Co to jest technologia Quick Charge?

Nazwa ta pochodzi z języka z angielskiego i jej dosłowne tłumaczenie to szybkie ładowanie. Jest technologią opracowaną przez Qualcomm i dostępną wyłącznie w przypadku telefonów wykorzystujących procesory tejże marki. Polega ona na szybkim ładowaniu akumulatora, które trwa zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. W stosunku do ładowania telefonu przez kilka godzin jest naprawdę ogromną różnicą.

Czy szybkie ładowanie dostępne jest tylko dla smartfonów z procesorem Qualcomm?

Wyłącznie smartfony z Qualcomm mogą korzystać z technologii Quick Charge. Nie jest to jednak jedyny standard przyspieszonego ładowania. Powstało już kilka jego technologii, a te oferowane są przez różnych producentów:

  • Power Delivery – wykorzystywana w USB typu C

  • Fast Charge – dla urządzeń Apple, będąca w rzeczywistości po prostu Power Delivery; występuje pod osobną nazwą, jednak wykorzystuje technologię dla USB-C

  • Motorola TurboPower – technologia dostępna, jak sama nazwa wskazuje, tylko w Motoroli

  • Pump Express – dla telefonów z procesorem MediaTek (Sony, HTC)

  • Adaptive Fast Charge – technologia wykorzystywana tylko w telefonach Samsunga

  • SuperCharge – sprawne ładowanie dla Huawei i Honor

  • Dash Charge nazywany także Oppo VOOC – dla smartfonów marki Oppo

Każdą z technologii charakteryzuje inne tempo ładowania i wykorzystywanie różnych rozwiązań. Jednak wciąż firma Qualcomm jest liderem na rynku – ze względu na popularność jej procesorów, które mogą występować w telefonach różnych producentów. Przedstawione standardy alternatywne znajdują swoje zastosowanie wyłącznie w tych modelach, w których nie został wbudowany procesor Qualcomm. Prawdopodobnie dlatego nazwa Quick Charge jest bardzo często stosowana określeniu całej grupy technologii, a więc po prostu funkcji przyspieszonego ładowania, a nie konkretnej marki.

 

Ładowarka sieciowa Fast Charger - Winner Group

 

Jak działa szybkie ładowanie?

Jedyna prawidłowa odpowiedź brzmi: to zależy. Od czego? Od konkretnej technologii. Aby jednak przybliżyć ogólny zarys ich funkcjonowania, posłużymy się przykładem tej najbardziej popularnej, a więc szybkiego ładowania telefonu od Qualcomm.

Na początku warto przyjrzeć się parametrom standardowej ładowarki do telefonu. W przypadku kostek Apple natężenie prądu wyjściowego wynosi 1 A, a napięcie wyjściowe – 5 V. Aby uzyskać moc ładowarki, czyli liczbę watów, należy pomnożyć ampery i volty (W = A * V). W tym przypadku będzie więc 5W. Teraz przyjrzymy się ładowarce Quick Charge 3.0 marki EtuiStudio; również 5V, ale amperów 2.4. To daje moc o wartości 12W, a więc ponad dwukrotnie większą. Czy to maksimum możliwości? Zdecydowanie nie. Kostka EXC Powerful oferuje 6.4A, czyli ponad 30W. Z kolei maksymalna moc modelu UNIQ Surge Mini to nawet 100W. tych przykładach doskonale widać, że cała filozofia działania opiera się na zwiększeniu wartości natężenia lub napięcia. Im większa, tym sprawniejsze ładowanie. Rzeczywisty czas będzie oczywiście uzależniony od pojemności danej baterii. Przykładowe tempo można pokazać na przykładzie smartfona Huawei P40 Pro. Ładowarka o mocy 40W naładuje jego baterię do pełna w niespełna godzinę (ok. 50 min).

 

Ładowarka Super Si Power Delivery - Dux Ducis

 

Ładowarka Quick Charge 2.0, 3.0 i 4.0 – na czym polega różnica?

Na rynku można zauważyć kostki wykorzystujące technologię Qualcomm w różnych wersjach. Różnią się od siebie napięciem ładowania. Wersje starsze 1.0 i 2.0 wykorzystują napięcie stałe, natomiast nowsze zmienne.

  • Quick Charge 1.0 – napięcie stałe 5 V

  • Quick Charge 2.0 – napięcie stałe 5 V, 9 V albo 12 V

  • Quick Charge 3.0 – napięcie zmienne od 3,6 V do 20 V

Oferowane są także wersje Quick Charge 4.0 oraz 4.0+. W wersji bez plusika ładowanie jest o 20% szybsze niż w technologii trzeciej, natomiast z plusem – o 15% szybsze w stosunku do poprzednika. Zasada jest prosta: im nowsza wersja, tym krótszy czas ładowania tego samego akumulatora.

 

Ładowarka sieciowa Quick Charge 3.0 - Dudao

 

Jak wybrać ładowarkę do telefonu szybko ładującą?

Mogłoby się wydawać, że wystarczy wymiana kostki na tę z technologią przyspieszonego ładowania i w kilkanaście minut nasz telefon będzie naładowany. Choć teoretycznie jest to tak proste, to w praktyce należy najpierw zweryfikować, która z technologii odpowiada potrzebom danego telefonu. Jak wspomnieliśmy, marki takie jak Oppo czy Huawei mają swoje własne rozwiązania i powszechnie dostępne kostki z QC ich nie obsłużą. Co więcej, telefon musi być też kompatybilny z wersją konkretnej technologii. Zanim zdecydujesz się na zakup ładowarki do szybkiego ładowania, sprawdź, czy jest ona obsługiwana przez markę i model twojego smartfona. Upewnij się, że telefon ma możliwość przyspieszenia ładowania baterii, bo nie wszystkie starsze modele mogą obsługiwać tę technologię. W niektórych sytuacjach przyda się powerbank, który umożliwia ładowanie telefonu nawet, gdy nie masz dostępu do źródła zasilania.

 

Ładowarka sieciowa - Baseus

 

Jeśli nie jesteś pewien, czy twój telefon wspiera to rozwiązanie, wpisz po prostu nazwę jego marki i modelu w wyszukiwarkę z dopiskiem „szybkie ładowanie”. Dzięki temu możesz dowiedzieć się nie tylko, czy w ogóle posiada taką „opcję”, ale też która technologia odpowiada jego potrzebom. Sprawdź i zacznij ładować szybciej.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock