Spis treści:

  1. Wiślana Trasa Rowerowa – przebieg

  2. Jak przebiega Wiślana Trasa Rowerowa? Etapy w poszczególnych województwach

  3. Co warto zobaczyć na Wiślanej Trasie Rowerowej?

  4. Wiślana Trasa Rowerowa – jak się przygotować?

Wiślana Trasa Rowerowa to projekt na szeroką skalę, który ma połączyć przeciwległe krańce Polski trasą rowerową liczącą ponad 1200 km. Mając swój początek w Wiśle, czyli w miejscowości, gdzie swój bieg zaczyna najdłuższa rzeka Polski, prowadząc kolejno przez takie województwa jak śląskie, małopolskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubelskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie oraz pomorskie, kończyłaby się w Gdańsku u ujścia Wisły do Morza Bałtyckiego.

Co prawda pomysł na WTR pojawił się ok. 1995 roku, niemniej pomimo tego, że jego pomysłodawcą była posłanka Grażyna Staniszewska, a pod projektem o nazwie Wiślana Trasa Rowerowa Beskidy – Morze Bałtyckie podpisało się wielu znanych polityków, to jego realizacja trwa nadal i niestety postępuje bardzo powoli. Na tę chwilę jedynie na terenie województwa śląskiego i kujawsko-pomorskiego trasa ukończona jest w 100%. Pozostałe odcinki są w trakcie budowy lub jedynie w fazie planowej.

Niezależnie od tego, zdecydowanie warto przestudiować bieg rzeki pod kątem możliwości ewentualnego pokonania całego dystansu na rowerze, ponieważ ewentualna wyprawa dałaby możliwość zwiedzenia praktycznie całej Polski z perspektywy siodełka rowerowego. Warto przypomnieć, że od kilku lat na podobnej trasie odbywa się niezwykle popularny ultramaraton „Wisła 1200”, który rokrocznie przyciąga coraz większą liczbę rowerzystów i kolarzy. Wydarzenie to potwierdza tezę, że ze względu na niepowtarzalne walory krajoznawcze wszystkich rejonów Polski, przez którą przebiega, jest ona warta wysiłku, jaki należy włożyć w przejechanie trasy.

Romet, Rower górski, Jolene 6.0 26,  17
Romet, Rower górski, Jolene 6.0 26, 17", różowy Romet
0/5
1129,00 zł
Promocja
1069,00 zł  najniższa cena

1440,00 zł  cena regularna

Kross, Rower Górski, Hexagon R17 S Me 26
Kross, Rower Górski, Hexagon R17 S Me 26", Czarny Kross
0/5
1199,00 zł
Promocja
1129,00 zł  najniższa cena

1299,00 zł  cena regularna

Romet, Rower KROSS ESPERA 1.1, Szary
Romet, Rower KROSS ESPERA 1.1, Szary Romet
0/5
1279,00 zł
Promocja
1269,00 zł  najniższa cena

1599,00 zł  cena regularna

Nice-bike, ROWER GÓRSKI MTB SHIMANO, 29
Nice-bike, ROWER GÓRSKI MTB SHIMANO, 29", Czarny Nice-bike
5/5
1399,00 zł
Promocja
1699,00 zł (-17%)  najniższa cena

1699,00 zł (-17%)  cena regularna

Kross, Rower Górski Mtb Lea 2.0, Czarny
Kross, Rower Górski Mtb Lea 2.0, Czarny Kross
0/5
1409,00 zł
Promocja
1459,00 zł  najniższa cena

1799,00 zł  cena regularna

Wheeler , Rower Blaster, Biały
Wheeler , Rower Blaster, Biały WHEELER
0/5
1699,00 zł
Promocja
1899,00 zł (-10%)  najniższa cena

1899,00 zł (-10%)  cena regularna

Wiślana Trasa Rowerowa – przebieg

Wiślana Trasa Rowerowa WTR podzielona jest na 8 niezależnych odcinków, których realizacja leży w zakresie każdego z województw. Włodarze wszystkich miast wojewódzkich zaangażowanych w projekt na własną rękę starają się pozyskać środki finansowe pozwalające ostatecznie połączyć wszystkie jego fragmenty w jedną, niezwykle piękną trasę rowerową.

