Natalia de Barbaro to polska psycholożka, poetka i pisarka. Jej wiersze z tomików „Ciemnia”, „Tkanka” i „Krwawnik, mniszek, ułudka” zdobyły popularność w kraju i za granicą. Jednak prawdziwą sławę przyniosła autorce książka pt. „Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie”. Ten przepełniony ciepłem i zrozumieniem poradnik znalazł oddźwięk w sercach tysięcy czytelniczek, które czytają go same i polecają innym kobietom. Fenomen „Czułej przewodniczki” mówi wiele nie tylko o samej książce, ale i o duchowych potrzebach współczesnych kobiet.

W Dzień Kobiet, czyli 8 marca 2023 trafia do naszych rąk druga książka Natalii de Barbaro pt. „Przędza. W poszukiwaniu wewnętrznej wolności”. Dziś spróbujemy przekonać Was, dlaczego warto przeczytać książki Natalii de Barbaro i dlaczego korzyści z lektury odniosą nie tylko kobiety, ale i mężczyźni. 
 

Przędza natalia de barbaro
 

Dlaczego warto czytać książki Natalii de Barbaro?

  1. Znajdziesz chwilę czasu tylko dla siebie.

Spokojne kwadranse czy godziny z dobrą książką to świetny sposób na relaks i wytchnienie. A jeśli lektura to piękne wiersze, jak z tomiku „Krwawnik, mniszek, ułudka”, lub pełne ciepła i zrozumienia objęcia „Czułej przewodniczki”, to taka chwila dla siebie staje się po prostu luksusowym spa dla głowy.

  1. Zastanowisz się nad tym, czego tak naprawdę chcesz.

Jedna z kobiet opisanych w „Czułej przewodniczce” pytała siebie, dlaczego nie ma chęci do życia, skoro pozornie ma wszystko, czego dusza zapragnie – piękny dom, męża, rodzinę, pracę. I odkryła, że wszystko, do czego w życiu dążyła, było zawsze pod cudze dyktando. Czytając „Czułą przewodniczkę” i „Przędzę” także ty sama będziesz mogła zastanowić się, jakie są twoje najgłębsze pragnienia i czy twoje życie jest naprawdę twoje, a nie tylko stanowi tło dla cudzych oczekiwań i wyobrażeń o tobie.

  1. Nabierzesz odwagi, aby zatroszczyć się o swoje potrzeby

Wiele kobiet żyje tak, aby zaspokoić potrzeby wszystkich wokół – swoich rodziców, dzieci, mężów, pracodawców – ale zapomina o swoich własnych. Ale jak długo możesz wytrzymać, jeśli nie karmisz własnej duszy? Jak długo potrwa, zanim osłabniesz wewnętrznie i będziesz zaledwie cieniem samej siebie? Natalia de Barbaro wskazuje drogę, którą w głębi serca już znasz, ale musisz zaufać sobie, żeby na nią wstąpić. To droga do troski o siebie, z której rodzi się też o wiele mądrzejsza i owocniejsza troska o tych, których kochasz.

  1. Nauczysz się, jak działać z miłości, a nie ze strachu.

Nie będziesz już więcej „potulną, głodną i zziębniętą dziewczynką z zapałkami”, o której Natalia de Barbaro wspomina w „Czułej przewodniczce”. W przeciwnym razie grozi ci to, że będziesz działać ze strachu i chęci zapełnienia wewnętrznej pustki, a to nigdy nie prowadzi do niczego dobrego.

Czuła przewodniczka natalia de barbaro
 

  1. Zamieszkasz w chwili obecnej

Jak często łapiesz się na tym, że myślami wciąż wybiegasz do przodu, do kolejnego celu, jaki musisz osiągnąć? Jesteś niby łucznik, który napina wszystkie mięśnie, aby nawet nie drgnąć, dopóki nie trafi w cel. A co z chwilą obecną, z „tu i teraz”, w którym przebywasz? Może wieczne napięcie i gonitwa nie są twoim naturalnym stanem, może wolałabyś zamieszkać w chwili obecnej, we własnym ciele i własnym życiu? Znaleźć spokój, dotknąć chwili obecnej, przyjrzeć się otaczającym cię wątkom i strzępkom rzeczywistości… w takim razie „Przędza” to książka dla ciebie!

