Spis treści:

Wysokość kierownicy w rowerze

Wysokość kierownicy w rowerze to bardzo istotny parametr, który ma wpływ zarówno na komfort i efektywność, jak i na bezpieczeństwo jazdy. Od tego, jak wysoko lub nisko ją ustawimy, będzie zależał rozkład naszej masy, a tym samym siła, z jaką dociążymy tył lub przód roweru. Bezpośrednio wpłynie to na sposób prowadzenia oraz jego responsywność.

Warto wiedzieć, że nie ma zoptymalizowanych czy zunifikowanych wartości wysokości kierownicy, ustalonych dla konkretnego typu jednośladu. Istnieje zbyt dużo zmiennych, mających wpływ na ten parametr. Ogólna zasada jednak jest taka, że im spokojniejsza jazda, tym wyżej powinna się znajdować kierownica. Analogiczna sytuacja dotyczy rowerów sportowych i wyczynowych, gdzie kierownica w zdecydowanej większości przypadków umieszczona jest bardzo nisko.

Z tego względu np. w modelach miejskich kierownicę ustawia się znacznie wyżej niż siodełko, a w jednośladach trekkingowych i crossowych na równi lub lekko powyżej jego linii. Inaczej wygląda sytuacja w rowerach górskich, szosowych i znacznej części graveli, gdzie kierownicę montuje się niżej niż siodełko. Niezależnie od tego, należy pamiętać, że decydującym wyznacznikiem zawsze powinien być nasz komfort oraz bezpieczeństwo. Dlatego, jeśli podczas jazdy czujemy się niepewnie lub doświadczamy dyskomfortu, wówczas warto skorygować ustawienie kierownicy tak, aby korzystanie z roweru było źródłem satysfakcji i radości.

Jak podnieść kierownicę w rowerze?

Na początku należy wyróżnić dwa rodzaje mostków – regulowany i nieregulowany.

Mostek regulowany w rowerze

W przypadku mostka regulowanego można dowolnie w obrębie zakresów przewidzianych przez producenta ustawić kierownicę do góry lub w dół oraz do przodu i do tyłu. Takie rozwiązanie znajduje się zazwyczaj w modelach rowerów miejskich, które nie są tak często personalizowane pod kątem konkretnego rowerzysty.

Mostek nieregulowany w rowerze

Jednoślady szosowe natomiast prawie zawsze wyposażone są w mostek nieregulowany, który można odpowiednio dopasować specjalnymi adapterami, podkładkami lub zmienić kierownicę i zastosować taką o większym wzniosie.

Cały proces podnoszenia kierownicy jest dosyć prosty:

  • w pierwszej kolejności należy zdjąć kapsel z mostka poprzez całkowite wykręcenie śruby mocującej. Jeżeli wcześniej w rowerze nic nie było modyfikowane, podkładki powinny znajdować się nad mostkiem;
  • trzeba je stamtąd usunąć i podłożyć pod mostkiem;
  • ustawienie wysokości w rowerze najlepiej jest wykonać na maksymalnym możliwym poziomie. Wtedy od razu można odczuć różnicę w wysokościach i ewentualnie odjąć nieco podkładek, by wybrać pośrednie ustawienie.

Skoro wiesz już, jak podnieść kierownice w różnych modelach jednośladów, sprawdź, na co ma wpływ jej wysokość i jak ją dopasować pod kątem trasy oraz typu jednośladu.

Dlaczego ustawienie wysokości kierownicy w rowerze ma znaczenie?

Czym właściwie jest ten parametr? Chodzi o odległość między podłożem a ramionami kierownicy. W większości przypadków podawana jest w centymetrach, rzadziej w milimetrach. Pasjonaci i zawodowi kolarze ustawiają swoje kierownice idealnie co do milimetra dla zachowania odpowiedniego komfortu i przede wszystkim, aby dostosować jednoślad do trasy i stylu jazdy. Poza tym regulacja wysokości kierownicy w rowerze nie należy do rzeczy trudnych. Duża większość rowerzystów będzie to robiła jedynie raz tuż po kupnie nowego nabytku. Warto jednak pamiętać, że parametr ten powinno się też dostosowywać do danej trasy i sposobu poruszania się pojazdem. Standardowo można go ustawić na równo z siodełkiem, jednak nie dla każdego będzie to odpowiednie.

Wysokość kierownicy a typ roweru

Wysokość kierownicy w rowerze miejskim

Jeśli będziemy obserwować rowerzystów miejskich, możemy dostrzec, że niektórzy z nich uwielbiają jeździć z wysoko ustawioną kierownicą. Ma to wpływ na kąt położenia pleców względem podłoża, który jest niemal prosty. Pozycja podczas jazdy przypomina wtedy nieco siedzenie na krześle i dla niektórych jest odpowiednia.

Ustawienie wysokości kierownicy w rowerze tak, by plecy ustawione były niemal pod kątem prostym względem podłoża, nie zawsze jest dobre dla zdrowia. Taki dostojny sposób dosiadania jednośladu może powodować z czasem bóle pleców z powodu przeciążenia kręgosłupa.