Na tę chwilę oddaniem do użytku swoich odcinków mogą pochwalić się jedynie województwa śląskie i kujawsko-pomorskie, natomiast na odcinkach w małopolskim i pomorskim nadal trwają prace, które pomimo przejezdności znacznej części trasy mogą wymuszać konieczność objazdów. W pozostałej części województw nie ma jeszcze oficjalnego śladu trasy w związku z czym, aby pokonać całkowity dystans, należy samodzielnie poprowadzić ślad przejazdu w oparciu o istniejącą sieć dróg.

 

przebieg

Źródło: Archiwum UMWM / narowery.visitmalopolska.pl

 

Wiślana Trasa Rowerowa na oddanych do użytku odcinkach w głównej mierze prowadzi po drogach szutrowych i asfaltowych. W związku z tym wybór roweru powinien być uzależniony właśnie od rodzaju nawierzchni. Najrozsądniejszym wyborem w tym przypadku będzie rower wyposażony w opony pozwalające na bezpieczne poruszanie się zarówno po asfalcie, jak i po utwardzonych drogach drugiego gatunku. Gravele, rowery trekkingowe, crossowe, a nawet lekkie MTB będą doskonałą opcją.

Oznakowanie trasy na oddanych odcinkach jest czytelne, a rozmieszczenie poszczególnych znaków informacyjnych wystarczające do swobodnego nawigowania po trasie. Niemniej dla pewności zawsze warto pobrać ślad GPS z dostępnych w Internecie źródeł, aby mieć 100% pewność co do kierunku jazdy.

Jak przebiega Wiślana Trasa Rowerowa? Etapy w poszczególnych województwach

  • WTR – woj. śląskie – jest to jeden z dwóch oddanych do użytku odcinków Wiślanej Trasy Rowerowej. Liczący ok. 80 km fragment rozpoczyna bieg przy dworcu PKP Wisła – Uzdrowisko, a kończy się w leżącej na granicy województwa śląskiego i małopolskiego miejscowości Danków. Trasa jest dobrze oznakowana i co równie ważne, w większości prowadzi po drogach asfaltowych oraz szutrowych o znikomym natężeniu ruchu. Niestety zdecydowanie brakuje tu udogodnień w postaci wiat, toalet czy tzw. MOR-ów (Miejsce Obsługi Rowerzystów). Te niedogodności nie wpływają jednak na możliwość cieszenia się urokami trasy, która w znacznej części wije się wzdłuż Wisły, będącej na tym etapie niewielkim potokiem.
  • WTR – woj. małopolskie – kolejny etap WTR jest znacznie dłuższy. Liczący ok. 230 km odcinek, na który bez wyraźnego punktu odniesienia wjeżdża się z woj. śląskiego, jest niezwykle malowniczy. W przeważającej większości poprowadzony został bezpośrednio po wałach przeciwpowodziowych biegnących wzdłuż Wisły. Taki stan rzeczy ma swoje wady i zalety. Na plus można zaliczyć odseparowanie trasy i przeniesienie jej poza obręb dróg publicznych. Na minus przekłada się fakt, że aby uzupełnić zapasy wody czy jedzenia i zwiedzić lokalne atrakcje, trzeba zjechać z trasy. Nie ma tu bowiem zbyt wielu sklepów, barów czy stacji benzynowych. Dużą zaletą jest natomiast doskonały stan nawierzchni (głównie asfalt), która ucieszy niejednego kolarza, jak również obecność jeszcze nowych i niezniszczonych toalet, MOR-ów oraz wiat. Na odcinku WTR Małopolska trwają jeszcze jednak prace budowlane, w związku z czym wybierając się na wycieczkę, warto mieć na uwadze możliwość pojawienia się ewentualnych objazdów.
  • WTR – woj. świętokrzyskie – Wiślana Trasa Rowerowa prowadząca przez województwo świętokrzyskie jest dopiero w fazie planów. Przewidywany przebieg ma być wytyczony po koronie wałów, co z założenia odseparuje rowerzystów od ruchu samochodowego. W założeniu całość powinna liczyć ok. 50 km. Na chwilę obecną, aby pokonać ten odcinek, należy samodzielnie wyznaczyć sobie trasę w oparciu o istniejącą infrastrukturę asfaltowych i szutrowych dróg. Ze względu na ukształtowanie terenu należy liczyć się z licznymi stromymi podjazdami i zjazdami.
  • WTR – woj. podkarpackie – aktualnie nie ma oficjalnych informacji na temat planowanego przebiegu trasy. Ze względu na ilość opcji odcinek mógłby liczyć od 30 do nawet 100 km, natomiast aby pokonać ten fragment, podążając wraz z nurtem Wisły i korzystać z istniejącej już sieci dróg lokalnych oraz szutrowych, trzeba samodzielnie wyznaczyć sobie ślad przejazdu.
  • WTR – woj. lubelskie – podobnie jak w przypadku województwa podkarpackiego, WTR na tym odcinku jest również jedynie w planach. Na razie wiadomo, że ma to być liczący ok. 130 km fragment przebiegający możliwie blisko koryta rzeki Wisły. W tym przypadku, wybierając się rowerem na objazd trasy, również należy samodzielnie wytyczyć ślad korzystając z istniejącej sieci dróg.

  • WTR – woj. mazowieckie – niestety w samym sercu Polski również nie znajdziemy oficjalnych informacji na temat przebiegu mazowieckiego odcinka WTR. Decydując się jednak na wyprawę, warto wiedzieć, że przedzierając się wzdłuż Wisły w kierunku województwa kujawsko-pomorskiego, można skorzystać z już istniejących tras takich jak Szlak Środkowej Wisły, Zielona 7 czy Velo Masovia. Dzięki temu można samodzielnie zaplanować wycieczkę, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc wartych odwiedzenia zarówno w samej Warszawie, jak i poza nią.
  • WTR – woj. kujawsko-pomorskie – WTR na terenie województwa kujawsko-pomorskiego została wytyczona po obu stronach rzeki. Jest to drugi z odcinków całego projektu oddany do użytku. Co ciekawe, trasa WTR wytyczona została po obu stronach rzeki. Część prawobrzeżna liczy 212 km, a lewobrzeżna to odcinek 238 km. Na tym etapie trasa WTR swój bieg zaczyna w okolicach Włocławka i Dobrzynia nad Wisłą, a kończy się w okolicach Grudziądza i Nowego, czyli na granicy województwa pomorskiego. W zdecydowanej większości trasa poprowadzona jest po drogach asfaltowych o niewielkim natężeniu ruchu. Trzeba jednak pamiętać, że nie tylko tu, ale również na całej długości WTR należy zachować ostrożność i przestrzegać przepisów ruchu drogowego.
  • WTR – woj. pomorskie – w województwie pomorskim, podobnie jak w przypadku województwa kujawsko-pomorskiego, Wiślana Trasa Rowerowa WTR również poprowadzona jest po obu stronach Wisły. Prawobrzeżny odcinek liczy 105 km, a jego przeciwległy fragment to dystans 113 km. Istotną informacją z nawigacyjnego punktu widzenia jest fakt, że pokrywając się ze śladem Euro Velo 9, oznaczenia WTR w województwie pomorskim stosowane są wymiennie. Warto również wiedzieć, że trasa na tym odcinku nie jest jeszcze ukończona i w odróżnieniu od kilku innych etapów WTR, głównym założeniem projektu pomorskiego nie jest trzymanie się ścisłego koryta rzeki, ale chęć pokazania wyjątkowości krajobrazu oraz podzielenia się z turystami pięknem tamtejszej architektury. Ciekawym urozmaiceniem dla rowerowych turystów wybierających się nad morze, może być Trasa Rowerowa na Mierzei Wiślanej prowadząca w kierunku Krynicy Morskiej i dalej do granicy z Rosją. Trasa rowerowa Mierzeja Wiślana to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych tras w kraju.

 

starorzecze

Źródło: Archiwum UMWM / narowery.visitmalopolska.pl

 

Co warto zobaczyć na Wiślanej Trasie Rowerowej?

Niezależnie od tego, czy celem wycieczki będzie pokonanie całego dystansu, czy tylko poszczególnych etapów WTR, warto czasami zjechać z trasy w celu poznania miejsc godnych odwiedzenia. Ze względu na rozległy obszar nie sposób wymienić wszystkich atrakcji turystycznych, jakich można spodziewać się podczas przejazdu, niemniej zachęcamy do stworzenia własnej listy w oparciu o nasze rekomendacje.

 

Szlaki turystyczne Polski Beata Pomykalska, Paweł Pomykalski

 

Województwo śląskie:

  • Jezioro Czerniańskie,
  • Skocznia narciarska im. Adama Małysza w Wiśle,
  • Galeria „Sportowa Trofea Adama Małysza” w Wiśle,
  • Muzeum Beskidzkie w Wiśle,
  • Wielka Czantoria,
  • Muzeum Ustrońskie.

Województwo małopolskie:

  • Stawy w Brzeszczach ,
  • Centrum św. Maksymiliana w Harmężach,
  • Zamek w Oświęcimiu,
  • Muzeum Auschwitz-Birkenau,
  • Opactwo Benedyktynów w Tyńcu,
  • Stare Miasto w Krakowie,
  • Rezerwaty: Koło w Puszczy Niepołomickiej oraz Wiślisko Kobyle,
  • Muzeum Historii Drogownictwa w Szczucinie.

 

Brzeszcze

 

Województwo kujawsko-pomorskie i pomorskie:

  • kościoły gotyckie w Toruniu, Chełmnie, Bydgoszczy i Nowem,
  • zamki krzyżackie oraz ich ruiny w Toruniu, Zamku Bierzgłowskim, Świeciu, Nowem, Bobrownikach, Złotorii, Raciążku i Grudziądzu,
  • Ratusz w Chełmnie,
  • Spichrze w Grudziądzu,
  • Pałac w Ostromecku,
  • Śluza w Przegalinie,
  • miasto Gdańsk,
  • Most Tczewski,
  • Zamek w Kwidzynie.

Wiślana Trasa Rowerowa – jak się przygotować?

Przygotowując się na objazd Wiślanej Trasy Rowerowej, niezależnie od tego, czy będzie to cały dystans, czy jego poszczególne etapy, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę swój poziom zaawansowania. Co prawda, patrząc całościowo, trasa nie należy do najtrudniejszych, ponieważ nie ma na niej zbyt wielu trudnych technicznie odcinków, licznych stromych podjazdów czy niebezpiecznych zjazdów, jednak należy mieć świadomość swojej aktualnej dyspozycji.

Z tego względu, jak również przygotowując się do wyprawy logistycznie, przed planowaną wycieczką zdecydowanie należy zapoznać się z przebiegiem trasy ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, w których będzie można uzupełnić zapasy wody i jedzenia. Nie zaszkodzi też rozeznać się w zakresie obecnych w pobliżu trasy dworców kolejowych, pozwalających na ewentualny awaryjny powrót do domu, jak również przepraw promowych, umożliwiających dostanie się na przeciwległy brzeg.

Cechą wspólną dla każdego odcinka Wiślanej Trasy Rowerowej jest zróżnicowany rodzaj nawierzchni. Od gładkich i nowych asfaltów, po nieco gorsze szutrowe drogi, na ścieżkach rowerowych kończąc. Z tego względu wybór jednośladu powinien być dostosowany do zastanych na trasie warunków. Gravele, trekkingi, rowery crossowe czy lekkie MTB będą odpowiednie. Najważniejsze, aby opony w nich zamontowane umożliwiały płynną i bezpieczną jazdę zarówno po utwardzonych nawierzchniach, jak i w lekkim terenie, a same jednoślady były w 100% sprawne.

Oczywiście nie można zapominać o dodatkowym wyposażeniu. Kask, oświetlenie, podręczne narzędzia, zapasowa dętka czy naładowany telefon to absolutna konieczność. Nie obejdzie się również bez pozytywnego nastawienia, dzięki któremu będziemy czerpać przyjemność z jazdy po naszej przepięknej Polsce.


Szukasz inspiracji na kolejne wyprawy rowerowe? Zapoznaj się z naszymi artykułami:


Więcej ciekawych artykułów znajdziesz w pasji Trenuję.

Zdjęcie okładkowe: źródło: Archiwum UMWM /narowery.visitmalopolska.pl