  1. Przekonasz się, że nie jesteś sama.

Już samo istnienie i wielka popularność książek Natalii de Barbaro świadczy o tym, że autorka trafiła w czuły punkt bardzo, bardzo wielu kobiet. A może i mężczyzn? Natalia de Barbaro pisze swoje książki w drugiej osobie, bardzo wyraźnie zwracając się wprost do czytelniczek i kładzie nacisk na duchowe spotkanie, które realizuje się dzięki lekturze. To da ci poczucie przynależności, bycia częścią większej społeczności, która opiera się na czułości, zrozumieniu i akceptacji.

  1. Zobaczysz, jakie są pożytki z tkactwa!

Tak, „Przędza” to książka o tkaniu, ale nie tylko o tym dosłownym. To książka o tkaniu własnego życia, o granicach, jakie określają ramy naszych krosien, o przygotowanej nie przez nas osnowie i o wątku - przędzy, jaką wplatamy w każdej chwili pomiędzy jej nici. W jaki sposób tkanie życia z własnej przędzy może pomóc w poszukiwaniu wewnętrznej wolności? Odpowiedź cię zaskoczy!
 

Natalia de barbaro wiersze
 

Bonus dla facetów - 3 powody, dla których książki Natalii de Barbaro to dobra lektura dla mężczyzn!

Jeśli jesteś mężczyzną, nie odrzucaj z góry „Czułej przewodniczki” i „Przędzy” jako „babskich poradników”. Dlaczego? Choćby z trzech następujących powodów:

  1. Zajrzysz w głąb kobiecego serca.

Przeczytasz książki pisane przez kobietę dla kobiet. Dzięki temu „podejrzysz” kobiece myśli, pragnienia i problemy, z jakimi być może borykają się bliskie ci kobiety. A może zrobisz niespodziewane odkrycie – że ten wewnętrzny kobiecy świat wcale tak bardzo nie różni się od męskiego? Bo czy mężczyźni nie zmagają się z takim samym uwikłaniem w scenariusz życia, którego sami nie pisali i w którym często czują się obco?

  1. Zastanowisz się nad naturą męskiej i kobiecej przyjaźni.

Książki Natalii de Barbaro mówią – w pośredni lub bezpośredni sposób – o związkach między kobietami. O przyjaźni, siostrzeństwie, koleżeństwie, wzajemnej pomocy. O tym, co może czuć kobieta w stosunku do przyjaciółki, na której jej zależy. Jak okazuje te uczucia, jak się troszczy o drugą kobietę. Naturę męskiej przyjaźni znasz z własnego doświadczenia. To niepowtarzalna okazja, żeby spojrzeć na te dwa światy i porównać je ze sobą. A potem – wziąć to, co najlepsze z każdego z nich.

  1. Zaakceptujesz swoją „kobiecą” część

„Czuła przewodniczka” i „Przędza” to książki o kobiecych uczuciach i kobiecych stereotypach. Takich jak te: dziewczyna, kobieta powinna być spokojna, łagodna, posłuszna, kochająca, cicha, pomocna. A mężczyzna? Często jego rola określana jest jako przeciwieństwo kobiecej. Chłopak lub mężczyzna powinien być silny, zdecydowany, twardy, władczy. „Chłopaki nie płaczą”, kto o tym nie słyszał? A może tobie wcale takie wyobrażenie nie odpowiada, tak jak kobiecie może nie odpowiadać rola potulnej, domowej żoneczki? Może to właśnie będzie dla ciebie najważniejszą lekcją, jaką wyniesiesz z lektury książek de Barbaro: skoro kobiety zdobywają się na odwagę, aby żyć zgodnie z pragnieniami własnego sercem, to i mężczyzna może tego spróbować. Wszyscy zasługujemy na spełnione, szczęśliwe życie.

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Czytam

Zdjęcie okładkowe: źródło materiały promocyjne nataliadebarbaro.com