Jeżeli poruszyła Was historia z „13 powodów”, to poniższe tytuły będą doskonałym wyborem. Wybraliśmy sześć propozycji, które opowiadają niezwykłe historie młodych ludzi, są pełne zagadek i często podejmują trudne tematy.

 

„Fatalna lista”

Dla wielu uczniów szkoła jest prawdziwym wyzwaniem i to nie ze względu na naukę. Rówieśnicy potrafią dać w kość szczególnie wtedy, kiedy opinia innych jest dla nas bardzo ważna. „Fatalna lista” opowiada o historię dziewczyn, które znalazły się na niesławnej liście. Tajemnicza osoba wybiera co roku najpiękniejsze i najbrzydsze uczennice z każdego rocznika.

Nie trudno się domyślić, że o wyróżnionych nazwiskach mówi cała szkoła. W książce poznamy łącznie osiem dziewcząt, które znalazły się w tym zestawieniu. Jak poradzić sobie z upokorzeniem? Czy lista wpłynie na życie młodych kobiet? Tego dowiemy się z „Fatalnej listy” autorstwa Vivian Siobhan.

 

„Chłopak, który bał się być sam”

Czasami szkoła to nie tylko nauka i pragnienie popularności. Bardzo często zdarza się, że tuż pod nosem nauczycieli młodzi ludzie przezywają własne, wewnętrzne dramaty. „Chłopak, który bał się być sam” choć zalicza się do literatury dla młodzieży, to rekomendowana jest nieco starszym odbiorcom.

Historia przedstawiona w książce potrafi złamać serce i sprawia, że czytelnik zwraca większa uwagę na otaczający go świat.   Marieke Nijkamp przenosi nas do małego miasteczka w stanie Alabama, gdzie nudne zajęcia w auli kończą się prawdziwym dramatem. Zwykła lekcja przeradza się w walkę o życie, kiedy uczniowie zostają zamknięci w środku, a ze sceny zaczynają padać strzały.

 

„Playlist for the Dead. Posłuchaj, a zrozumiesz”

Czasami trudno jest zauważyć, że najbliżsi przyjaciele przechodzą przez ciężki okres. Niektórzy potrafią doskonale maskować swoje emocje, a brak odpowiedniej pomocy na czas, może doprowadzić do tragedii.

Wyobraźcie sobie, że przychodzicie rano do znajomego, aby spędzić wspólnie czas. Po przybyciu na miejsce dowiadujecie się, że Wasz przyjaciel nie żyje i zostawił dla Was playlistę. Taka wiadomość sprawia, że nic nie jest takie, jakim się wydaje. Czy lista piosenek jest w stanie opowiedzieć historię jakiejś osoby? Jakie emocje kryją się za poszczególnymi utworami? Tego dowiemy się czytając „Playlist for the Dead. Posłuchaj, a zrozumiesz” autorstwa Michelle Falkoff.

 

„Uwięzione”

Często bywa tak, że nie doceniamy osób, które nas otaczają, a drobne sprzeczki natychmiast rozdmuchiwane są w poważne kłótnie. Podobnie było w przypadku Summer, która postanowiła sama wybrać się na imprezę, nie zabierając ze sobą swojego chłopaka. Podejmując tę decyzję nie wiedziała, że nigdy na nią nie dotrze i trafi do strasznego miejsca.

Książka „Uwięzione” z pewnością nie jest odpowiednia dla osób o słabych nerwach, ponieważ Natasha Preston zadbała o to, aby opowieść nieustannie trzymała w napięciu. Wciągająca historia pozwala bliżej przyjrzeć się dramatowi, jaki przeżywa uwięziona nastolatka. Musiała zapomnieć o kochającym partnerze, rodzicach i bracie. Czy na dziewczynę czeka szczęśliwe zakończenie?

 

„Jak pokochać freaka”

Okres dojrzewania pełen jest burz i niezrozumienia. To czas buntu przeciwko rodzicom i samemu sobie. „Jak pokochać freaka” przedstawia historię 16-letniej Zander, która od jakiegoś czasu maniakalnie wyrywa sobie włosy. Dziewczyna ma ogromne problemy z samoakceptacją i jest zdania, że nigdy nie będzie szczęśliwa. Rodzice, wbrew woli swojej córki, postanowili wysłać ją na letni obóz dla nastolatków z najróżniejszymi zaburzeniami.

Początkowo Zander nie była zadowolona z przebywania w towarzystwie maniakalno-depresyjnej anorektyczki, patologicznego kłamcy i niestabilnego emocjonalnie schizofrenika. Z czasem jednak między tytułowymi „freakami” zaczyna tworzyć się niezwykła więź. Nastolatka zaczyna podkochiwać się w Groverze, co sprawia, że powoli wraca jej nadzieja na bycie szczęśliwą.

 

„Silence. Tom 1”

Chociaż wielu uważa, że milczenie jest złotem, to przypadek z „Silence” jest bardzo niepokojący. Oakley nie mówi, co więcej, sama o tym zdecydowała. Dziewczyna wiedzie normalne życie, chodzi do szkoły i spędza czas z rówieśnikami. Lata mijają, a nastolatka nie wypowiada ani jednego słowa.

Nie rozmawia z rodzicami, z przyjaciółmi, z nikim. Lekarze próbowali jej pomóc, ale wszystko wskazuje na to, że Oakley sama zdecydowała się na taki los. Jak sama twierdzi - cena, jaką płaci za bycie dziwadłem jest niższa niż cena za powiedzenie prawdy, którą skrywa od lat. Pewnego dnia złamie własną zasadę, co zmieni jej życie na zawsze.

Wydarzenia przedstawione w książkach dla młodzieży, bardzo często pozwalają czytelnikom na utożsamienie się z głównymi bohaterami. Zachowanie postaci i ich wybory sprawiają, że młodzi odbiorcy zyskują umiejętność pełniejszego postrzegania otaczającego ich świata.

 

Niekiedy mówi się nawet, że jedna książka potrafi zmienić całe życie. Czy tak będzie w przypadku powyższych propozycji? Najlepiej sprawdzić to na właśnej skórze, zagłębiając się w jedną z sześciu niezwykłych historii.