Wysokość kierownicy w rowerze szosowym

Parametr wysokości kierownicy powinien być też dostosowany do trasy i określonych zachowań roweru. Sprzęty szosowe powinny zachowywać przyczepność nie tylko na prostych odcinkach, ale też na zakrętach. Wyposażone są one w bardzo wąskie ogumienie. Ustawienie kierownicy niżej pomaga przenieść ciężar na przednie koło i zwiększyć jego przyczepność do asfaltu na zakrętach.

Wysokość kierownicy w rowerze trekkingowym

Podobnie warto regulować ten parametr w rowerach trekkingowych i górskich podczas podjazdów. Jeżeli trasa jest typowo pod górkę, dobrze jest obniżyć kierownicę, aby koło przednie nie podskakiwało podczas przyspieszania.

Analogicznie jest na trasach zjazdowych. Aby rower nie miał nadmiernego przechyłu do przodu pod wpływem wagi rowerzysty i dawał bezpieczeństwo, można nieco podnieść kierownicę i zwiększyć przyczepność tylnego koła. Dodatkowe wychylanie się do tyłu poza oś siodełka pomoże zachować równowagę i szybko pokonywać zjazdy.

Wysokość kierownicy w rowerze do trików i skakania

Regulacja kierownicy w rowerze jest też konieczna do wykonywania przeróżnych tricków. Dla przykładu łatwiej nauczyć się „manuala”, czyli jazdy na tylnym kole bez pedałowania, jeśli kierownica usytuowana jest wyżej. Ciężar przechodzi na tylną oś i zdecydowanie przyjemniej jest wyrywać przednie koło do góry.

Nachylenie kierownicy a pozycja rowerzysty

Parametr ten również ma znaczny wpływ na pochylenie ciała podczas jazdy i może pomagać zwiększać przyczepność przedniego koła w trakcie jazdy. Regulacja nachylenia odbywa się za pomocą mostka. W jednośladach wykorzystywanych do podróżowania po mieście kierownica zazwyczaj nie powinna być usytuowana przed mostkiem, ponieważ skutkuje to większym pochyleniem rowerzysty do przodu. Umiejscowienie kierownicy należy dobierać indywidualnie według potrzeb.

Na co wpływa szerokość kierownicy?

Szerokość kierownicy to niezwykle istotny parametr, który wpływa przede wszystkim na komfort jazdy i prowadzenie roweru. Dlatego przy dokonywaniu wyboru spośród dostępnych modeli powinno się szczególną uwagę zwrócić właśnie na ten element. Szerokość kierownicy powinna odpowiadać swobodnemu położeniu na niej dłoni. Jest to możliwe jedynie przy zachowaniu szerokości ramion rowerzysty. Wąskie kierownice rowerowe wpływają pozytywnie na aerodynamikę, jednak pogarszają prowadzenie jednośladu. Analogicznie szersze kierownice ułatwiają prowadzenie i skręcanie, jednak nie są przystosowane do szybkiej sportowej jazdy.

Regulacja kierownicy w rowerze profesjonalnym

Gdy wnosisz swoje hobby na poziom sportowy, liczy się nie tylko komfort jazdy. Oczywiście ma on znaczenie dla zachowania odpowiedniej postawy i uniknięcia kontuzji, jednak ważna staje się aerodynamika i rozkład ciężaru. Jak podnieść kierownicę w rowerze, gdy liczą się wyniki? Powinna być ona usytuowana ok. 2-2,5 cm poniżej poziomu siodełka.

Należy dopasować też jej szerokość dokładnie do rozstawu ramion rowerzysty. Kąt pomiędzy tułowiem a ramionami optymalnie powinien oscylować w granicach wartości 90 stopni. Dzięki temu uzyska się najlepsze możliwe ustawienie i sylwetka będzie bardziej opływowa, co zwiększy prędkość jazdy.

Romet, Rower górski, Jolene 6.0 26,  17
Romet, Rower górski, Jolene 6.0 26, 17", różowy Romet
0/5
1129,00 zł
Promocja
1069,00 zł  najniższa cena

1440,00 zł  cena regularna

Rower Gravel Kross Esker 1.0 R.L
Rower Gravel Kross Esker 1.0 R.L Kross
0/5
2849,00 zł
Promocja
2599,00 zł  najniższa cena

3499,00 zł  cena regularna

Kross, Rower Górski, Mtb, Espera 1.1, Srebrny
Kross, Rower Górski, Mtb, Espera 1.1, Srebrny Kross
3/5
1269,00 zł
Promocja
1209,00 zł  najniższa cena

1599,00 zł  cena regularna

Romet, Rower górski, Rambler R6.1, 26
Romet, Rower górski, Rambler R6.1, 26", Czarny Romet
0/5
1299,00 zł
Promocja
1329,00 zł  najniższa cena

1749,00 zł  cena regularna

Ustawienie kierownicy w rowerze ma niebagatelne znaczenie dla satysfakcji z jazdy, bezpieczeństwa i zachowania jednośladu w zależności od trasy i podłoża. Warto pamiętać o powyższych zasadach i wykorzystywać je aby jak najlepiej dopasować ten parametr.

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Rowery i akcesoria.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock