Temat dotyczący tego, co wziąć w góry jest bardzo obszerny, dlatego postanowiliśmy podzielić nasz artykuł na dwie sekcje. W pierwszej dowiecie się, jakie rzeczy warto zabrać w góry latem – w okresie od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Druga część poradnika dotyczy okresu od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Znajdziecie w niej informacje o tym, co zabrać w góry zimą. Są to oczywiście nasze sugestie, na których bazie możecie skompletować własną listę.

Lista rzeczy na wyjazd w góry latem

Lato to piękna pora roku, podczas której wysokie temperatury oraz późno zapadający zmrok zachęcają do długich wędrówek. Przygotowując się do wyjścia w góry, warto mieć na uwadze, że na szlaku pogoda może się szybko zmieniać. Znajdując się z dala od domu czy samochodu, jesteśmy zdani na siebie. Z tego względu, w kryzysowych sytuacjach, zawartość naszego plecaka będzie miała kluczowe znaczenie. A zatem co zabrać w góry latem?

  • Odzież

Pakowanie plecaka najlepiej zacząć od odzieży. Pamiętajmy, że wychodząc w góry, optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie ubioru warstwowego, czyli na tzw. cebulkę. Poza techniczną koszulką, której szybkoschnący materiał jest przewiewny i lekki, warto mieć ze sobą dwie dodatkowe warstwy. Polar lub lekka kurtka puchowa, choć z uwagi na piękną pogodę mogą wydawać się zbędnym balastem, w wyższych partiach podniosą komfort cieplny oraz uchronią nas przed wychłodzeniem. Jako trzecią warstwę zawsze należy mieć przy sobie kurtkę przeciwdeszczową. Ta z kolei może okazać się niezwykle przydatna podczas załamania pogody.

 

Koszulka Termoaktywna Helly Hansen Lifa Active Solen White M

 

Kolejnym niezwykle istotnym elementem ubioru są spodnie. Dobrze, żeby były szybkoschnące, wykonane z lekkiego, ale wytrzymałego i elastycznego materiału. Nie powinny w żaden sposób krępować ruchów w trakcie marszu oraz podczas pokonywania przeszkód terenowych. Ciekawym i jednocześnie funkcjonalnym rozwiązaniem są odpinane nogawki, które pozwalają dostosować ubranie do zmieniającej się pogody.

Kompletując listę rzeczy na wyjazd w góry latem, pamiętajmy o wygodnych skarpetach, których zapasową parę warto mieć w plecaku, rękawiczkach zabezpieczających dłonie przed chłodem i czapce. Ochrona głowy przed słońcem, wiatrem czy chłodem to sprawa niezwykle istotna, której nie należy bagatelizować. Poza czapką można spakować również chustę wielofunkcyjną.

 

Buff, Chusta wielofunkcyjna Original EcoStretch HUMLY GREY, 129785.937.10.00, Unisex

 

Ostatnim elementem ubioru są buty trekkingowe. Wybierzmy wygodny model, który zapewni dobre trzymanie stopy oraz stabilność podczas podchodzenia na szlaku. Na wyprawę w góry nie zabierajmy obuwia nowego. Warto dużo wcześniej sprawdzić je na krótkich dystansach, dzięki czemu materiał dopasuje się do kształtu stopy. Taki sposób postępowania pozwoli nam uniknąć ewentualnych otarć czy innych dolegliwości spowodowanych niewłaściwie dobranymi butami.

 

 

  • Apteczka

Wiedząc już, jaką odzież zabierzemy ze sobą w góry, kolejnym etapem przygotowań powinno być kompletowanie odpowiedniego wyposażenia. Z założenia to, co znajdzie się w naszym plecaku, ma nie tylko podnieść komfort podczas wycieczki i pomóc w nawigowaniu na szlaku, ale również przygotować nas na sytuację kryzysową. Może się okazać, że świadome zabranie niektórych przedmiotów uchroni nas lub inne osoby na szlaku przed niebezpieczeństwem.

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego turysty powinna być apteczka pierwszej pomocy. Nie musi być duża. Wystarczy, że w jej wnętrzu znajdą się plastry, opatrunki, rękawiczki jednorazowe, płyn do dezynfekcji czy leki przeciwbólowe. Warto również pamiętać, aby umieścić w niej folię NRC, zabezpieczającą przed przegrzaniem lub wychłodzeniem oraz preparat na biegunkę.

 

Apteczka Mil-Tec mini czerwona

 

  • Mapa, kompas

Niezwykle ważną kwestią jest umiejętność ustalenia swojej pozycji na szlaku oraz określenie dalszego kierunku wędrówki. Z tego względu papierowa mapa i kompas mają tu kluczowe znaczenie. Zajmują niewiele miejsca, a w sytuacji, gdy oznakowanie szlaku będzie niekompletne lub nieczytelne, umiejętność posługiwania się tymi przyrządami z pewnością okaże się przydatna.

  • Nawigacja i powerbank

W XXI wieku warto korzystać z dobrodziejstw techniki. Nawigacja, zegarek czy smartfon z wgranymi mapami offline zdecydowanie ułatwią poruszanie się w górach. Należy jednak pamiętać, że słaby zasięg, temperatura otoczenia oraz częste korzystanie z mapy, mogą wpłynąć na zbyt wczesne rozładowanie baterii. Z tego względu należy mieć ze sobą dodatkowe źródło zasilania w postaci pojemnego powerbanka.

 

Power Bank 20000mAh Pro USB-C 2xUSB 50W Czarny Marka:Xiaomi

 


Ważne! Przed wyruszeniem w góry, zapisz telefony alarmowe do GOPR-u i zainstaluj aplikację na smartfona „Ratunek”.


  • Dodatkowe wyposażenie

Lista rzeczy na wyjazd w góry latem powinna uwzględniać takie pozycje jak: latarka czołowa, gwizdek, zapałki lub zapalniczka, niewielki nożyk. Wszystkie te elementy, chociaż pozornie mogą wydawać się zbędne, będą niezwykle przydatne w nieprzewidzianych sytuacjach, do których może dojść na szlaku. W celu zapewnienia sobie komfortu dobrze mieć ze sobą okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV oraz preparat odstraszający owady. Aby zadbać o czystość i własną higienę warto zabrać papier toaletowy, chusteczki higieniczne oraz worki na śmieci, które posłużą do zabrania ze sobą śmieci.

 

Lifesystems, Latarka czołowa, Intensity 155 Head Torch Battery

 

  • Jedzenie i picie

Godziny spędzone na szlaku, jak również wydatek energetyczny podczas podejść, wymuszają zabranie odpowiedniej ilości jedzenia i picia. W przypadku prowiantu sprawa jest bardzo indywidualna, a jeśli chodzi o picie, zawsze powinniśmy mieć ze sobą spory zapas. Na jednodniową wycieczkę najlepiej zabrać minimum 1-1,5 litra wody, którą można transportować w bidonach lub bukłaku. Warto również pamiętać o uzupełnianiu jej zapasów, o ile nadarzy się taka okazja. Co więcej, aby zadbać o właściwe funkcjonowanie naszego organizmu, w wodzie można rozpuścić elektrolity pozwalające na uzupełnienie braków sodu, wapnia, magnezu czy potasu.

 

Meteor, Bidon sportowy, czarny, 650 ml

 

  • Plecak

Ostatnią rzeczą, bez której lista będzie niekompletna, jest plecak turystyczny. Przede wszystkim powinien być na tyle pojemny, aby pomieścić wszystkie najpotrzebniejsze przedmioty, a dodatkowo zapewniać komfort podczas wielu godzin spędzonych na szlaku. Warto zwrócić uwagę na jego funkcjonalność, ponieważ możliwość przytroczenia dodatkowych przedmiotów może okazać się niezwykle użyteczna. Nie bez znaczenia jest również poziom wodoszczelności. Dzięki temu, wybierając się w góry, będziemy mieli pewność, że nawet podczas ulewnego deszczu, zawartość naszego plecaka pozostanie sucha.

