Sucha karma w żywieniu psów

Karma sucha jest jednym z dostępnych rodzajów karmy. Charakteryzuje się niską zawartością wody i wysoką gęstością energetyczną pokarmu. Główną zaletą tych karm jest dostępność, wygoda podawania oraz cena. Istnieje wiele rodzajów produkcji karmy suchej, w tym m.in. karmy ekstrudowane, suszone czy pieczone. Większość dostępnych produktów charakteryzuje się bardzo dużą ilością węglowodanów i wysokim stopniem przetworzenia. Na rynku dostępnych jest wiele karm o wielu smakach. Znajdziemy chrupki o mniejszych i większych rozmiarach, różnorakich kształtów. Dostępnych jest wiele wariantów smakowych o mniej lub bardziej zróżnicowanej recepturze.

TOP
Karma sucha dla psa ALPHA SPIRIT 7 Days Formula, 12 kg
Karma sucha dla psa ALPHA SPIRIT 7 Days Formula, 12 kg Alpha Spirit
4.8/5
183,50 zł
Promocja
175,00 zł  najniższa cena

204,00 zł  cena regularna

PAN MIĘSKO Cielęcina z indykiem M 9kg
PAN MIĘSKO Cielęcina z indykiem M 9kg PAN MIĘSKO
5/5
98,00 zł
Promocja
91,00 zł  najniższa cena

105,00 zł  cena regularna

Pies nie chce jeść suchej karmy – 5 głównych przyczyn

  1. Preferencje żywieniowe psów

Wybierając model żywienia zwierzęcia, a potem konkretne produkty, nie możemy zapominać o preferencjach smakowych czworonoga. Pod kątem żywienia każdy pies powinien być traktowany indywidualnie. Warto wiedzieć, za jakimi smakami i zapachami pies przepada, a co kompletnie odrzuca go od miski. To wymaga od nas śledzenia składów przysmaków i receptur karm dla psów.  Znaczenie ma także wielkość krokieta oraz jego kształt. Często wiąże się to z predyspozycją rasową – wielkością zwierzęcia i kształtem jego pyska. Nie można zapominać, że też proces produkcji może mieć znaczenie. Jeden psiak chętnie zje karmę np. suszoną, a niechętnie podejdzie do opcji ekstrudowanej.

Warto zaznaczyć, że nie każdy pies musi przepadać za suchym chrupkiem – w niektórych przypadkach pies nie będzie chciał jeść żadnej z proponowanych mu karm suchych. Odmówi jej jedzenia od razu albo szybko mu się znudzi. Często podając psu inny pokarm niż suche chrupki, ten od razu zmienia podejście do jedzenia, niejednokrotnie zmieniając się z niejadka w prawdziwego strażnika swojej miski. Musimy pogodzić się z faktem, że nie wszystko, co podamy swojemu psu, musi mu smakować.

  1. Ogólna podaż kalorii

W wielu przypadkach oprócz karmy suchej zwierzę dostaje także inny rodzaj jedzenia. Mogą to być smaczki, nagrody w trakcie treningu, gryzaki albo dodatki mokrego jedzenia. Często są to pokarmy dużo bardziej atrakcyjne niż karma sucha, jeśli są one podawane cyklicznie, wiele psów nauczy się czekać na coś smaczniejszego niż proponowane chrupki. Jeśli owe przekąski podawane są w dużej ilości, mogą pokrywać znaczną część dziennego zapotrzebowania na kalorie. W takich sytuacjach normalnym zjawiskiem może być niedojadanie serwowanej karmy suchej.

  1. Dobór miski i sposób karmienia

Tym, co czasem umyka nam przy psach, które często wybrzydzają i niechętnie jedzą podany pokarm, jest sposób jego podania. Zaczynając od miski, musimy pamiętać o jej odpowiednim rozmiarze i materiale. Miski, które szurają przy jedzeniu, wydają głośne dźwięki przy bliskim kontakcie, mogą skutecznie zniechęcać pupila do posiłku. Tak samo ważne jest umiejscowienie psiej stołówki. Pies powinien jeść w miejscu spokojnym, gdzie nikt mu nie przeszkadza. Błędem jest umieszczanie psiej miski w ciągu komunikacyjnym.  Pamiętajmy także, że w przypadku większego stada każde zwierzę powinno mieć własne, spokojne miejsce, w którym bez przeszkód może zjeść posiłek. W innym wypadku niektóre osobniki mogą być przeganiane i nie mają szansy na komfortowe spożycie pokarmu.

  1. Nuda

Bywają też psy, dla których jedzenie z miski jest po prostu nudne. Chętnie pobiorą chrupki od opiekuna lub w trakcie zabawy. Czasem rozwiązaniem może być zaserwowanie pokarmu w zabawkach interaktywnych, w których wyciągnięcie go będzie stanowiło wyzwanie np. na macie węchowej.

  1. Stały dostęp do pokarmu

Wśród modeli karmienia psów wyróżniamy tak zwane karmienie ad libidum, czyli zapewnienie nieograniczonego dostępu do pokarmu. Żywienie z ciągłym dostępem do pokarmu może mieć swoje zalety, ale ma także wiele wad. Główną z nich jest niekontrolowana podaż energii, co często prowadzi do nadwagi i otyłości. W przypadku zwierząt niechętnie jedzących tak serwowany pokarm, problem może być inny. Po pierwsze leżąca dłuższy czas karma zaczyna się psuć, co może stanowić zagrożenia dla zdrowia pupila. Po drugie, pokarm na stałe przebywający na wyciągniecie ręki, dla wielu osobników staje się mniej atrakcyjny i napędza problem wybrzydzania u psich niejadków.

Dlaczego pies nie chce jeść dotychczasowej karmy?

Tym, co zawsze trzeba zweryfikować w przypadku odmowy jedzenia tej samej karmy, jest jej bezpieczeństwo. Karma sucha powinna być przechowywana w chłodnym, ciemnym miejscu, w oryginalnie zapakowanym worku, z utrudnionym dostępem powietrza. Każdy worek karmy suchej powinien być zużyty w ciągu 6 tygodni od jego otwarcia. Dlatego ważny jest zakup odpowiedniej gramatury karmy. Naruszanie zasad przechowywania karmy może doprowadzić do jej szybszego zepsucia i być przyczyną odrzucenia przez zwierzę, a w przypadku zjedzenia – pogorszeniem stanu jego zdrowia. 

Zwracajmy uwagę także na nowe opakowanie pokarmu – czasem widać, że worek uległ zmianom graficznym, co może sugerować także zmianę składu produktu. Niekiedy zmienia się sama formuła karmy, może to być zauważone przez zmianę koloru, zapachu, kształtu krokieta. Takie zmiany mogą nie być zaakceptowane przez czworonoga. Nigdy nie powinniśmy podawać karmy, której opakowanie było uszkodzone. Nie wiemy, jakie zanieczyszczenia mogły się tam dostać i jakie procesy psucia zaszyły w zawartym w środku pokarmie.

Każdy pies, podobnie jak człowiek, ma indywidualne preferencje smakowe, które należy brać pod uwagę, wybierając dla niego pokarm. Jak najbardziej możemy spotkać psiaka, który nigdy nie będzie chętnie jadł karmy suchej. Oprócz tego musimy mieć też na uwadze inne możliwe przyczyny takiego zachowania. Szczególnie wtedy, gdy pies nagle stracił zainteresowanie dotychczasowo jedzonym pokarmem.

Więcej sprawdzonych porad znajdziesz w dziale Żywienie psów.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock