czyli „Pan Mercedes” to przede wszystkim powieść kryminalna z wątkami fantastycznymi, a nie klasyczna groza. Wreszcie mamy również takie książki jak „Billy Summers” czy „Holly”, gdzie mistrz zupełnie rezygnuje z elementów nadprzyrodzonych.

Zresztą nawet niektóre horrory Stephena Kinga skupiają się bardziej na analizie ludzkich zachowań w skrajnych sytuacjach, jak np. w przypadku „Pod kopułą”, niż na straszeniu wampirami czy duchami. Wielu czytelników Stephena Kinga wskazuje powieść „Dallas ‘63” jako punkt zwrotny w karierze pisarza z Maine. Tytuł ten jest świetnym przykładem tego, co od lat fascynuje autora „Bastionu”, czyli umieszczanie bohaterów w wyjątkowych sytuacjach i obserwowanie tego, jak się zachowają, co zmieni się w ich charakterze.

Dlaczego książki Stephena Kinga są takie popularne?

Stephen King zaczynał jako klasyczny twórca horrorów. Wyróżniało go jednak świeże spojrzenie na literaturę grozy, ciekawe pomysły i oryginalny styl pisania. O ile bowiem w debiutanckiej „Carrie” skupia się przede wszystkim na akcji i budzącej grozę relacji córki z matką i otoczeniem, tak już w „Lśnieniu” znajdziemy ogrom szczegółów, które jednak budują niesamowity klimat książek Stephena Kinga. Po przeczytaniu kliku tytułów tego autora naprawdę można się poczuć, jakbyśmy przynajmniej kilka lat spędzili w stanie Maine.

Od samych początków król horroru imponował również różnorodnym podejściem do gatunku. Często jego bohaterami są dzieci o nadnaturalnych zdolnościach, które przeważają w całościowym ujęciu, niemniej równie znakomicie radzi sobie z dorosłymi bohaterami, co udowodnił chociażby w „Miasteczku Salem”. Bohaterom powieści Stephena Kinga często przypisuje się jego własne cechy charakteru. Tak było chociażby w przypadku Jacka Torrance’a z „Lśnienia”, który zmagał się z uzależnieniem od alkoholu, podobnie jak King. Z kolei po tym, jak w 1999 roku został potrącony przez samochód, pisarz napisał „Łowcę snów”, gdzie również pojawia się ten motyw.

Dorobek Stephena Kinga jest naprawdę okazały, a pisarz wciąż nie zdecydował się na pisarską emeryturę. Polecamy lekturę zarówno tych najstraszniejszych, jak i lżejszych tytułów, a więcej podobnych poradników czytelniczych znajdziecie w sekcji Czytam.

Zdjęcie okładkowe: Stephen King / Materiały promocyjne wydawnictwa Prószyński i S-ka