„Stulecie Winnych. Początek” Ałbena Grabowska

Wstęp do legendarnej, zekranizowanej sagi rodzinnej naszej mistrzyni przejmujących opowieści. Ałbena Grabowska zawraca do źródła. Przenosi nad do podwarszawskiego Brwinowa pod rosyjskim zaborem, 1874 roku. Najmłodsza córka Jadwigi i Mariana Wielichnowskich – Bronia – wychodzi za mąż za Antoniego Winnego. I tak to się zaczyna! Przed czytelnikiem subtelne, pisana dojrzałym językiem powieść obyczajowa, z nutką iwaszkiewiczowskiej delikatności. Czytelnik podczas lektury czuje tamte zapachy, krząta się po brwinowskich domostwach, biega śladami bohaterów i… nie potrafi się oderwać. Jest w tym coś magicznego, coś wiecznego, siła znakomitej rodzimej literatury.

 

Pakiet: Stulecie winnych Autor:Grabowska Ałbena

 

„Czarne Miasto” Magdalena Knopik

To rodzinna śląska saga, kobieca opowieść, która pozwala czytelnikowi zanurzyć się w majakach, rojeniach i widzeniach głównej bohaterki. Marta Knopik hipnotyzuje, oczarowuje i wciąga w tę opowieść na granicy snu i jawy, gdzieś na pograniczy realizmu magicznego, który przenikają pył i węglowa mgła. Wspomnienia sióstr, wspomnienia matki, wspomnienia kobiet splecionych przez los. Niezwykła!

 

Czarne Miasto Autor:Knopik Marta

 

„Pojechałam do brata na południe” Karin Smirnoff

Pierwszy tom trylogii Sagi Rodziny Kippów. Sagi druzgoczącej, miażdżącej, rozbijającej konwencję. Jana Kippo wróciła do domu. Nie planowała tego powrotu, tak jakoś wyszło. Wróciła do brata bliźniaka, do starego pokoju, do przestrzeni, które noszą znamiona przeszłości. Bólu, wstydu, tłumionego krzyku. Uciekła i wróciła, by znów się wikłać w pokiereszowane związki, by na nowo przeżywać traumy dzieciństwa, by próbować naprawić błędy, których nikt naprawić nie potrafi. Narzędziem do opisywania przeżyć jest tu język – autorka unika interpunkcji, dzieli słowa lub je łączy, rozkłada zdania na części pierwsze, dodaje własne elementy. To język bardzo osobisty, prywatny, pełen czułości. W języku ukrywa się natura całej opowieści, w języku też odnajduje się poszatkowana rodzina i ich doświadczenia. A to dopiero początek.

 

Pojechałam do brata na południe. Tom 1 Autor:Smirnoff Karin

 

„Pokój motyli” Lucinda Riley

Lucinda Riley serwuje czytelnikom ciepłą, romantyczną sagę o rodzinnych sekretach, o utraconej miłości i nowych początkach. Bywa wzruszająco, ale bywa też okrutnie. Autorka przyciąga uwagę czytelnika, maluje obrazy z przeszłości, fascynujące portrety osób, które zabrał bieg historii. A nad wszystkim czuwa rodzinna posiadłość. Niemy bohater tej opowieści, świadek wzlotów i upadków, chwil szczęścia i tragedii, złamanych serc i odnalezionej nadziei.

 

Pokój motyli Autor:Riley Lucinda

 

„Akuszerki” Sabina Jakubowska

Niezwykła, napisana z rozmachem powieść historyczna, dla miłośników twórczości Ałbeny Grabowskiej czy Elżbiety Cherezińskiej i jednocześnie hołd złożony akuszerkom i położnym. Zanurzona w historii, w której historia ściśle wiąże się z losami bohaterki. Jednocześnie to niezwykłe doświadczenie, piękna literatura piękna, kobieca saga o kobiecości i o kobietach. Zachwycająca, a nawet onieśmielająca przez cały ogrom wiedzy i szacunku, który przekazuje. Niezapomniana.

