Słuchawki studyjne – czyli jakie?
Jak sama nazwa wskazuje słuchawki studyjne służą do profesjonalnego lub półprofesjonalnego użytku. Spotykamy je najczęściej w studiach nagraniowych, ponieważ tylko one są w stanie prezentować dźwięk w sposób najbardziej szczegółowy, w najlepszej jakości i bez zniekształceń.
W porównaniu do standardowych modeli, słuchawki studyjne są delikatniejsze. Z tego powodu nie wykorzystuje się ich poza studiem – nie nadają się do słuchania muzyki w komunikacji miejskiej czy podczas treningu.
Czym się kierować przy zakupie słuchawek studyjnych?
Przede wszystkim musisz się zastanowić, do czego będą ci służyć. Jeśli zamierzasz nagrywać swój śpiew, polecamy otwarte lub półotwarte słuchawki studyjne. Dzięki nim nie będziesz całkowicie odcięty od dźwięków otoczenia. Jeżeli natomiast planujesz nagrywać różne instrumenty i zależy ci, aby każdy z muzyków dokładnie słyszał tylko swoją grę, zdecyduj się na zamknięte.
Dobre słuchawki studyjne zapewnią ci izolację, odpowiadającą twoim potrzebom. Zadbaj o to, by miały jak najszersze pasmo przenoszenia. Wybierz model, który zawiera jak największą neutralność odsłuchiwanego brzmienia.
Pamiętaj, że będą ci służyć podczas wielu godzin pracy. W związku z tym zadbaj o swój komfort. Przy wyborze zwróć uwagę na modele z regulowanym pałąkiem obitym miękkim materiałem. Wybierz słuchawki, które mają profilowane nauszniki, dopasowujące się do kształtu głowy. Upewnij się, że przewód jest wykonany z dobrej jakości metalu oraz że istnieje możliwość odpięcia go – nigdy nie wiesz, kiedy będziesz musiał kupić nowy albo dłuższy.
Zwróć uwagę na warunki gwarancji oraz wsparcie serwisowe. Wielu producentów dołącza do swoich słuchawek elementy zapasowe, głównie te, które zużywają się najszybciej, np. kable, pałąki i gąbki. Niektóre firmy zapewniają również możliwość wymiany wtyk i przetworników – w tym przypadku upewnij się, że są w Polsce miejsca zajmujące się serwisem wybranego przez ciebie modelu.
Jakie słuchawki studyjne? Modele, na które naszym zdaniem warto zwrócić uwagę
Kruger&Matz Monitor – nauszne słuchawki studyjne
To słuchawki zamknięte. Nie należą do wyjątkowo dużych. Nauszniki pokryte są sztuczną skórą i wypełnione gąbką. Dobrze przylegają do głowy, ale nie uciskają – wszystko to sprawia, że praca z nimi jest wygodna. Przetworniki zostały przykryte siateczkami. Przewód jest elastyczny i dosyć długi, bo ma aż 3 metry.
Ich izolacja jest dosyć dobra. Odcinają od otoczenia, ale muzyka nieznacznie wydostaje się na zewnątrz. Pasmo przenoszenia to 15 Hz-25 kHz, przetworniki mają 50 mm, impedancja wynosi 32Ω, maksymalna moc wejściowa to 1200 mW, a skuteczność to około 94 dB. Ta specyfikacja pokazuje, że można je podłączać do urządzeń studyjnych, ale także domowego sprzętu Hi-Fi.
Jakość dźwięku jest naprawdę wysoka. Zauważa się jedynie niewielką sztuczność sopranów. Słuchawki radzą sobie z wszystkimi pasmami i różnymi gatunkami muzycznymi. Dają wrażenie trójwymiarowości i precyzyjnie odwzorowują basowe, średnie i wysokie tony.
LED OneOdio Pro-30 – profesjonalne słuchawki studyjne z mikrofonem
Na te słuchawki również warto zwrócić uwagę. Wyposażone są w miękkie nauszniki, które możesz obrócić o 90 stopni oraz elastyczny i regulowany pałąk. Załączony do nich kabel ma 3 metry. Tak samo jak słuchawki prezentowane powyżej, mają przetwornik 50 mm oraz impedancję 32Ω. Ich pasmo przenoszenia jest mniejsze – to 20-20000 Hz.
Do tego modelu dołączony jest także mikrofon, który można podpiąć do osobnego portu komputera.
Użytkownicy zwracają uwagę na ich wygodę. Chwalą sobie fakt, że kable są odpinane, a słuchawki prezentują się elegancko. Internauci wskazują na dość mocno wzmocniony bas, co dla jednych jest wadą, a dla innych zaletą.
DNA HD 777 – słuchawki studyjne półotwarte
Ostatni prezentowany przez nas model jest najtańszy. To słuchawki półotwarte i wokółuszne. Cechuje je wyższa impedancja niż w pozostałych produktach (60Ω) oraz trochę większy przetwornik (53 mm), ale mniejsze pasmo przewodzenia (18-25000 Hz). Ich czułość to około 93 dB. Co ważne, również posiadają 3-metrowy kabel, miękkie nauszniki i elastyczny pałąk. Jeśli więc szukasz czegoś tańszego na start, ten model na pewno cię usatysfakcjonuje.
Zdjęcie okładkowe: Shutterstock
Komentarze (0)