Wegetarianizm to już nie tylko nisza. Paradoksalnie w naszym kraju, w którym do niedawna przeciętny Polak zjadał 77 kg mięsa rocznie, dieta jarska jest jednym z najprężniej rozwijających się trendów w żywieniu. Decyzja o przerzuceniu się na kuchnię roślinną często jest podyktowana rosnącą świadomością dotyczącą przemysłowej hodowli zwierząt, względów ekologicznych czy po prostu zdrowotnych.

 
„Ale bez mięsa, to trzeba kombinować”, „Ale jak? To co na obiad?”, „Nie mam czasu na gotowanie potraw wegetariańskich”, „Kuchnia wegetariańska jest droga” – brzmi znajomo? To argumenty, które najczęściej kołaczą się po głowach osób zastanawiających się nad przejściem na dietę roślinną. Książki, które przedstawiamy Wam poniżej udowadniają, że wegetarianizm to nie czarna magia i że w sposób szybki, niedrogi i prosty można przygotować wspaniałe potrawy bez użycia mięsa.

 

„Nowa Jadłonomia. Roślinne przepisy z całego świata”

 

Bulwa selera po chińsku? Węgierski gulasz z papryk i boczniaków? Turecka zupa soczewicowa? Mizeria po koreańsku? Marta Dymek udowadnia, że aby kulinarnie podróżować, nie trzeba kupować egzotycznych produktów. Niepotrzebne są też wymyślne sprzęty ani rekwizyty. Wystarczy udać się na najbliższy bazar lub do warzywniaka i kupić polskie warzywa, a następnie skorzystać z niepospolitych przypraw oraz podpatrzonych w innych kuchniach technik. Nagle okaże się, że warzywa znane od dzieciństwa mogą codziennie pysznie zaskakiwać.

 

„ErVegan. Kuchnia roślinna dla każdego”

 

Jak z prostych składników zrobić efektowne i pyszne dania? Odpowiedź znajdziesz w debiutanckiej książce kucharskiej Eryka Wałkowicza, stuprocentowego roślinożercy, autora jednego z najpopularniejszych blogów o kuchni roślinnej w Polsce – erVegan.com. Zamień marchewkę w przepyszny pasztet, ciecierzycę w słodkie ciasto, a jarmuż w chrupiące chipsy! Z tej książki dowiesz się, dlaczego urozmaicone posiłki to podstawa diety roślinnej oraz jak łączyć podstawowe składniki w kuchni, aby uzyskać nie tylko smaczne i sycące potrawy, ale również w pełni zbilansowane posiłki.

 

„Vegenerata sposób na zdrowie. Biegaj, gotuj, chudnij”

 

Przemysław "Vegenerat" Ignaszewski opisuje biegowe i kulinarne eksperymenty, które przeprowadził na własnym organizmie. Pierwsza część książki skierowana jest do biegaczy i ludzi ciekawych, jak np. pozbyć się nawet pięćdziesięciu kilogramów. Druga część zainteresuje zwolenników prostej kuchni roślinnej. Być może historia autora stanie się inspiracją do tego, aby podnieść się z kanapy i zrobić krok w kierunku lepszego życia opartego na ćwiczeniach i zdrowej diecie?

 

„Wegan Nerd. Moja roślinna kuchnia”

 

Ta wyjątkowa książka kucharska jest debiutem Alicji Rokickiej, która dzieli się swoimi doświadczeniami kulinarnymi zdobytymi w pracy nad wegannerd.blogspot.com – jednym z najpopularniejszych i najczęściej nagradzanych blogów o kuchni roślinnej w Polsce. Niezwykłe, oryginalne, a przy tym nieskomplikowane przepisy, smaki, które oczarują również zatwardziałych mięsożerców, niekonwencjonalne połączenia produktów, oszałamiające fotografie…

 

„My New Roots. Inspirujące przepisy kuchni roślinnej na każdą porę roku”

  

Książka twórczyni kultowego bloga My New Roots, z potrawami kuchni roślinnej – w tym także wegańskiej, często bezglutenowej. Proste, ale i nieco bardziej skomplikowane przepisy podane w przystępny sposób, ilustrowane są pięknymi zdjęciami. Jej kuchnia podporządkowana jest zmianom pór roku. Tym blogiem inspiruje się m.in. twórczyni świetnie przyjętej książki "Jadłonomia" czy prowadząca bloga White plate, a także inne popularne polskie blogerki kulinarne. Dla wielu "My New Roots" to biblia kulinarna. 

 

 

Mamy nadzieję, że chociaż trochę zachęciliśmy Was do eksperymentowania z kuchnią roślinną. Po więcej kulinarnych inspiracji zapraszamy Was do salonów empik i na empik.com!