 

Akuszerki Autor:Jakubowska Sabina

 

„Niewidzialni” Roy Jacobsen

Prosta i piękna historia. Melancholijna, nostalgiczna, miejscami tragiczna, miejscami zabawna. Ot życie, uchwycone momenty, zwyczajne i niezwyczajne, takie, które trzymają czytelnika przy lekturze. Na Wyspie Barrøy na dalekiej północy mieszka sobie kilkuosobowa rodzina tata, mama, dziadek, ciotka i mała Ingrid, jedyne dziecko swoich rodziców. Wszyscy ci ludzie związani więzami krwi mieszkają tam z dziada pradziada, są właścicielami wyspy, a ona jest dla nich wszystkim. To twardzi, prości ludzie, którzy łowią ryby, hodują zwierzęta, walczą z morzem i robią wszystko, by utrzymać Barrøy. Początek pasjonującej sagi rodzinnej naznaczonej kobiecością i skomplikowaną historią Północy.

 

Niewidzialni. Tom 1 Autor:Jacobsen Roy

 

„Syn” Philipp Meyer

Porywająca, wielopokoleniowa saga rodzinna, wspaniała opowieść o amerykańskim Pograniczu dla miłośników prozy Cormaca McCarthy’ego. Amerykańskie Pogranicze, pierwsza połowa XIX wieku. Ziemia pionierów. Dziki Zachód. Nastoletni Eli i jego rodzina próbują przetrwać i wzbogacić się. Wszyscy jednak, poza samym chłopakiem, zginą podczas najazdu Komanczów. Eli natomiast stanie się na jakiś czas częścią indiańskiego plemienia, ale… z czasem wróci do świata białych osadników. I zbuduje swoje imperium. Przed czytelnikiem historia rodziny McCulloughów. Historia wzlotu i upadku wielkiej amerykańskiej rodziny. Historia samego Pogranicza. Brutalna i piękna.

 

Syn Autor:Meyer Philipp

 

„Czas burz” Charlotte Link

Rok 1914. Świat stoi u progu Wielkiej Wojny i równie wielkiej zmiany, jaką ona przyniesie. Osiemnastoletnia Felicja, młoda dama z dobrego, bogatego domu wiedzie spokojne życie w rodzinnych majątku w Prusach Wschodnich. I wchodzi w dorosłość pośród historycznej zawieruchy. W powieści wybrzmiewa klasyczna nuta, gołym okiem rysują się nawiązania do legendarnych opowieści sprzed lat, ale całość pozostaje nowoczesna i świeża w swoim wydźwięku. Charlotte Link zadbała o to, by tło historyczne było spójne, kolejne zależności i polityczne konflikty odpowiednio nakreślone, a bohaterowie barwni i charakterystyczni. Z przyjemnością można śledzić losy Felicji i kolejnych mężczyzn jej życia, jednocześnie poznając brutalne losy Europy początku XX wieku. Pamiętając też, że to dopiero pierwszy tom otwierający trylogię.

 

Czas burz. Tom 1 Autor:Link Charlotte

 

„Dunkel” Jakub Bielawski

Prawdziwy horror historyczny, w którym strach, niepokój i rodzinne traumy uosabia ten, który snuje tę opowieść – tytułowy Dunkel. Ta ciemność, ta rysa, ten ból, który przenosi się z pokolenia na pokolenie, naznacza kolejnych ludzi i osadza się tak w człowieku, jak w ziemi, którą zamieszkuje. Dunkel mówi o ludzkiej naturze, o grozie i o nas samych. A Jakub Bielawski zachwyca i przeraża.

 

Dunkel Autor:Bielawski Jakub

 

„Strupki” Paulina Jóźwik

Kiedy pamięć babcia gubi się w zapomnieniu, młoda kobieta powraca do domu, by odkryć nie tylko rodzinne tajemnice, ale też zrozumieć samą siebie i swoje własne zagubienie. To cudownie kobieca opowieść o powrotach, o rodzinie, o więzach, które potrafią pokonać odległości, potrafią pokonać gniew. Ale też o tłumionych smutkach, które zawsze odnajdą ujście po latach.

 

Strupki Autor:Jóźwik Paulina

 

A jakie sagi rodzinne zrobiły na was największe wrażenie? Dajcie znać! Więcej TOPek znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com