 

Elbrus, plecak trekkingowy, Wildesta 45

 

Lista rzeczy na wyjazd w góry zimą

Zanim przejedziemy do tego, co warto zabrać w góry zimą, przypominamy o kilku istotnych kwestiach. Wybierając się na szlak zimą, musimy pamiętać, że jest tam zimno i szybko robi się ciemno. Poza tym, pozostając w górach po zachodzie słońca, temperatura drastycznie spada. Mrok oraz potęgujący uczucie chłodu wiatr, bardzo szybko wysysają z nas pokłady energii i negatywnie wpływają na morale.

Piszemy o tym dlatego, aby raz jeszcze przypomnieć, że niewłaściwe przygotowanie do zimowego wypadu w góry, niesprawdzenie prognozy pogody czy warunków panujących na szlaku może okazać się tragiczne w skutkach. Mierzmy siły na zamiary, a z pewnością wyprawa będzie bezpieczna oraz satysfakcjonująca.

  • Odzież

Co do zasady, sposób ubierania się zimą niewiele różni się od tego, jak przygotowujemy się do wyjścia na szlak latem. Tu również rewelacyjnie sprawdza się metoda na tzw. cebulkę. Pierwszą warstwę zawsze powinna stanowić koszulka termoaktywna, która jest lekka, wygodna i utrzymuje wilgoć z dala od ciała. Jako drugą warstwę, w celu docieplenia sugerujemy założyć oddychającą kurtkę lub polar, a w razie konieczności dodatkową „puchówkę”. Ostatnią warstwę powinna stanowić kurtka membranowa, czyli tzw. hardshell.  Jest to rodzaj odzieży wierzchniej zapewniającej skuteczną ochronę przed deszczem, śniegiem i wiatrem. Wszystkie warstwy zdejmujemy lub zakładamy w zależności od potrzeb oraz warunków panujących na szlaku. Tylko dzięki takiemu postępowaniu będziemy w stanie zapewnić sobie optymalny komfort cieplny.

 

 

Podobnie sprawa wygląda w przypadku spodni. Analogicznie do wypraw letnich, wybrany przez nas model musi być oddychający, elastyczny i wytrzymały. Aby zapewnić dodatkową warstwę ocieplenia, warto ze sobą zabrać getry termoaktywne. Zajmują niewiele miejsca, a ich założenie może okazać się zbawienne w chwili nagłego ochłodzenia.

 

Alpinus, Bielizna termoaktywna męska, Tactical Base Layer Set GT43276, rozmiar S

 

Podczas zimowych wędrówek, na odmrożenia najbardziej narażone są stopy i dłonie. Z tego względu, zastanawiając się nad tym, co zabrać w góry zimą, zwróćmy uwagę na skarpety, rękawiczki oraz czapki. Celowo podajemy liczbę mnogą, ponieważ w naszym ekwipunku powinny znaleźć się co najmniej 2 lub 3 pary każdego typu asortymentu. Pozwoli to na założenie dodatkowej warstwy, o ile zajdzie taka potrzeba, a także umożliwi ich zmianę w przypadku przemoczenia. Wędrowanie z mokrymi skarpetami czy rękawiczkami może być przyczyną nie tylko dyskomfortu, ale również odmrożenia. Na wszelki wypadek do plecaka można spakować chustę wielofunkcyjną, która sprawdzi się jako ochrona głowy, szyi czy twarzy.

Niezwykle istotną kwestią są buty zimowe. Niezależnie od tego, jaki model wybierzemy, powinny być ciepłe, wygodne i wodoodporne, wyposażone w membranę lub zaimpregnowane środkiem hydrofobowym, który na jakiś czas zapobiegnie przedostawaniu się wilgoci do wnętrza obuwia. Niezwykle przydatne mogą okazać się również stuptuty, zabezpieczające zarówno nogawki i górną część butów przed śniegiem.

 

CMP, Buty trekkingowe męskie, Rigel Mid, czarne, rozmiar 45

 

  • Apteczka

Podczas wyprawy w góry niezwykle istotna jest apteczka z wszelkimi plastrami, bandażami czy opatrunkami. Warto doposażyć ją w dodatkową folię NRC, która w zimowych warunkach może mieć niezwykle istotne znaczenie.

  • Mapa, kompas, nawigacja

Papierowa mapa, kompas czy smartfon z wgranymi mapami offline to absolutne must have podczas każdej górskiej wspinaczki niezależnie od pory roku.

W telefonie należy zapisać numery alarmowe do GOPR-u, które będą przydatne w sytuacjach zagrażających naszemu zdrowiu lub życiu. Z tego względu nie można też zapomnieć o powerbanku, służącym do naładowania telefonu.

  • Latarki czołowe

Pamiętajmy, że w niskich temperaturach żywotność baterii czy akumulatorów jest znacznie niższa. Z tego względu, zabierając ze sobą latarki czołowe, których w zestawie powinniśmy mieć co najmniej 2 sztuki, upewnijmy się, że posiadamy dodatkowe ogniwa zasilania. Noc w górach zapada niezwykle szybko, a przemieszczanie się po szlaku z latarką z telefonu nie jest zbyt rozsądną opcją.

 

Latarka czołowa Libox LB0106 (450 m; Biały zimny)

 

  • Dodatkowe wyposażenie

Aby się nie powtarzać, przypomnimy tylko, że gwizdek, nożyk, źródło ognia, papier toaletowy, chusteczki czy worki na śmieci to ekwipunek, który zawsze warto mieć pod ręką. Może niektórych zdziwić fakt, że zimą, należy zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem UV. Skuteczna ochrona oczu oraz skóry przed silnymi promieniami słońca, które są dodatkowo odbijane od powierzchni śniegu, zapobiegnie oparzeniom i bólowi oczu. Warto rozważyć zabranie ze sobą gogli narciarskich, przydatnych podczas śnieżnej zamieci.

  • Raczki

Lista rzeczy na wyjazd w góry zimą powinna uwzględniać rodzaj sprzętu dedykowanego do chodzenia po oblodzonych oraz zaśnieżonych szlakach. Nie zalecamy wyruszania w góry zimą bez raczków, a w wyższych partiach bez raków, czekana i kasku.

 

Empeak, Raczki turystyczne Clasp, uniwersalne

 

  • Kije trekkingowe

O ile latem korzystanie z kijków trekkingowych nie zawsze jest konieczne, o tyle w przypadku zimowych wędrówek zapewnią dodatkowe punkty podparcia i odciążą kolana. Ważne, aby wybrany przez nas model posiadał tzw. talerzyki śnieżne, które zapobiegają zapadaniu się kijków w śnieg.

  • Ogrzewacze, odblaski

Dodatkowymi akcesoriami, jakie powinny znaleźć się w naszym ekwipunku, są ogrzewacze chemiczne, stanowiące szybki sposób na rozgrzanie zmarzniętego ciała i wszelkiego rodzaju odblaski, zwiększające widoczność na drodze.

  • Jedzenie i picie

Ilość oraz rodzaj zabieranego na szlak jedzenia czy picia nie będą się różniły od prowiantu spożywanego w lecie, niemniej zmieni się sposób przechowywania oraz transportowania. Ze względów praktycznych zachęcamy do korzystania z termosów oraz pojemników termicznych na jedzenie, tak, by spożyć ciepły posiłek, a także uniknąć zamarznięcia prowiantu i napoju.

 

Kambukka, Termos obiadowy, Bora, Deep Teal, 400 ml

 

  • Plecak

Jak można zauważyć, lista rzeczy na wyjazd w góry zimą jest nieco dłuższa od tej, którą przygotowalibyśmy sobie na czas letnich wędrówek. Z tego względu pojemność plecaka powinna być relatywnie większa. Model 30-litrowy powinien sprawdzić się idealnie. Ważne, aby był to wygodny plecak uszyty z materiału odpornego na rozdarcia i wodoszczelnego.

 

Plecak SUDETES 35 Marka:Hi-Tec

 

Jaka rzecz jest dla was najważniejsza podczas górskich wypraw? Dajcie znać w komentarzach! Więcej porad znajdziecie w dziale Turystyka.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock